Niepewność rozszerzona pomiaru – Wikipedia, wolna encyklopedia
Niepewność rozszerzona pomiaru – miara niepewności określająca przedział wokół wyniku pomiaru, który obejmuje dużą część rozkładu wartości, które w uzasadniony sposób (z określonym prawdopodobieństwem) można przypisać mierzonej wielkości.
Niepewność rozszerzoną otrzymujemy przez pomnożenie złożonej niepewności standardowej pomiaru przez współczynnik rozszerzenia zależny od przyjętego poziomu ufności oraz charakteru rozkładu prawdopodobieństwa wyników pomiarów wielkości
W tym wzorze indeks oznacza poziom ufności, czyli prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, że wartość mierzonej wielkości zawiera się w przedziale do
Wybór współczynnika rozszerzenia
[edytuj | edytuj kod]Najczęściej współczynnik rozszerzenia zawiera się w granicach od 2 do 3.
Idealnie byłoby móc wybrać wartość współczynnika rozszerzenia która wyznaczałaby przedział:
odpowiadający ściśle określonemu poziomowi ufności takiemu jak 95% lub 99%.
Czyli dla danej wartości chciałoby się jednoznacznie ustalić poziom ufności powiązany z tym przedziałem. Jest to trudne do wykonania w praktyce, ponieważ wymaga to szczegółowej wiedzy o rozkładzie prawdopodobieństwa wyniku pomiaru i jego niepewności standardowej złożonej Parametry te nie wystarczają jednak do ustalenia przedziałów mających dokładnie znane poziomy ufności[1].
Jeśli można przyjąć, że rozkład prawdopodobieństwa charakteryzowany przez i jest w przybliżeniu normalny, a wypadkowa liczba stopni swobody jest duża, co często występuje w praktyce, można wtedy przyjąć, że dla powstaje przedział ufności w przybliżeniu równy 95%, zaś dla – 99%[1].
Rozwiązanie praktyczne
[edytuj | edytuj kod]Dla rozkładu normalnego błędów pomiaru oznacza poziom ufności około 95%, a dla oznacza poziom ufności ponad 99%. Metodykę wyznaczania współczynnika rozszerzenia dla najczęściej spotykanego w praktyce przypadku rozkładu będącego splotem rozkładu normalnego i prostokątnego podaje Paweł Fotowicz[2].
Niepewność rozszerzona została stworzona dla potrzeb zastosowań przemysłowych i handlowych. Tworzy ona pewien margines bezpieczeństwa wymaganego w powyższych dziedzinach i dla ochrony życia i zdrowia.
Wynik pomiaru zamieszczany w świadectwie wzorcowania podaje się właśnie razem z oszacowaną niepewnością rozszerzoną tegoż pomiaru i współczynnikiem rozszerzenia.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b BIPM / GUM: Ewaluacja danych pomiarowych. Przewodnik wyrażnia niepewności pomiaru.. GUM, 2010, s. 24. [dostęp 2022-12-09].
- ↑ Fotowicz P. Obliczanie niepewności rozszerzonej metodą analityczną opartą na splocie rozkładów wielkości wejściowych. „Pomiary. Automatyka. Robotyka”. 1, s. 5–9, 2005.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Wyrażanie Niepewności Pomiaru. Przewodnik. Główny Urząd Miar, 1999.
- Arendarski J.: Niepewność pomiarów. Oficyna Wydawnicza PW, 2006.