Stanisław Deja – Wikipedia, wolna encyklopedia

Stanisław Deja
Data i miejsce urodzenia

1950
Gdańsk

Gatunki

muzyka poważna, muzyka klasyczna

Zawód

pianista, pedagog

Wydawnictwo

Polskie Radio, Kameleon Records

Powiązania

Krzysztof Penderecki
Andrzej Zieliński
Jacek Zieliński
Radio Wolna Europa

Strona internetowa

Stanisław Deja (ur. 1950 w Gdańsku[1]) – polski pianista, pedagog. Niegdyś spiker w Radiu Wolna Europa.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Od piątego roku życia pobierał lekcje muzyki: najpierw na akordeonie, a rok później – na fortepianie. Wkrótce otrzymał „Stypendium im. Fryderyka Chopina”, które otrzymywał do czasu ukończenia Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu. Sukcesy muzyczne na ogólnopolskich przesłuchaniach młodych solistów pozwoliły na zaliczenie go do krajowej czołówki pianistycznej najmłodszej generacji. W efekcie młody muzyk studiował w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Leningradzie pod kierunkiem Ludmiły Umańskiej (uczennica Samuiła Fejnberga) i ukończył je z wyróżnieniem. Następnie studiował w Berlinie Zachodnim, gdzie pracował pod kierunkiem Gerharda Puchelta, a także w Monachium, gdzie ukończył klasę mistrzowską (Meisterklasse) u Ludwiga Hofmanna, ucznia Arturo Benedetti Michelangelego.

Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (Włochy) i w Jaén (Hiszpania). Krytycy zaliczają go do wybitnych interpretatorów muzyki Wolfganga Amadeusa Mozarta i Fryderyka Chopina, ale ceniony jest także jako kameralista i akompaniator w ansamblach wokalnych.

Od 1978 roku mieszka w Niemczech, gdzie do 1994 pracuje w Radiu Wolna Europa i regularnie koncertuje – głównie na terenie Niemiec i Skandynawii oraz w Kalifornii (San Diego). W 2006 roku ponownie zamieszkał w Polsce skupiając się wyłącznie na wykonywaniu zawodu muzyka i na koncertowaniu.

W roku 2007 występował z Krzysztofem Pendereckim w Niemczech, biorąc udział w jego koncercie fortepianowym Zmartwychwstanie. Razem z Andrzejem Zielińskim stworzył duet, który nagrał podwójny album pt. Skaldowie na dwa fortepiany – live, który w 2008 roku ukazał się nakładem Polskiego Radia.

W 2009 roku, przy udziale polskich placówek dyplomatycznych pianista zainaugurował w Turkmenistanie i Azerbejdżanie obchody Roku Chopinowskiego. Zagrał wówczas kilka recitali, przeprowadził lokalne konkursy chopinowskie i warsztaty dla młodych pianistów.

Ciekawostki

[edytuj | edytuj kod]
  • Stanisław Deja pracował jako spiker w Radiu Wolna Europa i to właśnie on jako pierwszy zakomunikował w tamtejszym studiu radiowym o ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce[2].

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]

Albumy

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Stanisław Deja. rateyourmusic.com. [dostęp 2022-04-10]. (ang.).
  2. Robert Lesiński: Warsztat Kulturalny – Stanisław Deja 4. radioolsztyn.pl, 2018-10-24. [dostęp 2022-09-14]. (pol.).
  3. a b Paweł Nawara: Andrzej Zieliński, Stanisław Deja – dyskografia. kameleonrecords.pl. [dostęp 2022-04-10]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]