Stolsko – Wikipedia, wolna encyklopedia

Stolsko
Ilustracja
Jezioro Stolsko (widoczna także osada Stolec)
Położenie
Państwo

 Polska
 Niemcy

Region

Równina Wkrzańska

Wyspy

2

Morfometria
Powierzchnia

92 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,7 km
1 km

Głębokość
• maksymalna


2,8 m

Hydrologia
Zasolenie

0,00‰

Rzeki wypływające

Gunica

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stolsko”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stolsko”
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa konturowa powiatu polickiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stolsko”
Położenie na mapie gminy Dobra (Szczecińska)
Mapa konturowa gminy Dobra (Szczecińska), blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stolsko”
Ziemia53°33′54″N 14°18′48″E/53,565000 14,313333

Stolsko (niem. Schlosssee) – niewielkie jezioro we wsi Stolec (powiat policki, województwo zachodniopomorskie) przecięte granicą polsko-niemiecką. Leży na Równinie Wkrzańskiej w Puszczy Wkrzańskiej.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik wodny od XIX w. wysechł w połowie tworząc bagna i łęgi. Brzegi są porośnięte trzciną. Z jeziora wypływa rzeka Gunica. Na jeziorze po stronie niemieckiej znajdują się dwie niewielkie, niezamieszkane wyspy.

W czasach istnienia PRL z uwagi na przebieg granicy państwowej od strony polskiej jezioro było ogrodzone płotem granicznym, mimo iż linia graniczna biegnie bezpośrednio przez jezioro.

Pod koniec lat 90. XX wieku z dna jeziora wydobyto fragmenty wraku amerykańskiego bombowca B-17G zestrzelonego w 1944 roku[1].

Obecnie jezioro przecina granica państwowa od znaku granicznego nr 850 (na południu), przez znak nr 851 (na wschodzie) do znaku nr 852 (na północy).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. [1] i [2]. samoloty.ow.pl. [zarchiwizowane z [3] tego adresu] (2011-09-07)].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]