Ola Synowiec – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ola Synowiec
Data i miejsce urodzenia

17 sierpnia 1985
Kozienice

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

literatura

Nagrody

Nagroda Magellana 2022 - Najlepsza Książka Podróżnicza Roku za "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady"

Strona internetowa

Aleksandra Synowiec (ur. 17 sierpnia 1985 w Kozienicach) – polska pisarka, dziennikarka, podróżniczka i latynoamerykanistka zajmująca się głównie Meksykiem. Autorka zbioru reportaży Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk oraz współautorka (wraz z Arkadiuszem Winiatorskim) książki Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady, za którą otrzymała Nagrodę Magellana. Autorka przewodników po Meksyku Wydawnictwa Pascal, a także strony Mexico Magico Blog[1]. Publikowała m.in. na stronie BBC, w Dużym Formacie, National Geographic Traveler, Podróżach, Kontynentach, Poznaj Świat, Znaku, Przekroju, Focusie[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka polonistyki oraz latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku[1]. Od 2011 roku prowadzi stronę o kulturze Meksyku Mexico Magico Blog. W latach 2011–2020 współpracowała z miesięcznikiem Podróże. W 2018 nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się jej debiutancka książka reporterska o najnowszych zjawiskach w religii Meksyku Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk. W poszczególnych rozdziałach-reportażach Synowiec skupia się na temacie meksykańskiego Dnia Zmarłych, meksykańskich rodzimowierców, New Age'u, stolicy psychoaktywnych grzybów – Huautli de Jiménez, wpływie Coca-Coli na rdzenne społeczności, konflikcie między katolikami a ewangelikami oraz meksykańskiej stolicy czarowników – Catemaco[3].

W latach 2018–2019 Synowiec przyłączyła się do pieszej podróży Arkadiusza Winiatorskiego z Panamy do Kanady, przechodząc z nim odcinek o długości ponad siedmiu tysięcy kilometrów, przez cały Meksyk i Stany Zjednoczone do Vancouver w Kanadzie. Wyprawa ta została uznana za podróż roku przez National Geographic Traveler, uhonorowana Nagrodą im. Tony’ego Halika, a także pierwszą nagrodą i nagrodą publiczności na Festiwalu Podróżniczym Śladami Marzeń[4]. Zapisem tej podróży jest książka Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady (2022), wyróżniona Nagrodą Magellana jako najlepsza książka podróżnicza roku. W 2022 Synowiec i Winiatorski przeszli pieszo wokół Polski, pokonując 3322 km w 126 dni[5].

Książki

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Biogram pisarki na stronie Wydawnictwa Czarne [online] [dostęp 2023-08-19].
  2. Lista publikacji autorki na jej stronie internetowej [online] [dostęp 2023-08-19].
  3. Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk (opis książki) [online], Wydawnictwo Czarne [dostęp 2023-08-19].
  4. Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady (opis książki) [online], Wydawnictwo Czarne [dostęp 2023-08-19].
  5. Nina Czochara-Rychlak, Pieszo dookoła Polski. „3300 km z plecakiem i w sandałach" [online], Radio Zet, 24 listopada 2022 [dostęp 2023-08-19].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]