Robin Hood (film 1922) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Robin Hood
Douglas Fairbanks in Robin Hood
Ilustracja
Plakat filmu
Gatunek

przygodowy, historyczny

Rok produkcji

1922

Data premiery

18 października 1922
1926 (Polska)[1]

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

127 min

Reżyseria

Allan Dwan

Scenariusz

Douglas Fairbanks

Główne role

Douglas Fairbanks
Enid Bennett
Wallace Beery
Sam De Grasse
Paul Dickey

Muzyka

Victor Schertzinger

Zdjęcia

Arthur Edeson
Charles Richardson

Scenografia

Wilfred Buckland
Edward M. Langley
Irvin J. Martin

Kostiumy

Mitchell Leisen

Montaż

William Nolan

Produkcja

Douglas Fairbanks

Wytwórnia

Douglas Fairbanks Pictures Corporation

Dystrybucja

United Artists
Estefilm[2]

Budżet

930 000 USD

Przychody brutto

2 500 000 USD

Robin Hood

Robin Hood[a] (ang. Douglas Fairbanks in Robin Hood) – amerykański niemy film płaszcza i szpady z 1922 roku, w reżyserii Allana Dwana na podst. legend ludowych o Robin Hoodzie, z udziałem Douglasa Fairbanksa i Wallace’a Beery’ego. To pierwszy film w historii, którego premiera odbyła się w Hollywood, oraz jeden z najdroższych obrazów lat 20. z budżetem szacowanym na półtora miliona dolarów[3][4].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

W średniowiecznej Anglii earl Huntingdon jest ulubieńcem króla Ryszarda Lwie Serce biorąc udział w turniejach rycerskim i wykazując nieśmiałość w kontaktach z kobietami. Podczas jednej z uczt Huntingdon nawiązuje romans z dwórką lady Marian Fitzwalter, jak broni ją przed napastującym księciem Janem, bratem Ryszarda. Wkrótce wraz z królem wyrusza na wyprawę krzyżową. Na czas swojej nieobecności król przekazuje władzę Janowi, który wkrótce objawia się jako okrutny i bezwzględny tyran uciskający ludność podatkami za pomocą nowo mianowanych szeryfów.

Kiedy będący we Francji Huntingdon otrzymuje wiadomość od lady Marian i dowiaduje się o wszystkim, prosi króla o zgodę na powrót do Anglii. Ten jednak odmawia uznając, że earl stchórzył. Mimo tego Huntingdon i jego giermek nadal szukają sposobu na powrót, ale zostają wciągnięci w zasadzkę sługę Jana, sir Guya Gisbourne’a i uwięzieni pod zarzutem dezercji. Udaje im się jednak zbiec i wrócić do Anglii.

Tymczasem Jan po torturach służki lady Marian dowiaduje się o jej spiskowaniu i ta musi się ukrywać. Finguje swą śmierć w upadku w przepaść nieopodal Lasu Sherwood, gdzie azyl mają inne ofiary rządów Jana. Huntingdon dowiaduje się o rzekomej śmierci Marian i postanawia wystąpić przeciwko Janowi. Rok później przyjmuje imię Robin Hood i zaczyna rabować bogatych, żeby dawać biednym. Staje się bohaterem ludu i ludzie do niego się dołączają, ale jego zawadiackie wyczyny coraz bardziej uprzykrzają życie księciu Janowi i jego ludziom. Zostaje wyznaczona nagroda za głowę Robin Hooda.

Robin nachodzi zamek królewski i okrada skarbiec Jana i po brawurowej ucieczce przez strażą znika w lasach. Wśród jego najbliższych kompanów znajdują się jego giermek zwący się teraz Małym Johnem, zakonnik brat Tuck, fircyk Will Szkarłatny i minstrel Allan-a-Dale. Tymczasem w Palestynie sir Guy na zlecenie Jana zabija Ryszarda nie wiedząc, że jego ofiarą padł kto inny. Ryszard domyśla się zdrady ze strony brata i myśli po powrocie do Anglii. Docierają do niego słuchy o banitach z Sherwood pod wodzą Robin Hooda.

Żołnierze Jana wymuszają od żeńskiego klasztoru św. Katarzyny daniny. Dociera to do banitów, którzy napadają na żołnierzy i oddają mienie klasztorowi. Jedna z zakonnic rozpoznaje w Robinie earla Huntingdona i wraz z bratem Tuckiem jednoczy go z ukrywającą się lady Marian. Wieści te docierają do księcia Jana i na jego rozkaz wysoki szeryf z Nottingham aresztuje Marian za zdradę. Oddziały szeryfa otaczają Sherwood, lecz banici stawiają dzielnie opór.

Robin razem z Willem i Alanem udaje się ukradkiem do Nottingham i przewodzi mieszkańcom w buncie. Mały John dowiaduje się losie Marion, która zostaje zamknięta w królewskim zamku i przeznaczona powracającemu z Palestyny sir Guyowi, o czym informuje Robina świętującego zdobycie Nottingham. Banitów odwiedza tajemniczy rycerz, którym okazuje się król Ryszard. W końcu Robinowi udaje się uwolnić z więzienia lady Marian i zabić sir Guya, choć sam zostaje schwytany. Powrót Ryszarda na tron przywraca porządek i ukraca rządy zhańbionego Jana. Robin ponownie jako earl Huntingdon bierze ślub z Marian.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]
Douglas Fairbanks jako Robin Hood

Film był jedną z największych oraz najdroższych produkcji lat 20. Ogromny zamek oraz cała XII-wieczna wioska Nottingham zostały zbudowane w Pickford-Fairbanks Studio w Hollywood. Część scenografii zaprojektował znany architekt Lloyd Wright. Reżyser filmu Allan Dwan wspominał, że odtwórca roli Robina, Douglas Fairbanks, był wręcz przytłoczony skalą scenografii. Był on również współscenarzystą i producentem filmu, który produkował dla swojego własnego przedsiębiorstwa Douglas Fairbanks Pictures Corporation, a który miał zostać wydany przez United Artists należący do niego, jego żony Mary Pickford, Charlesa Chaplina i D.W. Griffitha. Ponieważ fabuła została oparta na opowieści o średniowiecznym bohaterze Robin Hoodzie, w filmie po raz pierwszy przedstawiono wiele elementów znanych z legendy, które później powielano w innych wersjach[5].

Premiera filmu odbyła się 18 października 1922 roku w Grauman’s Egyptian Theatre w Hollywood, a pomysłodawcą tego wydarzenia był właściciel teatru, Sid Grauman[5].

  1. W czasie polskiej premiery dystrybuowany jako Robin z lasu[1][2]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Program Nr 21. Robin Hood (wersja 2). Cyfrowe Muzeum Kinematografii. [dostęp 2021-12-29]. (pol.).
  2. a b Dom Handlowy „Estefilm” Poleca do dyspozycji Sz. PP. Właścicieli kin następujące filmy.. Polona. [dostęp 2023-04-20]. (pol.).
  3. Balio 2009 ↓, s. 39.
  4. Vance 2008 ↓, s. 125.
  5. a b Robin Hood Trivia (data dostępu: 2013-07-06).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Tino Balio: United Artists: The Company Built by the Stars. Madison (Wisconsin): University of Wisconsin Press, 2009. ISBN 978-0-299-23004-3.
  • Jeffrey Vance: Douglas Fairbanks. Berkeley (Kalifornia): University of California Press, 2008. ISBN 978-0-520-25667-5.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]