Mihulczy Żleb – Wikipedia, wolna encyklopedia

Widok na masyw Osobitej z Orawic

Mihulczy Żlebżleb w masywie Osobitej w słowackich Tatrach Zachodnich[1]. Opada spod Rzędowego Zwornika (1589 m) w północnym kierunku i na wysokości około 850 m uchodzi do Doliny Mihulczej. Jego zbocza tworzą dwie granie odchodzące od Rzędowego Zwornika: orograficznie lewe zbocze tworzą Przednie Rzędowe Skały, prawe północno-wschodnia grań Rzędowego Zwornika i jej północna odnoga[2].

Mihulczy Żleb jest głęboko wcięty i całkowicie zalesiony, jedynie przy ujściu do Doliny Mihulczej znajduje się duża polana ciągnąca się w górę wzdłuż doliny Mihulczego Potoku. Dnem Mihulczego Żlebu spływa potok będący prawym dopływem Mihulczego Potoku[3]. Cały żleb znajduje się na obszarze TANAP-u, a jego górna część należy do obszaru ochrony ścisłej Rezervácia Osobitá. Przy leśniczówce Mihulcze (horáreň Mihulčie) od szosy OrawiceHabówka odchodzi zaznaczona na polskiej mapie droga leśna, a wyżej ścieżka, prowadząca w masyw Osobitej. W połowie wysokości Mihulczego Żlebu krzyżuje się ze ścieżką trawersującą północne stoki Osobitej i prowadzącą z Mihulczego Siodła na Przednie Rzędowe Skały. Są to jednak szlaki nieudostępnione dla turystów[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.
  2. a b Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.
  3. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2012-01-10].