Ryōgen – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ryōgen
良源
Ilustracja
Siedzący Jie daishi
Data i miejsce urodzenia

912
prow. Ōmi

Data śmierci

31 stycznia 985

Szkoła

Tendai

Nauczyciel

Son’i, Risen

Następca

Genshin, Kakuun

Zakon

Mahajana

Ryōgen (jap. 良源; ur. 912, zm. 31 stycznia 985) – japoński mnich, filozof ze szkoły tendai. Znany także jako Jie daishi (慈恵大師) i Ganzan daishi (元三大師). Odnowił szkołę tendai.

Biografia

[edytuj | edytuj kod]
Podwójny portret Ryōgena. Po lewej jako Ganzan daishi, po prawej jako Tsuno daishi. Jako Tsuno daishi podporządkowuje sobie mściwe demony i duchy. Towarzyszy im „mantra cintamani-cakra”: Om warada padme hum/om padma cintamani dżwala hum
Podwójny portret Ryōgena. Po lewej jako Ganzan daishi, po prawej jako Tsuno daishi. Jako Tsuno daishi podporządkowuje sobie mściwe demony i duchy. Towarzyszy im „mantra cintamani-cakra”: Om warada padme hum/om padma cintamani dżwala hum

Pochodził z prowincji Ōmi.

W 923 r. wieku 12 lat rozpoczął naukę w klasztorze Enryaku. W 928 r. przyjął wskazania od Son’iego, który był wówczas zasu (głównym opatem szkoły tendai). Studiował zarówno nauki ezoteryczne, jak i egzoteryczne. Jego nauczycielami byli znani mnisi tego okresu[1].

W 937 r. odbyła się debata pomiędzy Ryōgenem a Gishō z klasztoru Gangō ze szkoły hossō, w której zwyciężył Ryōgen. Przebiegała ona w klasztorze Kōfuku podczas ceremonii związanej z Sutrą Wimalakirtiego. W 963 r. zwyciężył w debacie, która odbyła się w pałacu cesarskim, mnicha Hōzō z klasztoru Tōdai. Stała się ona znana jako „debata [okresu] owa”[1].

Ryōgen mocno zaangażował się w pracy nad przywróceniem akademickich standardów w szkole tendai, ożywiając studia doktrynalne.

W 966 r. został wyznaczony na osiemnastego zasu szkoły tendai i funkcję tę pełnił do swojej śmierci, czyli przez 20 lat[1].

Jako zasu odbudował budynki klasztorne po katastrofalnym pożarze w 966 r. Odnowił rejon Yokawy i wybudował tam Eshin-in.

W 981 r. został wyniesiony do godności „starszego wysokiego kapłana”, co było najważniejszą rangą w kapłaństwie. W 984 r. wybudował Hōdō-in w części zachodniej.

Zmarł trzeciego dnia po Nowym Roku, czyli 31 stycznia 985 r.

Jego dwaj główni uczniowie: Genshin i Kakuun (953-1007) założyli dwie kolejne podszkoły szkoły tendaienshin (Genshin) i danna (Kakuun).

Mnisi-wojownicy

[edytuj | edytuj kod]

Ryōgen jest uważany za twórcę armii mnisiej (jap. sōhei) w celu ochrony dla mnichów i klasztoru w czasie zatargów z innymi szkołami buddyjskimi i klasztorami. Nie jest to jednak całkowicie słuszne. 16 listopada 970 r. wydał on zakaz posiadani broni przez mnichów oraz mnisi byli podporządkowani liście 26 paragrafów (Nijurokuhajo kisho 二十六箇条起請) i nie mogli: zakrywać twarzy, stosować kar cielesnych, gwałtownie przerywać praktyk religijnych, opuszczać góry Hiei w czasie 12-letniego okresu trening itd.

Najpewniej więc klasztor zatrudniał najemników i to oni tworzyli „armię” – przynajmniej za życia Ryōgena.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Str. 260.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Kōsei Publishing Co. Toki. 1994. Str. 379. ISBN 4-333-01630-4.