Історико-культурний заповідник «Більськ» — Вікіпедія

Історико-культурний заповідник «Більськ»
50°03′45″ пн. ш. 34°41′59″ сх. д. / 50.062437277991° пн. ш. 34.699721197861° сх. д. / 50.062437277991; 34.699721197861
Типархеологічний і історичний
Країна Україна
Розташуваннячастина місцевості на території Полтавської області та Сумської області, Україна
Адресавул. Ринкова, 21, смт Котельва, Полтавська область, Україна, 38600
Засновано19 травня 2005
ДиректорІгор Корост
Сайтbilsk.com.ua
Історико-культурний заповідник «Більськ». Карта розташування: Україна
Історико-культурний заповідник «Більськ»
Історико-культурний заповідник «Більськ» (Україна)
Мапа

Історико-культурний заповідник «Більськ» — заповідник на території Полтавської області та Сумської області, Україна. До складу археологічної території входять більша частина Більського городища скіфського часу, а також пам'ятки його округи, розташовані у межах Полтавської області. Північна частина городища і Куземинське укріплення розташовані знаходяться у межах Сумської області.

Історія

[ред. | ред. код]

Історико-культурний заповідник «Більськ» створений 19 травня 2005 р.

Археологічні дослідження Більського городища і пам'яток його широкої округи (території, віддаленої на 30-40 км від Більського городища) тривають понад 100 років. Розпочав їх у 1906 р. провідний археолог Росії кінця XIX — середини ХХ ст. В. О. Городцов. Найавторитетнішим дослідником городища є професор Харківського національного університету Борис Шрамко.

До складу археологічної території входять більша частина Більського городища скіфського часу, а також пам'ятки його округи, розташовані у межах Полтавської області. Північна частина городища і Куземинське укріплення розташовані у межах Сумської області.

Заповідник перебуває на етапі становлення, експозиція заповідника перебуває у стані формування. У складі заповідника працює археологічна експедиція, яка займається в основному археологічними розвідками і створенням планів пам'яток археології Більського городища і його округи.

Більське городище ототожнюється більшістю сучасних дослідників з містом Гелон, згаданим Геродотом. Городище має площу близько 5 тис. га, воно простягається з півночі на південь на 11,5 км, найбільша відстань між крайніми західними і східними точками — 6 км. На території городища знаходиться с. Більськ і південна частина с. Куземин. Городище складається з Великого укріплення, а також Східного, Західного і Куземинського городищ. Останні займають миси на корінних берегах Ворскли і Сухої Груні (басейн Псла).

Серед пам'яток округи Більського городища — найбільші майдани України — Розрита Могила та Скоробір. На території Більського городища і його округи знаходяться десятки поселень доби каменю, бронзи, ранньої залізної доби, римського часу, раннього і розвинутого середньовіччя. З околиць і території городища походять не лише масова продукція, насамперед посуд, а й численні знахідки унікальних речей, багато з яких є продукцією античних майстрів (золотий перстень, посуд, дзеркало та ін.). Частина прикрас скіфського часу вироблялись на городищі місцевими майстрами (хрестоподібні бляхи, ромбічні бляшки).

Знахідки

[ред. | ред. код]

Серед пам'яток знайдених на території заповідника вирізняється унікальний комплекс слов'янської доби — Блажківський скарб 1903 р., введений до наукового обігу В. О. Городцовим. Застібка з цього скарбу стала прототипом однієї з груп антропозооморфних фібул VIIVIII ст.

Знахідки в XXI столітті

[ред. | ред. код]

У липні 2016 року співробітники музею археології і етнографії Харківського національного університету ім. Каразіна разом з представниками заповідника «Більськ» в межах городища виявили найбільшу на Лівобережній Україні знахідку, яка налічує 30 золотих виробів[1].

Наприкінці липня 2017 року стартувала третя літня польова археологічна школа за участю археологів та науковців з восьми провідних вищих навчальних закладів України, що прибули на розкопки залишків Більського городища. За перші дні експедиції відкопали сенсаційні знахідки. Серед знахідок: скіфське золото, унікальні вцілілі амфори скіфської доби, різноманітні прикраси, наконечники для стріл і навіть стародавні шкіряні вироби, що були виявлені під час розкопок двох курганів скіфської доби. Так, в одному з курганів знайшли цілою сіро-глиняну посудину VI ст. до нашої ери, три бронзові бляшки та вток від списа. У другому кургані було знайдено посуд, золоті прикраси та два людських скелети[2].

Влітку 2023 року, археологічна експедиція, яка працювала на Більському городищі протягом трьох тижнів, виявила поховання часів до нашої ери. За повідомленням директора Історико-культурного заповідника «Більськ» Ігоря Короста, в одному з курганів знайшли битий посуд, а також золоті бляшки, які нашивалися на одяг. Вони датуються серединою VI століття до н. е.. Зараз вони досліджуються фахівцями. Після опрацювання цих знахідок та документування, у Полтавському краєзнавчому музеї планують організувати виставку з цими артефактами[3].

Галерея

[ред. | ред. код]

Джерела та посилання

[ред. | ред. код]
  1. Микола Лисогор (29.07.2016). На розкопках в скіфському кургані Більського городища археологи знайшли 30 золотих виробів. Інтернет-видання «Полтавщина». Архів оригіналу за 8 листопада 2020. Процитовано 30.07.2016.
  2. Скіфське золото на Полтавщині: що побачили журналісти "5 каналу". 5 канал (укр.). Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 19 вересня 2017.
  3. На Полтавщині під час розкопок кургану Більського городища археологи знайшли золоті прикраси. // Автор: Дарина Волошина. 16.08.2023, 15:40