Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ziempniowie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Parafia
pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
w Ziempniowie
Państwo

 Polska

Siedziba

Ziempniów

Adres

Ziempniów 87
39-304 Czermin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Mielec Północ

Kościół parafialny

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ziempniowie

Proboszcz

ks. Józef Pachut

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

święto Podwyższenia Krzyża Świętego
14. września

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Podwyższenia Krzyża Świętegow Ziempniowie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Podwyższenia Krzyża Świętegow Ziempniowie”
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa konturowa powiatu mieleckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Podwyższenia Krzyża Świętegow Ziempniowie”
Położenie na mapie gminy Czermin
Mapa konturowa gminy Czermin, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Podwyższenia Krzyża Świętegow Ziempniowie”
Ziemia50°19′33,600″N 21°14′22,941″E/50,326000 21,239706

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ziempniowieparafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej, w dekanacie Mielec Północ[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1947 roku zbudowano w Ziempniowie kapliczkę, która początkowo służyła jako punkt katechetyczny. Jej rozbudowa trwała od 1965 do 1967 r. mimo sprzeciwu ówczesnych władz. W roku 1969 rektorem w Ziempniowie został ks. Kazimierz Kaczor. Mimo licznych represji ze strony władz i nakładanych kar pieniężnych mieszkańcy nie dopuścili do zlikwidowania kapliczki, doprowadzili natomiast do jej przeniesienia. Na prośbę mieszkańców Kuria w Tarnowie pozwoliła na budowę kaplicy i asygnowała do tego przedsięwzięcia ks. Kaczora. Prace trwały od 14 czerwca do 6 grudnia 1969 roku według projektu Jana Marca i Władysława Uchmana. Powstałą w ten sposób budowlę poświęcono jako kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Marii Magdaleny. Poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego dokonał 29 czerwca 1969 r. bp Jerzy Ablewicz, który przewodniczył obrzędowi poświęcenia kościoła 7 grudnia 1969 roku. Ksiądz Kazimierz potrafił zorganizować materiały, o które było trudno w tym okresie oraz fundusze na ich zakup. W 1976 roku został proboszczem nowo powstałej parafii w Ziempniowie i znów zabrał się za budowę. Tym razem była to plebania, a następnie dom katechetyczny[2].

Parafia dzisiaj

[edytuj | edytuj kod]

Wewnątrz kościoła można zobaczyć rzeźby ludowe Adama Florka z Koszyc Wielkich, dzwon odlany w 1972 roku oraz sygnaturkę z 1773 roku[3]. Stacje drogi krzyżowej wykonał Adam Florek. Witraże zaprojektował Jan Stańdo. W roku 1984 w otoczeniu kościoła wybudowano wolnostojącą wieżę wg projektu Jana Marca. Obecnie do parafii należą miejscowości Ziempniów i Breń Osuchowski. Proboszczem parafii od 2010 roku jest ks. Józef Pachut[4]. Z jego inicjatywy w pustych salach domu katechetycznego powstały groty solne, z których korzystać mogą parafianie i goście[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Ziempniowie. ziempniow-wiz.diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2020-05-20].
  2. Sołectwo Ziempniów [online], Urząd Gminy Czermin [dostęp 2021-06-17] (pol.).
  3. KOŚCIOŁY I CMENTARZE W GMINIE CZERMIN - Gminny Ośrodek Kultury w Czerminie [online], gokczermin.naszgok.pl [dostęp 2021-06-17].
  4. Grzegorz Brożek, Nie z kieszeni, tylko z serca [online], kosciol.wiara.pl, 8 lutego 2016 [dostęp 2021-06-17].
  5. Telewizja Polska S.A, Mieszkańcy Ziempniowa mają własne groty solne [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 2021-06-17] (pol.).