Pies towarzyszący – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pies towarzyszący w specjalnie oznakowanym kombinezonie
Niewidomy z psem przewodnikiem

Pies towarzyszący, pies opiekunpies specjalnie szkolony w celu pomocy osobom z niepełnosprawnością:

  • pies przewodnik lub pies asystujący (ang. guide dog, seeing-eye dog) – pies szkolony na przewodnika dla niewidomego lub niedowidzącego[1][2].
  • pies dla niesłyszącego (ang. hearing dog, hearing-ear dog) – pies szkolony w kierunku rozpoznawania odgłosów domowych i wskazywania ich niesłyszącemu lub niedosłyszącemu[3].

Specjalnie szkolony jest:

  • pies opiekun, reagujący na atak choroby lub innych przypadkach medycznych, np. dla osób dotkniętych zespołem stresu pourazowego – włącza alarm, sprowadza do chorego inną osobę lub ostrzega o zbliżającym się ataku choroby (stwierdzono, że psy wyczuwają zbliżający się napad padaczkowy)[3].

Typowe zadania wykonywane przez psa towarzyszącego to wyszukiwanie i podawanie przedmiotów, naciskanie przycisków, pociąganie za klamki, sygnalizowanie stanów zagrożenia.

Zadania wykonywane przez psa dla niesłyszących polegają na reagowaniu i doprowadzaniu osoby do źródeł dźwięków, na przykład dzwonka do drzwi, telefonu, budzika, zegara do gotowania, sygnału wzywania pomocy, płaczu dziecka, a także alarmu dymowego, pożarowego lub obecności tlenku węgla.

Psy selekcjonowane do asystowania niepełnosprawnym muszą wykazywać chęć współpracy z człowiekiem, być zrównoważone, nieagresywne, pozbawione skłonności do dominacji; muszą również umieć przez dłuższą chwilę skupić uwagę na jednej rzeczy. Nie mogą być lękliwe i zbytnio indywidualne. Szkolenie rozpoczyna się w wieku 18 miesięcy i trwa około pół roku. Potem odbywa się szkolenie wraz z niepełnosprawnym, w celu uwzględnienia jego indywidualnych potrzeb[4].

Szkoleniem psów zajmują się, między innymi, organizacje skupione w Assistance Dogs Europe, w Polsce Fundacja Pies Przewodnik[5] i Fundacja Labrador.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Widzialni CMS, Psy asystujące - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych [online], niepelnosprawni.gov.pl [dostęp 2024-08-14] (pol.).
  2. Pies asystujący – co mówią przepisy? - niepelnosprawni.pl [online], web.archive.org, 19 kwietnia 2017 [dostęp 2024-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2017-04-19].
  3. a b Paula Balcerek, Pies asystujący nie tylko dla niewidomych - Mam psa. I co teraz? [online], 29 stycznia 2023 [dostęp 2024-08-14] (pol.).
  4. O nas [online], Fundacja Labrador [dostęp 2024-08-14] (pol.).
  5. Fundacja Pies Przewodnik [online], Ochotnicy Warszawscy [dostęp 2024-08-14] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]