Krzysztof Jaworski (muzyk) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Krzysztof Jaworski
Ilustracja
Pseudonim

Dżawor

Miejsce urodzenia

Białystok

Pochodzenie

Polska

Instrumenty

gitara

Gatunki

rock, blues, pop-rock

Zawód

gitarzysta

Powiązania

KOMBI

Zespoły
Babsztyl
Harlem
Yeednoo
Odznaczenia
Złota Odznaka honorowa „Zasłużony dla Warmii i Mazur”

Krzysztof Jaworski (ur. w Białymstoku) – polski gitarzysta, członek zespołu rockowego Harlem, autor tekstów, kompozytor i producent muzyczny. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie oraz Politechniki Białostockiej. Z wykształcenia inżynier budowy dróg, ulic, mostów i lotnisk[1]. Jest jednym z czołowych polskich gitarzystów grających na gitarze elektrycznej.

W trakcie swojej kariery zawodowej występował na największych scenach Polski, między innymi na Przystanku Woodstock (2004), w Operze Leśnej w Sopocie, a także na Festiwalu Piosenki w Opolu (2004)[2].

Jest twarzą kanadyjskiej marki producenta gitar Godin[3].

Kariera zawodowa

[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery

[edytuj | edytuj kod]

Jaworski zadebiutował z białostockim zespołem Formacja Prorock, w którym pełnił rolę wokalisty. Kapela była laureatem Złotej Dziesiątki na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej we Wrocławiu. Na początku swojej kariery współpracował z grupą Art Rock, zdobywcą pierwszego miejsca na festiwalu w Jarocinie. Jaworski był członkiem blues-rockowej formacji Red Wine, z którą zagrał na wszystkich najważniejszych festiwalach bluesowych w Polsce[4].

Przez lata był także gitarzystą w grupie Babsztyl, która zagrała ponad 1200 koncertów w Polsce, Szwecji, Niemczech i w Rosji[5].

Zespół Harlem

[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Jaworski jest współzałożycielem blues-rockowego zespołu Harlem. Zespół współtworzył od początku jego istnienia, razem z wokalistą Ryszardem Wolbachem, perkusistą Jarosławem Zdankiewiczem oraz basistą Wiesławem Sałatą. Z Harlemem nagrał w sumie pięć płyt: Lustra (1995), Bezsenne noce (1998), Amulet (2000), Ten Harlem (2004), Niebo nade mną (2007) oraz Przebudzenie (2013).

Yeednoo

[edytuj | edytuj kod]

W 2006 razem z grupą Yeednoo wydał album pt. „Yeednoo”. Był to projekt muzyczny współtworzony przez Pawła Kozłowskiego, Piotra Remiszewskiego, Marka Kisielińskiego, Wojtka Pilichowskiego i Bartka Papierza. Wokalistą we wszystkich utworach był dziennikarz i redaktor naczelny Telewizji Polsat, Bogusław Chrabota. W jednym z utworów gościnnie wystąpił Jacek Dewódzki[6].

Kariera solowa

[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Jaworski nagrał jedną gitarową płytę solową, zatytułowaną „Mucha” (1996)[7].

Współpraca z innymi muzykami

[edytuj | edytuj kod]

W trakcie swojej kariery Jaworski występował na scenach całej Polski, grając z przedstawicielami wielu gatunków muzycznych, w różnych konfiguracjach osobowych. Grał między innymi z: Tadeuszem Nalepą, zespołem Dżem, Braćmi, Kasą chorych, J.J. Band, Toddem Wolfem (producentem płyt Sheryl Crow), Grażyną Łobaszewską, Arturem Gadowskim (IRA), Michałem Jelonkiem, Małgorzatą Ostrowską, Maciejem Balcarem, Jerzym Styczyńskim, Piotrem Cugowskim, Krzysztofem Cugowskim, Edytą Geppert, rodziną Trebunie-Tutki, Leszkiem Cichońskim, a także Deanem Bowmanem[8][9][10][11]. Z zespołem Harlem wystąpił na jednej scenie z artystami o międzynarodowej sławie, między innymi z Deep Purple, Smokie i Porcupine Tree.

Krzysztof Jaworski na scenie Thanks Jimi Festival – Bicie Gitarowego Rekordu Świata

Poza współpracą z zespołem Harlem, Jaworski brał również czynny udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych i społecznych realizowanych na zlecenie organizacji pozarządowych, fundacji i instytucji państwowych i samorządowych.

Jest autorem tekstu i muzyki do utworu pt. „Podziel się”, promującego wspólną akcję Fundacji Polsat i Danone. W projekcie uczestniczyło wielu polskich artystów, między innymi: Kora Jackowska (Kora), Monika Kuszyńska (Varius Manx), Maciej Balcar (Dżem), Piotr Cugowski (Bracia), Ryszard Wolbach (Harlem) i Krzysztof Kiliański[12].

Krzysztof Jaworski i zespół Dżem

Jaworski był jedną z osób odpowiedzialnych za promocję regionu Mazur w plebiscycie Fundacji New7Wonders. W 2011 roku skomponował na rzecz akcji „Mazury cud natury” utwór pt. „Mazurski cud”. W nagraniach, oprócz członków zespołu Harlem, wzięli udział m.in.: Janusz Panasewicz (Lady Pank), Krzysztof Daukszewicz, Ryszard Rynkowski, Wojtek „Łozo” Łozowski (Afromental), Norbert „Norbi” Dudziuk, Piotr „Peter” Wiwczarek (Vader) oraz Paweł „Drak” Grzegorczyk (Hunter)[13].

Skomponował również muzykę do polskiej edycji europejskiej kampanii Senior Games. Utwór pt. „Ogień”, z gościnnym udziałem Grzegorza Markowskiego (Perfect), został przetłumaczony na język angielski i zaprezentowany w Parlamencie Europejskim[14].

Z okazji 30. rocznicy powstania NZS Solidarność, Krzysztof Jaworski skomponował utwór pt. „Obudź się kraju mój”, w którym Mietek Szcześniak wraz z chórem wykonali interpretację słów Leszka Aleksandra Moczulskiego[15].

W latach 2013 i 2014 Jaworski brał udział w biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu podczas Thanks Jimi Festiwal występując na scenie z czołówką polskich gitarzystów[11].

W roku 2015, z okazji dziesiątej rocznicy śmierci i setnej rocznicy urodzin księdza i poety Jana Twardowskiego, Krzysztof Jaworski wraz z Bogusławem Chrabotą zainicjowali rockowo-rapowy projekt muzyczny, w którym udział wzięli Marek Piekarczyk, Kuba Sienkiewicz, Adam Nowak oraz raper Grubson. Na płycie znaleźć mają się piosenki będące interpretacją poezji księdza[16].

Jako autor muzyki filmowej i telewizyjnej

[edytuj | edytuj kod]
Krzysztof Jaworski, Ryszard Rynkowski, Wojciech Łozowski i Janusz Panasewicz – Projekt Mazury Cud Natury

Jaworski od wielu lat współpracuje z największymi stacjami telewizjami w Polsce. Jest autorem muzyki ilustracyjnej, a także tekstów i melodii do licznych produkcji filmowych i telewizyjnych. Napisał tekst do serialu Adam i Ewa (utwór pt. „Orfeusz” zaśpiewany przez Waldemara Goszcza)[17]. Jest autorem muzyki do filmu Rozmowy Nocą[18]. Wraz z Piotrem Mikołajczakiem skomponował oprawę muzyczną programu Zwyczajni niezwyczajni prowadzonego przez Piotra Bałtroczyka i emitowanego przez kanał TVP1 w latach 90[19].

Muzycznie współpracował z wieloma aktorami telewizyjnymi i teatralnymi, między innymi z Kingą Preis, Olgą Bołądź, Anną Dereszowską, Danutą Stenką i Arturem Żmijewskim[20].

Jaworski prowadził także ogólnopolskie warsztaty dla młodych wykonawców piosenki poetyckiej pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był kierownikiem artystycznym ogólnopolskiego festiwalu „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie, a także jurorem i selekcjonerem programu TVP2 Śpiewaj i walcz oraz jurorem wielu innych przeglądów muzycznych[21].

Jaworski jako ghostwriter pisał również piosenki dla laureatów Drogi do Gwiazd[4].

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
 Zobacz więcej w artykule Harlem (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
Albumy solowe
Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
1997 Mucha
  • Data: 1997
  • Wydawca: Eurocom Music[7]
„–” pozycja nie była notowana.

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
Tablica Krzysztofa Jaworskiego w białostockiej Alei Bluesa
Wyróżnienie „Osobowość Roku 2019” w kategorii „Kultura”
  • W latach 90. Jego płyta Lustra nagrana wraz z zespołem Harlem wyróżniona została przez pismo Billboard[22].
  • W 2005 roku został wybrany przez magazyn muzyczny Gitara i Bas trzecim gitarzystą w Polsce[19].
  • W grudniu 2012 trafił na okładkę branżowego pisma Top Guitar[23].
  • W roku 2014 był nominowany przez pismo Top Guitar w kategorii najlepszy gitarzysta rockowy roku.
  • W roku 2014 zajął drugie miejsce w kategorii najlepszy gitarzysta rock Guitar Awards[24].
  • W roku 2019 został wybrany przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu Osobowością Roku w kategorii „Kultura”[25].
  • Tablica z jego imieniem i nazwiskiem wmurowana została w białostockiej Alei Bluesa[26].
  • Wielokrotnie odznaczany medalami, między innymi Odznaką „Zasłużony dla Warmii i Mazur” za krzewienie kultury oraz Medalem Zasługi dla Miasta Olsztyna.
  • W środowisku uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich gitarzystów w historii.

Instrumenty

[edytuj | edytuj kod]

Na koncertach Krzysztof Jaworski używa zawsze sześciu gitar, grając na nich w systemie rotacyjnym. Zazwyczaj jest to kombinacja sześciu z następujących instrumentów: Fender Stratocaster, Fender Telecaster, G&L Telecaster, Gibson Les Paul Custom, Musicman Axis, Peavey Wolfgang, Blade lub Gibson Gold Top Classic[8].

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Jaworski ma dwie córki. Prywatnie jest kolekcjonerem gitar[21].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Harlem – Biografia [online], muzyka.wp.pl [dostęp 2016-01-18] (pol.).
  2. 20 lat na scenie [online], olsztyn.tvp.pl [dostęp 2016-01-18].
  3. Redakcja, Top Guitar, 4 lipca 2013.
  4. a b Harlem – Biografia [online], muzyka.wp.pl [dostęp 2016-01-18] (pol.).
  5. Babsztyl – HISTORIA [online], babsztyl.com [dostęp 2016-01-18].
  6. Yeednoo – Yeednoo – Muzyka w Interia.pl [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2016-01-18].
  7. a b Mucha – Mucha – EUCD 004 – CD – 1997 :: Archiwum Polskiego Rocka :: Polski Rock w najlepszym wydaniu | Największy katalog polskich płyt CD i LP | Internetowa baza danych polskich płyt rockowych v.6.00 [online], Mucha – Mucha [dostęp 2016-01-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-14].
  8. a b KRZYSIEK „DŻAWOR” JAWORSKI – TopGuitar.pl [online], TopGuitar.pl [dostęp 2016-01-18] (pol.).
  9. Kasa Chorych zagrała koncert na jubileusz 40-lecia istnienia (zdjęcia, wideo) [online], bluesonline.pl [dostęp 2016-01-18].
  10. Historia zespołu | Harlem [online], harlem.net.pl [dostęp 2016-01-18].
  11. a b Wyborcza.pl [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2016-01-18].
  12. Interwencja – Archiwum – news [online], interwencja.polsat.pl [dostęp 2016-01-18].
  13. Harlem – Mazurski cud – Muzyka w Interia.pl [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2016-01-18].
  14. Piosenka dnia Jedynki. Grzegorz Markowski i Harlem „Ogień” [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2016-01-18].
  15. Trzymaj Pion – koncert na 30 lat NZS - [online], muzyka.wp.pl [dostęp 2016-01-18] (pol.).
  16. Ksiądz Jan, rock i rap – Archiwum Rzeczpospolitej [online], archiwum.rp.pl [dostęp 2016-01-18].
  17. FilmPolski.pl [online], FilmPolski [dostęp 2016-01-18].
  18. FilmPolski.pl [online], FilmPolski [dostęp 2016-01-18].
  19. a b Krzysztof Jaworski – LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR [online], leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 2016-01-18].
  20. WODA dla zdrowia [online], wodadlazdrowia.pl [dostęp 2016-01-18].
  21. a b Krzysztof „Dżawor” Jaworski | Harlem [online], harlem.net.pl [dostęp 2016-01-18].
  22. Global Music Pulse, [w:] David Sinclair, Billboard, 10 sierpnia 1996.
  23. TopGuitar – grudzień 2012 – TopGuitar.pl [online], TopGuitar.pl [dostęp 2016-01-18] (pol.).
  24. Guitar Awards 2014 – relacja z festiwalu [online], INFOMUSIC.PL [dostęp 2016-01-18].
  25. Poznaliśmy osobowości roku na Warmii i Mazurach – Media Group Info [online], mediagroupinfo.pl [dostęp 2019-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-23] (pol.).
  26. Aleja Bluesa w Białymstoku ma nowe tabliczki (zdjęcia) [online], bluesonline.pl [dostęp 2016-01-18].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]