WorldCat – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ilustracja
Logo WorldCat
Typ strony

bibliograficzna baza danych

Data powstania

21 stycznia 1998

Właściciel

OCLC

Rejestracja

opcjonalna

Wersje językowe

13

Strona internetowa

WorldCatkatalog centralny łączący zbiory 71 tys. bibliotek ze 112 krajów[1], które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Jest to największa na świecie bibliograficzna baza danych. Zawiera ponad 150 milionów różnych rekordów odnoszących się do ponad 1,4 miliarda zasobów fizycznych i cyfrowych w ponad 470 językach[1]. OCLC udostępnia WorldCat wszystkim bibliotekom za darmo, katalog jest jednak podstawą też innych usług – płatnych – takich jak współdzielenie zasobów i zarządzanie zbiorami.

Ewolucja usług

[edytuj | edytuj kod]

W 2003 OCLC rozpoczęła program pilotażowy Open WorldCat, udostępniając skrócone rekordy z podzbioru WorldCat partnerskim stronom internetowym i księgarniom, aby zwiększyć dostępność zbiorów bibliotek członkowskich. Od 2006 można przeszukiwać WorldCat bezpośrednio z jego strony internetowej. W 2007 WorldCat Identities rozpoczęło udostępniać dane na temat 20 milionów autorów i osób przedmiotem publikowanych materiałów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b WorldCat facts and statistics. Online Computer Library Center, 2009. [dostęp 2009-11-04]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]