Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Wikipedia, wolna encyklopedia
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – ogólnopolska organizacja formacyjno-edukacyjna, przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z jego pasterzami i zgodnie z wartościami i zasadami katolickiej nauki społecznej[1]. Od 1993 roku jest kontynuacją Stowarzyszenia „Pax”, które wyniku przemian demokratycznych w Polsce zakończyło działalność polityczną[2]. „Civitas Christiana” zostało oficjalnie uznane przez Kościół katolicki w Polsce jako stowarzyszenie katolickie dekretem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 14 kwietnia 1997[1][2] i zmieniło nazwę dodając określenie „katolickie”. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” stanowi integralną część wspólnoty Kościoła jako organizacja ludzi świeckich, mająca na celu umacnianie i krzewienie formacji katolicko-społecznej w Polsce.
Nazwa i zadania
[edytuj | edytuj kod]Stowarzyszenie nazywa się „Civitas Christiana”. Te łacińskie słowa oznaczają społeczność chrześcijańską, czyli społeczność zorganizowaną w imię Boże.
Dotyczy ona trzech podmiotów życia publicznego:
- człowieka jako obywatela
- wspólnoty ludzkiej, czyli społeczeństwa i narodu
- państwa jako rodziny rodzin.
Civitas Christiana oznacza w powyższym rozumieniu obowiązek uczestniczenia w budowaniu ładu społecznego w Ojczyźnie zgodnie z chrześcijańską wizją państwa. W polskich warunkach sprowadza się to do urządzania państwa opartego na własnym modelu demokracji wynikającym z tysiącletnich doświadczeń religii chrześcijańskiej i życia narodowego. Działacze CC sprawują mandaty radnych w polskich samorządach[3].
Powyższe zadanie przekazał „Civitas Christiana” papież Jan Paweł II, kiedy do delegacji tego stowarzyszenia na placu św. Piotra w Rzymie 20 kwietnia 1994 r. zwrócił się słowami: Budujcie civitas christiana kilkakrotnie je powtarzając: Budować chrześcijańskie społeczeństwo (łacińskie civitas) i kształtować, czyli formować obywatelskie sumienie współczesnego Polaka w XXI wieku – to w największym skrócie program działania organizacji.
Papież w najnowszej adhortacji Ecclesia in Europa nazywa to budowaniem „miasta godnego człowieka”.
Logo „Civitas Christiana”
[edytuj | edytuj kod]Emblemat, czyli logo Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przedstawia stylizowany fragment (siedemnasta kwatera) Drzwi Gnieźnieńskich, na którym szczątki św. Wojciecha męczennika przenoszone są uroczyście do Gniezna.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Civitas Christiana: Kim jesteśmy?. civitaschristiana.pl. [dostęp 2019-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-08)].
- ↑ a b dziedzictwo.ekai.pl: Stowarzyszenie PAX.
- ↑ „Nasz Głos”, nr 11 (164) z listopada 2010, s. 28–44.