Divizia B 2001-2002
Divizia B 2001-2002 a fost a 62-a ediție a Diviziei B, al doilea eșalon fotbalistic al României.
Echipele de pe primul loc din fiecare serie au promovat direct în Divizia A la finalul sezonului, cele de pe locul secund au jucat un baraj de promovare, în timp ce cinci echipe din prima serie și trei din a doua au retrogradat în Divizia C.
Clasamente
[modificare | modificare sursă]Seria I
[modificare | modificare sursă] Loc | Club | M | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct. | Promovare sau retrogradare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AEK București | 30 | 19 | 2 | 9 | 55 | 37 | +18 | 59 | |
2 | Cimentul Fieni | 30 | 16 | 6 | 8 | 42 | 18 | +24 | 54 | Baraj pentru următorul sezon în Divizia A |
3 | Electromagnetica București | 30 | 16 | 3 | 11 | 51 | 41 | +10 | 51 | |
4 | CS Năvodari | 30 | 14 | 7 | 9 | 39 | 33 | +6 | 49 | |
5 | Metalul Plopeni | 30 | 15 | 6 | 9 | 41 | 31 | +10 | 45 | |
6 | Inter Gaz București | 30 | 13 | 6 | 11 | 37 | 29 | +8 | 45 | |
7 | FC Onești | 30 | 12 | 7 | 11 | 34 | 37 | -3 | 43 | |
8 | Tractorul Brașov | 30 | 12 | 7 | 11 | 31 | 26 | +5 | 43 | |
9 | ARO Câmpulung | 30 | 12 | 6 | 12 | 37 | 38 | -1 | 42 | |
10 | Foresta Suceava | 30 | 12 | 6 | 12 | 44 | 41 | +3 | 42 | |
11 | Diplomatic Focșani | 30 | 10 | 8 | 12 | 29 | 32 | -3 | 38 | |
12 | Dacia Unirea Brăila | 30 | 11 | 4 | 15 | 30 | 37 | -7 | 37 | |
13 | Poiana Câmpina | 30 | 12 | 7 | 11 | 43 | 38 | +5 | 37 | |
14 | Petrolul Moinești | 30 | 9 | 6 | 15 | 37 | 48 | -11 | 34 | |
15 | Laminorul Roman | 30 | 8 | 3 | 18 | 36 | 51 | -15 | 30 | |
16 | Rocar București 1 | 30 | 5 | 2 | 23 | 12 | 61 | -49 | 11 |
1 Rocar București s-a retras la jumătatea sezonului, pierzând toate meciurile următoare.
Seria II
[modificare | modificare sursă] Loc | Club | M | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct. | Promovare sau retrogradare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | UTA Arad | 30 | 19 | 6 | 5 | 48 | 21 | +27 | 63 | |
2 | FC Baia Mare | 30 | 19 | 6 | 5 | 60 | 21 | +39 | 63 | Baraj pentru următorul sezon în Divizia A |
3 | Bihor Oradea | 30 | 14 | 8 | 8 | 45 | 28 | +17 | 50 | |
4 | Extensiv Craiova | 30 | 14 | 8 | 8 | 45 | 26 | +19 | 50 | |
5 | Internațional Pitești | 30 | 13 | 7 | 10 | 45 | 35 | +10 | 46 | |
6 | CSM Reșița | 30 | 13 | 7 | 10 | 38 | 37 | +1 | 46 | |
7 | Unirea Alba Iulia | 30 | 12 | 8 | 10 | 46 | 46 | 0 | 44 | |
8 | Minaur Zlatna | 30 | 11 | 8 | 11 | 37 | 38 | -1 | 41 | |
9 | Pandurii Târgu Jiu | 30 | 10 | 11 | 9 | 21 | 27 | -6 | 41 | |
10 | Universitatea Cluj-Napoca | 30 | 11 | 7 | 12 | 51 | 40 | +9 | 40 | |
11 | ISCT | 30 | 12 | 4 | 14 | 39 | 45 | -6 | 40 | |
12 | Gaz Metan Mediaș | 30 | 13 | 7 | 10 | 45 | 30 | +15 | 39 | |
13 | Olimpia Satu Mare | 30 | 11 | 1 | 18 | 46 | 56 | -10 | 34 | |
14 | ASA Târgu Mureș | 30 | 10 | 4 | 16 | 36 | 48 | -12 | 34 | |
15 | Jiul Petroșani | 30 | 7 | 4 | 19 | 32 | 56 | -24 | 25 | |
16 | Politehnica Timișoara | 30 | 1 | 4 | 25 | 15 | 105 | -90 | -8 |
Note
[modificare | modificare sursă]Golgheteri Seria 1
[modificare | modificare sursă]- Alexandru Bălțoi - Poiana Câmpina - 11
- Virgil Lăscărache - Inter Gaz București - 8
- Marius Păcurar - Foresta Suceava - 8
- Mihai Ilie - Cimentul Fieni - 7
- Giani Gorga - FC Onești - 7
- Viorel Dinu - Electromagnetica București - 7
- Dănuț Mitruc - Laminorul Roman - 6
- Cristian Șchiopu - Foresta Suceava - 6
- Mihai Antal - Metalul Plopeni - 6
- Adrian Albinaru - Metalul Plopeni - 5
Golgheteri Seria 2
[modificare | modificare sursă]- Sandu Negrean - FC Baia Mare - 14
- Ciprian Prodan - Universitatea Cluj - 12
- Adrian Anca - ISCT - 12
- Daniel Stan - Internațional Pitești - 12
- Eugen Neagoe - Extensiv Craiova - 8
- Claudiu Boaru - Gaz Metan Mediaș - 8
- Marius Bilașco - FC Baia Mare - 8
- Vasile Jercălău - Unirea Alba Iulia - 8
- Sorin Frunză - Jiul Petroșani - 7
- Sorin Ciobanu - Unirea Alba Iulia - 7
- Radu Neguț - ISCT - 7
- Pavel Badea - Extensiv Craiova - 6
- Cătălin Bozdog - Olimpia Satu Mare - 6
- Vasile Ciocoi - CSM Reșița - 6
- Mircea Stanciu - Gaz Metan Mediaș - 6
- Cornel Cornea - FC Baia Mare - 6
- Sorin Vintilescu - Pandurii Târgu Jiu - 6
- Valentin Badea - Jiul Petroșani - 5
- Filip Popescu - Jiul Petroșani - 5
- Gigi Gorga - Olimpia Satu Mare - 5
- Leontin Doană - CSM Reșița - 5
- Cristian Pușcaș - ASA Târgu Mureș - 5
- Sorin Oncică - ISCT - 5
|