Spadek swobodny – Wikipedia, wolna encyklopedia
Spadek swobodny[1] – ruch odbywający się wyłącznie pod wpływem ciężaru (siły grawitacji), bez oporów ośrodka[2].
Przykłady:
- ruch planet wokół Słońca, ruch Księżyca wokół Ziemi;
- ruch statku kosmicznego z wyłączonym napędem;
- spadek masywnego ciała w pobliżu powierzchni Ziemi z niewielkiej wysokości (wówczas prędkość spadku jest niewielka i siły oporu powietrza są zaniedbywalnie małe).
Przyjmuje się, że spadek rozpoczyna się od spoczynku, w odróżnieniu od ruchu w polu grawitacyjnym z prędkością początkową zwanego rzutem.
Przykładem tego typu zagadnień są szkolne zadania dotyczące rzutu ukośnego, pionowego lub poziomego.
Pojęcie spadku swobodnego odgrywa istotną rolę w ogólnej teorii względności. Jeden z jej podstawowych postulatów głosi bowiem, że krzywa w czasoprzestrzeni opisująca ruch będący spadkiem swobodnym jest czasopodobną krzywą geodezyjną.
Spadek swobodny w pobliżu powierzchni Ziemi
[edytuj | edytuj kod]Jeżeli spadek ma miejsce z małej wysokości w pobliżu powierzchni Ziemi i dotyczy ciała o stosunkowo dużej gęstości i aerodynamicznym kształcie (np. kuli), wówczas ruch takiego ciała można z dobrym przybliżeniem traktować jak ruch jednostajnie przyspieszony z przyspieszeniem ziemskim g bez prędkości początkowej. Ruch ten opisuje kinematyczne równanie ruchu w postaci:
gdzie
- – wysokość, na jakiej znajduje się ciało po czasie
- – wysokość z jakiej spada ciało
- – czas spadania
Wzór ten zapisany jest w układzie odniesienia, który stanowi oś skierowana pionowo w górę o początku na powierzchni Ziemi.
Spadek swobodny w ogólnej teorii względności
[edytuj | edytuj kod]W ogólnej teorii względności obiekt spadający swobodnie nie podlega działaniu żadnych sił porusza się wzdłuż linii geodezyjnej. Jeżeli ciało jest daleko od dużych mas, to czasoprzestrzeń jest płaska i ciało spadające swobodnie porusza się po linii prostej – co jest zgodne z mechaniką Newtona. Mechanika Newtona nie opisuje zaś ruchu w przestrzeni zakrzywionej.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Spadek swobodny, [w:] David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker, Podstawy fizyki, t. 1, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 27, ISBN 978-83-01-14024-3 .
- ↑ spadanie ciał, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2022-03-19] .
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Robert Resnick , David Halliday, Podstawy fizyki, wyd. 9, t. 1, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993, ISBN 83-01-09323-4 .
- B. Jaworski i inni, Kurs fizyki, wyd. 8, t. 1, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, ISBN 83-01-01265-X .
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Matt J. Carlson, Free falling in outer space, kanał TED-Ed na YouTube, 6 lipca 2013 [dostęp 2024-08-30].