Radoszka (Masyw Śnieżnika) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Radoszka
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki

Wysokość

565 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Radoszka”
Ziemia50°21′02,2″N 16°50′49,8″E/50,350611 16,847167

Radoszka (niem. Hutberg, 565 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie ŚnieżnikaKrowiarkach.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone w Sudetach Wschodnich, w północno-wschodniej części Masywu Śnieżnika, w grzbiecie Krowiarek odchodzącym ku północnemu wschodowi od Przełęczy Puchaczówka, około 2 km na północny zachód od miasteczka Lądek-Zdrój. Jest to dość wybitny, choć niezbyt rozległy masyw, będący najdalej na północny wschód wysuniętym szczytem Krowiarek i całego Masywu Śnieżnika. Obok Radoszki w skład masywu wchodzi niższa Kopka i bezimienne wzniesienie o kocie 546 m n.p.m. Od północnego wschodu, północy i północnego zachodu opływa je Biała Lądecka oddzielając je od Gór Złotych. Na południu, niewyraźny grzbiet łączy je poprzez Kierzną z Siniakiem i pozostałą częścią Krowiarek.

Budowa geologiczna

[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie wraz z sąsiednią Kopką zbudowane są ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika - gnejsów, natomiast południowa część masywu z bezimienną kotą z łupków łyszczykowych serii strońskiej. Gnejsy tworzą niewielkie skałki na zboczach.

Roślinność

[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie porasta las świerkowy i mieszany regla dolnego, u podnóży rozciągają się łąki i pola orne.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]

U północno-wschodnich, północnych i północno-zachodnich podnóży prowadzi szlak turystyczny:

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]