Grid (gra komputerowa) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Grid
Producent

Codemasters Software

Wydawca

Codemasters Software

Dystrybutor

Codemasters Software

Seria gier

TOCA Race Driver

Silnik

Ego

Wersja

1.3

Data wydania

30 maja 2008
PL: 25 czerwca 2008

Gatunek

symulator jazdy

Tryby gry

gra jednoosobowa, wieloosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: 7+
ESRB: E
OFLC: G

Język

polski, angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo DS

Wymagania

Minimalne: procesor Pentium 4 lub odpowiednik AMD 3 GHz (obsługuje procesory wielordzeniowe); Pamięć RAM 1 GB; karta graficzna ATI Radeon X1600/nVidia GeForce 6800 256 MB RAM
Zalecane: procesor Intel Core 2 Duo 2,4 GHz (E4600) lub odpowiednik AMD; pamięć RAM 2 GB; karta graficzna ATI Radeon 2900/nVidia GeForce 8800 512 MB RAM
Pozostałe: miejsce na dysku twardym: 10 GB; system operacyjny Windows (XP, Vista).

Poprzednia gra w serii

Race Driver: Create and Race (2007)

Następna gra w serii

Grid 2 (2013)

Strona internetowa

Grid (wcześniej jako Race Driver: Grid, zapis stylizowany: Race Driver: GRID, zapowiedziana jako Race Driver One) – szósta część serii symulatorów jazdy ToCA Race Driver wyprodukowana przez firmę Codemasters i wydana 30 maja 2008 roku na platformy PC, Xbox 360 i PlayStation 3 oraz 25 lipca 2008 roku na Nintendo DS. W grze można brać udział w wyścigach m.in. Formuły 3, Le Mans, Driftu japońskiego, samochodów seryjnych, tuningowanych i innych. Gra została uznana przez polskie czasopisma za jedną z najlepszych gier wyścigowych, jakie zostały wydane (ocena w CD-Action: 10/10, w Click! – 6-/6).

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

W Grid gracz wciela się w młodego kierowcę, którego celem jest zostanie najlepszym kierowcą wyścigowym (stąd tytuł Race Driver). Początkowo gra on w różnych teamach, później jednak ma tyle pieniędzy, by założyć swój własny. W grze pomagają mu mechanik i pani manager, a także później wynajęty drugi kierowca.

Rozgrywka

[edytuj | edytuj kod]

W grze znajdują się trzy tryby gry:

  • Grid World (kariera) – w tym trybie początkowo jeździ się na zlecenie różnych zespołów, którzy na konkretnych warunków dają graczowi ich pojazd. Po zdobyciu określonej ilości pieniędzy zakłada się własny, w którym można brać udział w wyścigach. Za wygrane zawody dostaje się pieniądze, które są niezbędne do kupowania nowych samochodów) oraz reputację, która pozwala zdobywać różne licencje na branie udziału w wyścigach dla bardziej zaawansowanych kierowców (zdobyta reputacja jest głównym wyznacznikiem poziomu kierowców i dzięki niemu zajmuje się coraz wyższe pozycje w rankingu światowym). Zawody dzielą się na trzy grupy:
    • Japońskie – głównie tutaj odbywają się zawody w driftowaniu. Pojawiają się także wyścigi w krętych kanionach.
    • Amerykańskie – wyścigi odbywają się m.in. w kategorii muscle. Większość wyścigów odbywa się na ulicznych trasach.
    • Europejskie – gracz ma możliwość udziału w tzw. wyścigach „Open Wheel”, a także ścigać się na trasach wewnątrz różnych europejskich miast.

Licencje kierowcy natomiast dzielą się na 3 kategorie: „A” (dla początkujących), „B” (dla średnio-zaawansowanych) i „C” (dla ekspertów). Po zdobyciu miliona punktów globalnej reputacji, odblokowana zostaje nowa klasa wyścigów ogólnoświatowych, zwana „Global”.

Prócz trybu kariery gracz może zagrać w pozostałe dwa tryby bez względu na poziom postępu gry:

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]