Артилерійський вогонь — Вікіпедія
Артилері́йський вого́нь — вплив на противника артилерійськими снарядами різного призначення з нанесенням йому втрат в живій силі, озброєнні і техніці, морального придушення, руйнування оборонних споруд, а також виконання спеціальних завдань — створення осередків пожеж, освітлення або задимлення місцевості, мінування місцевості, залистування агітаційними матеріалами тощо.
Ведеться прямою наводкою, із закритих і напівзакритих вогневих позицій. Найбільша ефективність артилерійського вогню досягається його масуванням, раптовістю, своєчасністю, точністю.
Велике значення мають маневр вогнем, гнучкість і стійкість управління ним. Артилерійський вогонь ведеться окремими гарматами, взводами, батареями або одночасно декількома артилерійськими підрозділами і частинами по одній або групі цілей, як спостережуваних, так і не спостережуваних з наземних спостережних пунктів.
Артилерійський вогонь може вестися на знищення, руйнування, придушення або виснаження.
- Знищення — завдання такої поразки противникові, при якому він повністю втрачає боєздатність.
- Руйнування — приведення оборонних споруджень противника в непридатний для подальшого бойового використання стан.
- Придушення — тимчасове позбавлення противника боєздатності.
- Виснаження — турбуючий вогонь з метою морально-психологічної дії на живу силу противника.
Для ураження застосовують різні види артилерійського вогню:
- вогонь по цілі,
- зосереджений вогонь,
- нерухомий загороджувальний вогонь,
- рухомий загороджувальний вогонь
- послідовне зосередження вогню,
- вогневий вал
- масований вогонь.
Залежно від темпу, розрізняють стрільбу одиночними пострілами, методичним вогнем, швидким вогнем (з максимальним темпом, але не в збиток точності наведення) і залпами.
Вогонь на враження може вестися після попередньої пристрілки або без неї; на однією або декількома установках прицілу і кутоміра; батареями, дивізіонами внакладку або з розподілами по цілях. Для швидкого ураження цілей застосовуються вогневі нальоти.
Артилерійський вогонь готується завчасно або в ході бою, у міру виявлення цілей і відкривається за викликом загальновійськових або артилерійських командирів.
- Радянська військова енциклопедія. «А—БЮРО» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза А. А. ГРЕЧКО — председатель. — М. : Воениздат, 1976. — Т. 1. — С. 269. — ISBN 00101-030. (рос.)
- Артиллерийский огонь [Архівовано 21 травня 2011 у Wayback Machine.]