Przygody Błękitnego Rycerzyka (film) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Przygody Błękitnego Rycerzyka
Gatunek

przygodowy, animowany, dla dzieci

Data premiery

1 lutego 1984

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

94 minuty

Reżyseria

Lechosław Marszałek

Scenariusz

Leszek Mech, Lechosław Marszałek

Muzyka

Waldemar Kazanecki

Zdjęcia

Mieczysław Poznański

Montaż

Alojzy Mol

Produkcja

Studio Filmów Rysunkowych

Przygody Błękitnego Rycerzyka – polski film animowany z 1983 roku, którego premiera miała miejsce w roku 1984. Film jest kinową wersją popularnego serialu animowanego o tym samym tytule.

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Film zrealizowano w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i laboratorium Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi przy wykorzystaniu materiałów z serialu z 1963 roku. Autorami scenariusza i dialogów byli Lechosław Marszałek i Leszek Mech. Film wyreżyserował Lechosław Marszałek. Autorem zdjęć był Mieczysław Poznański. Za autorstwo animacji odpowiadali: Jan Hoder, Zofia Malicka, Marian Wantoła, Józef Byrdy, Teresa Rokowska-Kliś, Wiktor Kasza, Roman Janeczko, Kazimierz Faber, Olech Płonka, Urszula Fraś, Henryka Chrobak. Muzykę do filmu stworzył Waldemar Kazanecki. Słowa piosenek napisali: Agnieszka Osiecka i Leszek Mech. Za dźwięk odpowiedzialny był: Otokar Balcy. Za kierownictwo produkcji odpowiadały: Romana Miś i Aleksandra Kordek. Film zmontował Alojzy Mol przy współpracy montażowej Ireny Hussar[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Film nawiązuje w swojej treści do opowieści i ballad rycerskich. Jego akcja toczy się w świecie owadów. Jeden z nich, Błękitny Rycerzyk wędrując po świecie walczy z wrogami i ratuje z opresji księżniczki[1].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Głosu postaciom użyczyli[1]:

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Reżyser Lechosław Marszałek został nagrodzony[1]:

  • 1983 – Wielka Nagroda na MFF dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni Valle Piana
  • 1984 – Brązowe Koziołki oraz Nagroda Jury Dziecięcego Marcinek na Międzynarodowym Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Przygody Błękitnego Rycerzyka. filmpolski.pl. [dostęp 2023-03-06]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]