Kuc gotlandzki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kuc Gotlandzki
Ilustracja
Inne nazwy

Skogsruss

Pochodzenie

Szwecja

Wymiary
Wysokość w kłębie

122 cm - 125 cm

Umaszczenie

dowolna jednolita

Wzorce rasy
Equus ferus caballus

Kuc gotlandzki (szw. Gotland Russ) lub Skogsruss - rasa kuców pochodząca z wyspy Gotlandia, która znajduje się przy południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji[1]. Obecnie rasa jest poddawana selekcji hodowlanej na Półwyspie Skandynawskim. Za bliskiego krewnego kuców gotlandzkich uważany jest koń z pobliskiej wyspy Öland, który wyginął w I połowie XX wieku. Kuca gotlandzkiego określa się również mianem wschodniej formy konia fiordzkiego, który pochodzi z Norwegii. Mniej więcej w XIX wieku rasę zaczęto eksportować do różnych części Europy, głównie do Wielkiej Brytanii i Belgii. Jednak Szwedzi, aby chronić populację, objęli ją ochroną i zapewnili zwierzętom odpowiednie warunki w lasach Lojsta.

Budowa i umaszczenie

[edytuj | edytuj kod]

Kuce gotlandzkie nie są zbyt wysokie, ponieważ mierzą od 122 cm do 125 cm w kłębie. Pomimo niskiego wzrostu ich budowa jest muskularna, krzepka. Mają duży łeb, a także miękki i dosyć długi grzbiet oraz nisko osadzony ogon. Ich łopatki posiadają dość ostry kąt, co tłumaczy zdolność tych kuców do wyścigów w kłusie, lecz jednocześnie nie pozwala na pracę w wyciągniętym galopie[2]. Kończyny mocne, a kopyta niezwykle solidne i twarde. Na początku dominującymi maściami tych kuców były bułane i wilcze, Natomiast obecnie najczęściej spotykane są gniade i kare[3].

Charakter

[edytuj | edytuj kod]

Kuce gotlandzkie są zwierzętami silnymi, bystrymi oraz wytrzymałymi. Dzięki tym cechom szybko się uczą, a także wykazują się dużą energicznością[4]. Mają dobry charakter. są ciche i spokojne, ale bywają też uparte.

Użytkowość

[edytuj | edytuj kod]

Użytkowanie kuców gotlandzkich od początku ich istnienia było i jest bardzo wszechstronne. Były używane jako zwierzęta juczne oraz do pracy w zaprzęgu, a także na roli. Obecnie wykorzystywane są w jeździectwie, do pracy z dziećmi i dorosłymi. Zwierzęta te, dzięki swej niezwykłej szybkości używane są w wyścigach kłusaków. Ponadto kuce gotlandzkie to świetne zwierzęta do pracy w hipoterapii.[5]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Kuc gotlandzki – historia i opis rasy, cena, hodowla [online], zwierzaki.pl, 21 czerwca 2022 [dostęp 2024-04-10] (pol.).
  2. Tamsin Pickeral, Konie i kuce Kompendium, 24 października 2006 (pol.).
  3. Kuc gotlandzki [online], galopuje.pl, 20 kwietnia 2011 [dostęp 2024-04-10] (pol.).
  4. Kuc gotlandzki – historia i opis rasy, cena, hodowla [online], zwierzaki.pl, 21 czerwca 2022 [dostęp 2024-04-10] (pol.).
  5. Mary Allen, Kuc Gotlandzki: wytrzymała rasa ze Szwecji [online], Pet Reader, 29 kwietnia 2023 [dostęp 2024-04-10] (pol.).