Tarsostenus univittatus – Wikipedia, wolna encyklopedia

Tarsostenus univittatus
(Rossi, 1792)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Cucujiformia

Nadrodzina

przekraski

Rodzina

przekraskowate

Podrodzina

Korynetinae

Rodzaj

Tarsostenus

Gatunek

Tarsostenus univittatus

Tarsostenus univittatusgatunek chrząszcza z rodziny przekraskowatych i podrodziny Korynetinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1792 roku przez Pietra Rossiego pod nazwą Clerus scutellaris[1].

Chrząszcz o wąskim, walcowatym w kształcie ciele[2] długości od 4 do 5 mm[2][3]. Głowa jest duża, szersza od przodu przedplecza[2], czarna, gęsto owłosiona, rzadko punktowana[3]. Czułki ma długie, smukłe, jasnobrunatne, zwieńczone ciemniejszymi buławkami, zbudowanymi z trzech ostatnich, luźno zestawionych członów[2][3]. Oczy złożone są nieszczególnie mocno wykrojone na przednich brzegach. Przedplecze jest niemal tak szerokie jak nasada pokryw, połyskujące, grubo i gęsto punktowane, owłosione, tylko u podstawy obrzeżone[3]. Barwa pokryw jest ciemnobrunatna z białą przepaską poprzeczną, położoną niedaleko za środkiem ich długości[2][3]. Na powierzchni pokryw występuje grube owłosienie oraz rzędy grubych punktów, silnie zaznaczone na przedzie i stopniowo zanikające ku tyłowi[2]. Odnóża są jasnobrązowe do brunatnych[2][3]. Stopy tylnej pary mają pierwszy człon ukryty pod nasadą drugiego[2]. Ubarwienie odwłoka jest brunatne[3].

Imago w środowisku

Owad ten jest saproksylicznym drapieżnikiem zasiedlającym drewno różnych drzew liściastych. Wyspecjalizowany jest w polowaniu na chrząszcze z rodzaju miazgowiec (Lyctus), w tym na Lyctus canaliculatus. Swe ofiary ściga w ich żerowiskach i tam też przechodzi rozwój[2][4].

Gatunek kosmopolityczny, znany ze wszystkich krain zoogeograficznych[1][3][4], nierzadki na zachodzie i południu Europy[4]. Do Europy Środkowej jest jednak tylko bardzo rzadko zawlekany z drewnem. W Polsce spotkano go zaledwie dwukrotnie – w XIX wieku w Gdańsku i w 1987 roku w Katowicach[4][5]. W drugim z przypadków był to pojedynczy okaz, najprawdopodobniej przywleczony z Indii[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Tarsostenus univittatus. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2020-07-09].
  2. a b c d e f g h i Gustav Adolf Loshe: Familie Cleridae (Buntkäfer, Bienenkäfer). W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 6: Diversicornia. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1979, s. 95.
  3. a b c d e f g h Sławomir Mazur: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 53. Przekraski - Cleridae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1975, s. 17.
  4. a b c d B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Dermestoidea, Bostrichoidea, Cleroidea i Lymexyloidea. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (11), 1986. 
  5. a b Roman Królik. Nowe stanowiska Dermestoides sanguinicollis (Fabr.) i Tarsostenus univittatus (Rossi) (Coleoptera: Cleridae) w Polsce. „Acta Entomologica Silesiana”. 1 (1), s. 16, 1993.