Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie
Ilustracja
Wycinek pnia mamutowca olbrzymiego w muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rogów

Adres

ul. Akademicka 20

Data założenia

lata 50. XX wieku

Zakres zbiorów

zbiory przyrodnicze

Kierownik

dr Marek Sławski

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie”
Położenie na mapie powiatu brzezińskiego
Mapa konturowa powiatu brzezińskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie”
Położenie na mapie gminy Rogów
Mapa konturowa gminy Rogów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie”
Ziemia51°49′05,880″N 19°53′53,660″E/51,818300 19,898239
Strona internetowa

Muzeum Lasu i Drewna w Rogowiemuzeum z siedzibą we wsi Rogów (powiat brzeziński). Placówka działa w ramach Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a jej siedzibą są pomieszczenia Leśnego Zakładu Doświadczalnego.

Gromadzenie zbiorów obecnego muzeum rozpoczęło się w latach 50. XX wieku z inicjatywy profesora Franciszka Krzysika. Początkowo służyły one wyłącznie studentom i pracownikom Wydziału Leśnego SGGW, z czasem zostały udostępnione dla zwiedzających.
W ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są wystawy poświęcone faunie (ssaki, ptaki, owady, skamieliny (muszle), gniazda) oraz florze (drzewa, grzyby) leśnej i kopalnej. Wystawa poświęcona zwierzętom obejmuje m.in. ok. 460 okazów ptaków i ssaków (w tym bogatą kolekcję nietoperzy) oraz zbiór poroży. Natomiast w ramach ekspozycji poświęconej drzewom prezentowane są kolekcje: szyszek ok. 240 gatunków, ok. 350 próbek drewna (ksyloteka) oraz fitopatologiczna, prezentująca choroby i pasożyty drzew.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym w dni robocze, a w okresie od maja do października – także w soboty, niedziele i święta. Wstęp jest płatny. Oprócz działalności wystawienniczej placówka oferuje również usługi edukacyjne (lekcje muzealne).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]