Olympiska sommarspelen 2008Rodd Damernas lättvikts-dubbelsculler |
Information |
---|
Datum | 10-17 augusti |
---|
Anläggning | Shunyis olympiska rodd- och kanotstadion |
---|
Föregående | Följande | |
---|
|
Damernas lättvikts-dubbelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes mellan den 10 och 17 augusti 2008.
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen | Nederländerna | 6:50,90 | SA/B |
2 | Amber Halliday, Marguerite Houston | Australien | 6:53,23 | SA/B |
3 | Renee Hykel, Jennifer Goldsack | USA | 6:53,32 | R |
4 | Gabriela Huerta, Lila Perez Rul | Mexiko | 7:11,71 | R |
5 | Camila Carvalho, Luciana Granato | Brasilien | 7:25,90 | R |
6 | Natalja Voronova, Alexandra Opatjanova | Kazakstan | 7:29,07 | R |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Berit Carow, Marie-Louise Draeger | Tyskland | 6:51,96 | SA/B |
2 | Melanie Kok, Tracy Cameron | Kanada | 6:54,07 | SA/B |
3 | Hester Goodsell, Helen Casey | Storbritannien | 6:55,23 | R |
4 | Sanna Stén, Minna Nieminen | Finland | 6:56,61 | R |
5 | Chrysi Biskitzi, Alexandra Tsiavou | Grekland | 7:05,95 | R |
6 | Alex White, Kirsten McCann | Sydafrika | 7:20,51 | R |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Xu Dongxiang, Chen Haixia | Kina | 6:57,58 | SA/B |
2 | Katrin Olsen, Juliane Rasmussen | Danmark | 6:58,63 | SA/B |
3 | Misaki Kumakura, Akiko Iwamoto | Japan | 7:05,67 | R |
4 | Yaima Velazquez, Ismaray Marrero | Kuba | 7:13,35 | R |
5 | Ko Young-Eun, Ji Yoo-Jin | Sydkorea | 7:39,70 | R |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Renee Hykel, Jennifer Goldsack | USA | 7:22,22 | SA/B |
2 | Sanna Stén, Minna Nieminen | Finland | 7:23,80 | SA/B |
3 | Misaki Kumakura, Akiko Iwamoto | Japan | 7:30,92 | SA/B |
4 | Alex White, Kirsten McCann | Sydafrika | 7:48,04 | FC |
5 | Natalja Voronova, Alexandra Opatjanova | Kazakstan | 7:54,12 | FC |
6 | Ko Young-Eun, Ji Yoo-Jin | Sydkorea | 8:03,51 | FC |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Hester Goodsell, Helen Casey | Storbritannien | 7:24,27 | SA/B |
2 | Chrysi Biskitzi, Alexandra Tsiavou | Grekland | 7:24,55 | SA/B |
3 | Yaima Velazquez, Ismaray Marrero | Kuba | 7:32,14 | SA/B |
4 | Gabriela Huerta, Lila Perez Rul | Mexiko | 7:41,97 | FC |
5 | Camila Carvalho, Luciana Granato | Brasilien | 7:47,53 | FC |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen | Nederländerna | 7:03,87 | FA |
2 | Sanna Stén, Minna Nieminen | Finland | 7:03,91 | FA |
3 | Berit Carow, Marie-Louise Draeger | Tyskland | 7:04,95 | FA |
4 | Katrin Olsen, Juliane Rasmussen | Danmark | 7:06,31 | FB |
5 | Hester Goodsell, Helen Casey | Storbritannien | 7:17,67 | FB |
6 | Yaima Velazquez, Ismaray Marrero | Kuba | 7:30,15 | FB |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Melanie Kok, Tracy Cameron | Kanada | 7:10,70 | FA |
2 | Xu Dongxiang, Chen Haixia | Kina | 7:11,59 | FA |
3 | Chrysi Biskitzi, Alexandra Tsiavou | Grekland | 7:11,99 | FA |
4 | Renee Hykel, Jennifer Goldsack | USA | 7:12,15 | FB |
5 | Amber Halliday, Marguerite Houston | Australien | 7:13,80 | FB |
6 | Misaki Kumakura, Akiko Iwamoto | Japan | 7:16,13 | FB |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Gabriela Huerta, Lila Perez Rul | Mexiko | 7:17,21 | |
2 | Alex White, Kirsten McCann | Sydafrika | 7:20,49 | |
3 | Camila Carvalho, Luciana Granato | Brasilien | 7:22,40 | |
4 | Natalja Voronova, Alexandra Opatjanova | Kazakstan | 7:32,36 | |
5 | Ko Young-Eun, Ji Yoo-Jin | Sydkorea | 7:39,46 | |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
1 | Katrin Olsen, Juliane Rasmussen | Danmark | 7:06,94 | |
2 | Amber Halliday, Marguerite Houston | Australien | 7:07,17 | |
3 | Misaki Kumakura, Akiko Iwamoto | Japan | 7:08,49 | |
4 | Renee Hykel, Jennifer Goldsack | USA | 7:09,02 | |
5 | Hester Goodsell, Helen Casey | Storbritannien | 7:11,24 | |
6 | Yaima Velazquez, Ismaray Marrero | Kuba | 7:20,07 | |
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
| Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen | Nederländerna | 6:54,74 | |
| Sanna Stén, Minna Nieminen | Finland | 6:56,03 | |
| Melanie Kok, Tracy Cameron | Kanada | 6:56,68 | |
4 | Berit Carow, Marie-Louise Draeger | Tyskland | 6:56,72 | |
5 | Xu Dongxiang, Chen Haixia | Kina | 7:01,90 | |
6 | Chrysi Biskitzi, Alexandra Tsiavou | Grekland | 7:04,61 | |