The Spirit of ’76 (obraz) – Wikipedia, wolna encyklopedia

The Spirit of ’76
Ilustracja
Autor

Archibald Willard

Rodzaj

obraz

Data powstania

1875

Medium

olej na płótnie

Wymiary

304 × 243 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Marblehead

Lokalizacja

Abbot Hall

The Spirit of ’76 (oryginalny tytuł Yankee Doodle) – obraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza Archibalda Willarda w 1875 roku, znajdujący się w zbiorach Abbot Hall w Marblehead w stanie Massachusetts[1].

The Spirit of ’76 będący jednym z najbardziej kultowych amerykańskich obrazów został namalowany przez Willarda na wystawę światową w Filadelfii w 1876 roku, która upamiętniała stulecie Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych uchwalonej przez Drugi Kongres Kontynentalny 4 lipca 1776 roku, także w Filadelfii. Chociaż artysta stworzył później wiele kopii obrazu, ten jest oryginalny[1].

Przez wieki siły zbrojne wykorzystywały muzykę jako środek przekazywania żołnierzom rozkazów wojskowych. Wysoki dźwięk fujarki i donośny dźwięk bębna pozwalały słyszeć wiadomości z dużej odległości, nawet w zgiełku bitwy. Doboszami byli chłopcy poniżej 16 roku życia (często podążający za ojcami na wojnę) i mężczyźni powyżej 50 roku życia (zbyt starzy, by się zaciągnąć), zwykle prowadzeni przez oficera z talentem muzycznym, który uczył ich licznych rytmów i melodii, od których zależało utrzymanie porządku podczas starcia zbrojnego i w obozie wojskowym. Podczas bitwy uderzenia bębna wskazywały, kiedy należy załadować i wystrzelić z muszkietów, lub wyznaczały kierunek marszu. Żołnierz grający na fujarce zależnie od granej melodii, wskazywał na chęć przerwania ognia, rozmów pokojowych lub kapitulacji[1].

Obraz Willarda przedstawia scenę z wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783). Głównymi bohaterami dzieła są trzej muzycy-patrioci reprezentujący trzy pokolenia walczące o niepodległość: chłopiec i starzec grający na bębnach oraz ranny w głowę mężczyzna w średnim wieku grający na fujarce. Oryginalny tytuł obrazu sugeruje, że pieśń którą wykonują to Yankee Doodle (posłuchaj), będąca amerykańską pieśnią narodową. W tle widoczni są pełni animuszu maszerujący żołnierze Armii Kontynentalnej dzierżący flagę Cowpensa. Zarówno muzycy-patrioci, maszerujący żołnierze jak i umierający żołnierz z uniesioną czapką w prawej dłoni, widoczny u dołu obrazu symbolizują amerykańską jedność, którą można streścić zawołaniem „Ku zwycięstwu i niepodległości!”[2].

Poszukiwania przez Archibalda Willarda modeli, których twarze wyrażałyby odwagę i determinację patriotów amerykańskiej wojny o niepodległość, zaowocowały wyborem ojca artysty na starego dobosza i farmera-żołnierza Hugh Moshera na grającego na fujarce. Wzorem dla młodego dobosza był uczeń Henry K. Devereux, syn generała Johna H. Devereux, który wraz z Willardem powiesił ten obraz w Marblehead w 1880 roku[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Spirit of ’76 Painting. Marblehead Historical Commission. [dostęp 2022-06-14]. (ang.).
  2. John R. Vile: The American Flag. Santa Barbara: ABC-Clio, 2018, s. 137. ISBN 978-1-4408-5789-8.
  3. Marblehead’s „The Spirit of 76” Painting. Town of Marblehead. [dostęp 2022-06-14]. (ang.).