Будапештський метрополітен — Вікіпедія

Будапештський метрополітен
Опис
КраїнаУгорщина Угорщина
МістоБудапешт
Дата відкриття2 травня 1896 року
Щоденний пасажиропотік828,493 (2011)(в середньому)
Річний пасажиропотік302,5 млн. (за 2011)
ОператорBudapesti Közlekedési Zrt.d
Маршрутна мережа
Кількість ліній4
Кількість станцій52
Довжина мережі38.2 км
Ширина коліїєвропейська колія
Схема маршрутів

CMNS: Будапештський метрополітен у Вікісховищі

Будапештський метрополітен (угор. Budapesti metró) — система ліній метрополітену в столиці Угорщини Будапешті.

Складається з чотирьох ліній, три з яких перетинаються на одній пересадковій станції «Деак Ференц тер». Загальна довжина ліній 38.2 км, 52 станцій. Метро в робочий день перевозить в середньому 828000 осіб. Цікаві факти метрополітену Будапешта: Четверта(зелена гілка) не має в кабіні потяга машиніста - цим процесом керує бортовий комп'ютер. Іншим фактом є те що для третьої (Синя гілка) вагони поставляв Митищенський завод(СРСР \ Росія) тому вона немає суцільного проходу від голови до хвоста та само як і жовта.

Історія

[ред. | ред. код]
Будапештський Метрополітен став першим метрополітеном континентальної Європи

Будапешт, як столиця Угорщини і Транслейтанії в цілому мав важливе промислове та культурне значення і був одним з найбільших міст Австро-Угорської імперії. Зростаюче населення міста потребувало якісного міського транспорту і ще у 1870 році Національна Асамблея Угорщини ухвалила рішення про будівництво в Будапешті метрополітену.

Більшість станцій (всі, окрім трьох) знаходиться на низькому (лівому) березі Дунаю — в Пешті.

Стара лінія метро (угор. Földalatti (Фьольдолотті — Підземка)) стала першим «повноцінним» метро на Європейському континенті.

Будівництво метрополітену розпочалося в 1894 році німецькою компанією Siemens & Halske AG в Пештській частині міста, вздовж проспекту Дьюли Андраші. Лінія була відкрита в 1896 році до 1000-річчя Набуття батьківщини (приходу угорців на Дунай).

Після запуску четвертої лінії планується будівництво п'ятої.

Лінія М1

[ред. | ред. код]

Лінія М2

[ред. | ред. код]

Лінія М3

[ред. | ред. код]

Лінія М4

[ред. | ред. код]

Лінія М5 (план)

[ред. | ред. код]

Оплата проїзду

[ред. | ред. код]

Вартість проїзного квитка – 350 HUF. Квиток дійсний до закінчення поїздки на мережі метрополітену у разі використання метро. Подорож має бути завершено не пізніше 80 хвилин з моменту підтвердження або 120 хвилин у нічних рейсах. Блок із 10 квитків коштує 3000 HUF. Крім того, є квитки для необмеженого проїзду Budapest travelcard на 1 день – 2500 HUF, на 3 дні – 5500 HUF. Для туристів пропонуються спеціалізовані карти – Budapest Card. На додаток до безкоштовного проїзду громадським транспортом по карті пропонується кілька інших послуг, таких як безкоштовне та пільгове відвідування музеїв та термальних ванн, а також знижки на харчування та культурні заходи. Вартість карток на 1 день - 11990 HUF, на 2 дні - 17990 HUF, на 3 дні - 22990 HUF.

Галерея

[ред. | ред. код]
Мапа
Станції будапештського метрополітену

Посилання

[ред. | ред. код]