Machaon – Wikipedia, wolna encyklopedia
Machaon (gr. Μαχάων Macháōn, łac. Machaon) – w mitologii greckiej jeden z synów Asklepiosa i Epione, córki Meropsa[a].
Był jednym z zalotników Heleny, z której powodu uczestniczył wraz z bratem Podalejriosem w wyprawie Achajów na Troję. Panując nad trzema tesalskimi miastami (Trikka, Itome, Ojchalią), prowadził flotę 30 okrętów. Jako ceniony medyk zwolniony był z udziału w walkach[b]; w trakcie wojny wyleczył m.in. Menelaosa i Telefosa; zoperował też i ostatecznie uzdrowił chorego Filokteta. Zgodnie z wersją Iliady w dziesiątym roku oblężenia zginął pod Troją, gdzie zraniony przez Parysa, został następnie zabity przez Eurypylosa (albo przez amazonkę Pentezyleę). Nestor przewiózł do kraju jego prochy złożone w sanktuarium w meseńskiej Gerenii. Ponadto razem z bratem miał wystawiony kenotaf w Trikka. Pohomeryckie utwory cyklu trojańskiego wymieniają go jednak wśród wojowników ukrytych wewnątrz drewnianego konia.
Jego małżonką była Antykleja, córka Dioklesa, z którą miał dwóch synów: Nikomachosa i Gorgasosa. Znani są też jednak inni synowie o imionach Aleksanor, Polemokrates, Skynor, Alkon.
Imię jego wykorzystano tworząc nazwę motyla Papilio machaon (paź królowej)[1].
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Ale jako matki wymieniane są także: Arsinoe, Ksante, Lampetia (córka Heliosa), Koronis (P. Grimal: Słownik mitologii…, dz. cyt.).
- ↑ Zajmował się głównie chirurgią (podczas gdy jego brat – ogólnym leczeniem), na co wskazywałoby nawet jego imię kojarzone z nożem (máchaira) (P. Grimal: Słownik mitologii…, dz. cyt.).
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Krzysztof Smagowicz: Etymologiczny słownik nazw zwierząt. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2004, s. 206. ISBN 83-233-1743-7.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 1987, s. 217 ISBN 83-040-1069-0
- Lucyna Stankiewicz: Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008, s. 232 ISBN 978-83-04-04768-6
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Henry George Liddell, Robert Scott: An Intermediate Greek-English Lexicon: Μαχάων. perseus.tufts.edu. [dostęp 2013-08-15]. (ang.).