Kościół św. Marcina w Wiśniowej – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół Świętego Marcina
Zabytek: nr rej. A-441 z 26.02.1977[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Wiśniowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marcina

Wezwanie

św. Marcina

Wspomnienie liturgiczne

11 listopada

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Marcina”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Marcina”
Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa konturowa powiatu myślenickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Marcina”
Położenie na mapie gminy Wiśniowa
Mapa konturowa gminy Wiśniowa, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Marcina”
Ziemia49°47′15,09″N 20°07′03,24″E/49,787525 20,117567
Strona internetowa

Kościół Świętego Marcinarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Dobczyce archidiecezji krakowskiej).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzniesiona około 1730 roku, następnie była restaurowana pod koniec XIX wieku razem z dobudowaniem nowej zakrystii i rozbudowaniem nawy oraz w 1930 roku razem z pokryciem świątyni eternitem. W 2000 roku zostało wymienione pokrycie dachowe świątyni z eternitu na blachę dachówkową, natomiast w 2001 roku ściany zostały oszalowane.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Budowla jest drewniana, jednonawowa, orientowana, posiada konstrukcję zrębową. Prezbiterium świątyni jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest ścianą prostą, z boku znajduje się piętrowa zakrystia a także kapliczka ogrojca na osi powstała w 2 połowie XIX wieku. Z przodu i boku nawy znajdują się kruchty. Dach kościoła jest dwukalenicowy i pokryty blachą. Wnętrze nawy nakryte jest stropem płaskim z zaskrzynieniami, podpartym czterema słupami. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami i posada eklektyczny prospekt organowy z instrumentem wykonanym przez Tomasza Falla. Polichromia o motywach roślinnych została wykonana w 1910 roku przez Michała Tarczałowicza. Ołtarz główny został wykonany na początku XVIII wieku. Cztery ołtarze boczne powstały na początku XVIII wieku. Ambona w stylu barokowym pochodzi z końca XVII wieku. Chrzcielnica i kropielnica z kamienia reprezentują styl późnobarokowy i zostały wykonane w 2 połowie XVIII wieku. Krucyfiks w stylu późnobarokowym pochodzi z XVII wieku. Obraz Matki Bożej Wiśniowskiej słynący łaskami został namalowany w XVII wieku i został ufundowany przez Helenę Zawadzką. W kościele są przechowywane proporce AK „Kamiennik”[2].

Galeria zdjęć

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2020-01-10].
  2. Wiśniowa. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).