Wyżyna Dolnogwinejska – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wyżyna Dolnogwinejska (dawniej także: Próg Dolnogwinejski) – wyżyna w Afryce Środkowej, ciągnąca się wzdłuż wschodnich wybrzeży Zatoki Gwinejskiej, od Kamerunu, przez Gwineę Równikową, Gabon, Kabindę, Republikę Konga, Demokratyczną Republikę Konga aż do Angoli. Na północnym zachodzie przechodzi w Wyżynę Górnogwinejską, a na północnym wschodzie w Wyżynę Azande. Między tymi dwiema wyżynami na północy Wyżyny Dolnogwinejskiej przebiega jeszcze Wyżyna Adamawa. Na wschodzie Wyżyna Dolnogwinejska przechodzi w Kotlinę Konga, na południowym wschodzie ograniczona jest wyżyną Lunda, zaś na południu wyżyną Bije[1].

Budowa geologiczna i rzeźba

[edytuj | edytuj kod]

Pagórkowaty teren Wyżyny Dolnogwinejskiej o wysokości bezwzględnej dochodzącej do 1575 m n.p.m. (Mont Iboundji) porośnięty jest na przeważającym obszarze wilgotnym lasem równikowym. Z jego stoków wypływają liczne, wpadające wprost do Oceanu Atlantyckiego strumienie i rzeki[1].

Jeden z wodospadów Livingstone’a

Wyżynę przecina także płynąca z głębi kontynentu rzeka Kongo, tworząca w tym miejscu liczne wodospady (m.in. Wodospady Livingstone’a). Tuż po wypłynięciu z terenu Wyżyny Dolnogwinejskiej, rzeka Kongo tworzy estuarium[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Jan Mityk: Geografia Fizyczna Części Świata. Warszawa: PWN, 1982, s. 301–302. ISBN 83-01-00897-0.