Parectopa robiniella – Wikipedia, wolna encyklopedia

Parectopa robiniella
Clemens, 1863
Ilustracja
Postać dorosła
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

kibitnikowate

Rodzaj

Parectopa

Gatunek

Parectopa robiniella

Parectopa robiniella – gatunek motyla z rodziny kibitnikowatych (Gracillariidae) o rozpiętości skrzydeł 5,0-6,5 mm. Często występuje wraz ze szrotówkiem robiniaczkiem (Phyllonorycter robiniella)[1].

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie po raz pierwszy opisano jego występowanie w 1970 roku w północnych Włoszech. Na początku lat 80. XX wieku występował już w Jugosławii i na Węgrzech. Z czasem rozprzestrzenił się i obecnie jest już pospolity na Węgrzech, występuje we Francji, w Czechach, Słowacji, Rumunii i na Ukrainie. Od lat 90. XX wieku spotykany jest również na terenie Polski w południowych województwach, w Wielkopolsce i w województwie kujawsko-pomorskim[1].

Biologia i ekologia

[edytuj | edytuj kod]

Należy do tzw. owadów minujących. Jego gąsienice żerując na liściach robią w nich charakterystyczne miny[2]. Monofag żerujący tylko na liściach robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia). Składa pojedyncze jajo na dolnej stronie liścia wzdłuż środkowego jego nerwu. Larwa po wylęgnięciu się z jaja zaczyna od zrobienia plamy na dolnej powierzchni, ale następnie przenosi się na górną powierzchnię i żerując tworzy plamę na górnej powierzchni na środku nerwu. Plamka jest biała, wydłużona z wydłużeniami podobnymi do palców[2]. Larwa przepoczwarcza się na ziemi, wśród opadłych liści. W Polsce może wytworzyć rocznie dwie generacje. Zimuje postać dorosła[1].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Gatunki obce w Polsce w faunie Polski. [dostęp 2018-03-30]. (ang.).
  2. a b Plant parasites of Europe. [dostęp 2018-03-30]. (ang.).