Piszczałka (instrumentologia) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Piszczałka – w instrumentologii nazwa korpusu instrumentów muzycznych z grupy instrumentów dętych). Zadaniem piszczałki jest formowanie słupa powietrza – pewnej ilości powietrza zdolnej do wykonywania drgań podłużnych i emitowania dźwięku[1][2]. Wysokość dźwięku piszczałki zależy od jej długości oraz od tego, czy jest otwarta, czy zamknięta; piszczałka otwarta wydaje dźwięk o oktawę wyższy niż tej samej długości piszczałka zamknięta. Ze względu na sposób wzbudzania drgań piszczałki dzielą się na wargowe i stroikowe. Piszczałka może wydawać dźwięki o różnej wysokości – funkcję taką uzyskuje się przez zmianę jej długości za pomocą wentyli, suwaka, albo otworów bocznych zamykanych i otwieranych palcami lub za pomocą systemu klap. O barwie dźwięku piszczałki decyduje jej rodzaj, kształt, materiał z jakiego jest wykonana i menzura[3].

Fletnia Pana
Flet podłużny
Klarnet
Saksofon
Dudy
Róg
Trąbka
Puzon
Piszczałka organowa
Wybrane instrumenty dęte – aerofony posiadające jedną lub więcej piszczałek

Budowa

[edytuj | edytuj kod]

Piszczałki wykonane są zazwyczaj z drewna lub metalu i mają bardzo wydłużony kształt – ich długość jest znacznie większa niż szerokość i grubość. Przekrój poprzeczny jest okrągły (w metalowych i niewielkich drewnianych) lub kwadratowy (w dużych piszczałkach organowe). Największe zróżnicowanie występuje w profilu, czyli przekroju podłużnym[4]:

  • profil równoległy, czyli cylindryczny,
  • profil stożkowy: zbieżny (koniczny) i rozbieżny (antykoniczny, lejkowaty),
  • profil wykładniczy, nieznacznie odbiegający od stożkowego,
  • profil hiperboliczny, rozszerzający się wyraźniej przy wylocie niż w pobliżu miejsca zadęcia,
  • profil paraboliczny, gdzie większa część piszczałki jest niemal cylindryczna, a tylko część wylotowa wyraźnie się rozszerza.

Wysokość dźwięku

[edytuj | edytuj kod]
Powstawanie fal dźwiękowych w piszczałce otwartej i zamkniętej – węzły fali, alikwoty
Kolejność dźwięków piszczałki otwartej i zamkniętej tej samej długości. 1 – piszczałka otwarta, 2 – zamknięta

Wysokość dźwięku wydawanego przez piszczałkę zależy przede wszystkim od jej długości[5]; wpływ ma również rozmiar przekroju, otworów w ściankach, a zwłaszcza kształt wylotu (tzw. czary dźwiękowej); kształt piszczałki – zagięcia – nie mają wpływu[6]. Piszczałka otwarta wydaje dźwięk o oktawę wyższy niż tej samej długości piszczałka zamknięta[3].

Drgania wywołane na jednym końcu piszczałki (na rysunku punkt „a”) wywołują falę dźwiękową, która posuwa się w powietrzu wypełniającym piszczałkę (w słupie powietrza) w kierunku drugiego końca (na rysunku punkt „b”), ulega odbiciu i razem z falą pierwotną tworzy falę stojącą, podłużną[7]:

  • w piszczałce otwartej, po osiągnięciu wylotu „b” następuje wyrównanie ciśnienia z otaczającą atmosferą i powstanie fali powrotnej. Węzeł fali powstaje w środku długości piszczałki, a długość fali jest dwukrotnie większa od długości piszczałki.
  • w piszczałce zamkniętej, po osiągnięciu wylotu „b” następuje powstanie fali powrotnej, a opór ścianki powoduje nałożenie się obu fal i powstanie węzła fali. Długość fali jest czterokrotnie większa od długości piszczałki.

Wewnątrz piszczałki, w zależności od innych czynników powstają fale stojące o innych długościach[8]:

  • w piszczałce otwartej, długości takich fal będą stanowiły kolejno , , , itd. część długości fali podstawowej i utworzą pełny szereg harmoniczny z tonami łączącymi się we współton.
  • w piszczałce zamkniętej, długości takich fal będą stanowiły kolejno , , , itd. części długości fali podstawowej tworząc niepełny szereg harmoniczny o charakterystycznym widmie pozbawionym parzystych tonów składowych.

Wysokość dźwięku wydawanego przez piszczałkę może być zmieniana przez zastosowanie techniki przedęcia (np. w naturalnej waltorni), lub zmianę długości kanału piszczałki za pomocą otworów przewierconych w ścianie piszczałki (np. w klarnecie), wentyli (np. w trąbce i suwaków (np. w puzonie)[9][3].

Wzbudzanie dźwięku

[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na sposób wzbudzania drgań, piszczałki dzielą się na wargowe (inaczej labialne, szczelinowe) i stroikowe (inaczej języczkowe). W piszczałkach wargowych dźwięk powstaje wskutek tarcia strumienia powietrza o ostry brzeg otworu w korpusie – wargę, w stroikowych przez okresowe, przerywane drganiem stroików uderzenia strumienia powietrza o powietrze zawarte w piszczałce[3][10].

Rodzaje wzbudzania dźwięku w piszczałce
1a
1b
2a
2b
3a
3b
1a: Flet – piszczałka wargowa (1b: warga w korpusie), 2a: Saksofon – piszczałka ze stroikiem pojedynczym (2b), 3a: Obój – piszczałka ze stroikiem podwójnym (3b)

Barwa dźwięku

[edytuj | edytuj kod]

O barwie dźwięku piszczałki decyduje jej rodzaj, kształt, materiał z jakiego jest wykonana i menzura[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Drobner 1997 ↓, s. 122.
  2. Biegański 1981 ↓, s. 17, 771.
  3. a b c d e Biegański 1981 ↓, s. 771.
  4. Drobner 1997 ↓, s. 122, 124, 125.
  5. Drobner 1997 ↓, s. 128.
  6. Drobner 1997 ↓, s. 124, 125.
  7. Drobner 1997 ↓, s. 123.
  8. Drobner 1997 ↓, s. 123–124.
  9. Drobner 1997 ↓, s. 128–130.
  10. Drobner 1997 ↓, s. 125, 126.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]