Герберт Маркузе — Вікіпедія

Герберт Маркузе
нім. Herbert Marcuse
Народився19 липня 1898(1898-07-19)[1][2][…]
Берлін, Німецький Райх[4][5]
Помер29 липня 1979(1979-07-29)[1][2][…] (81 рік)
Штарнберг, Верхня Баварія, Баварія, Німеччина[5]
·геморагічний інсульт
ПохованняДоротеенштадтський цвинтарd
Країна Німецька імперія
 Веймарська республіка
 США
 ФРН
 Німеччина[6][5]
 Швейцарія[5]
Діяльністьфілософ, соціолог, політичний теоретик, викладач університету, політолог
Галузьфілософія, соціальна теорія і Фрейдо-марксизмd
Alma materГарвардський університет, Колумбійський університет, HU Berlin і Фрайбурзький університет
Науковий ступіньдокторський ступінь
Науковий керівникМартін Гайдеґґер
Знання мовнімецька[7][8] і англійська[8]
ЗакладВільний університет Берліна, Брандейський університет, Університет Каліфорнії в Сан-Дієго, Управління стратегічних служб і Франкфуртський університет
УчасникПерша світова війна
НапрямокФранкфуртська школа
Magnum opusЕрос і цивілізація, Одновимірна людина, Existentialistische Marx-Interpretationd, Counterrevolution and Revoltd і A Critique of Pure Toleranced
ПартіяСоціал-демократична партія Німеччини і Незалежна соціал-демократична партія Німеччини
У шлюбі зSophie Wertheimd, Inge Neumannd і Erica Sherover-Marcused
Діти (1)Peter Marcused[5]
Автограф
IMDbID 0546206

Ге́рберт Марку́зе (нім. Herbert Marcuse; 19 липня 1898 , Берлін — 29 липня 1979, Штарнберг)  — теоретик марксизму, один із представників Франкфуртської школи, філософ, соціолог, психолог, громадський діяч. Німецький єврей за походженням, Герберт Маркузе велику частину свого життя прожив у США, де написав більшість своїх творів англійською.

Біографія

[ред. | ред. код]

Герберт Маркузе народився у єврейській сім'ї у Берліні.

Під час Першої світової війни служив у німецькій армії, доглядаючи за кіньми. Згодом став членом солдатської ради, брав участь у соціалістичному повстанні, очоленому «Союзом Спартака» і врешті-решт розгромленому силами Веймарської Республіки.[9]

Після здобуття ступеня доктора філософії у 1922 році в Університеті Фрайбурга, Маркузе повертається до Берліна де працює продавцем книг.[9] У 1929 він знову з'являється у Фрайбурзі де співпрацює з Мартіном Гайдеґґером. З приходом нацистів, який закономірно перешкодив його роботі над цим проектом, Маркузе стає членом Франкфуртського інституту соціальних досліджень, очолюваного Максом Горкгаймером і залишає Німеччину того ж року, емігруючи спочатку до Швейцарії, а потім до США (1934).

У 1941 публікує Розум та Революцію — діалектичну роботу, що вивчає Геґеля та Маркса. Хоча Маркузе так ніколи й не повертається до Німеччини, він стає одним із основних ідеологів Франкфуртської школи, разом із Максом Горкгаймером та Теодором Адорно.

Впродовж Другої світової війни Маркузе починає свою роботу в офісі воєнної інформації (Office of War Information (OWI)), де працює над антинацистською пропагандою. У 1943 він переводиться до офісу стратегічних служб (Office of Strategic Services (OSS)), де займається вивченням нацистської Німеччини та проблем денацифікації. Після розпуску OSS у 1945 Маркузе прийнятий американським державним департаментом на посаду голови центрального європейського бюро, яку він обіймає до смерті своєї дружини у 1951.[10]

У 1952 розпочинає викладацьку кар'єру як політичний теоретик, працюючи спочатку в Університеті Колумбії та Гарварді, а потім в Університеті Брендейс (Brandeis University) з 1958 по 1965, де він стає професором філософії та політики і, врешті-решт, у Університеті Каліфорнії в Сан-Дієго. Протягом цього часу Маркузе був другом та співробітником історико-соціолога Баррінґтона Мура молодшого та політичного філософа Роберта Пола Уолффа (Robert Paul Wolff).

У повоєнний період, Маркузе продовжує бути найбільш виразно політизованим членом франкфуртської школи, дотримуючись лівого ухилу, і надалі ідентифікує себе як марксиста, соціаліста, та геґельянця.

Критика капіталістичного суспільства у працях Маркузе (зокрема його книги Ерос і Цивілізація (1955), яку часто називають синтезом марксизму і фрейдизму, та Одномірна Людина (1964)) звучала в унісон з ідеями студентського руху 60-х, зокрема лівого крила. Так, завдяки своїм чисельним виступам на студентських демонстраціях, Маркузе охрестили «батьком Нових Лівих» (зрештою, сам філософ недолюблював і відкидав це прізвисько). Його роботи здійснили величезний вплив на інтелектуальний дискурс популярної, масової культури та вчених що її досліджували. У пізніх 60-х та в 70-х, Маркузе читає багато лекцій та промов у США та Європі, помираючи 29 липня 1979, після інсульту пережитого ним під час візиту до Німеччини. Представник другого покоління Франкфуртської Школи, теоретик Юрґен Габермас був разом із ним у його останні дні.

Багато прогресивних дослідників та активістів перебували під впливом Маркузе, наприклад, Анджела Девіс та Еббі Гоффман — автор культової для покоління гіпі «Вкради цю книгу» (Steal This Book). Серед лівих, які критикували його погляди, варто відзначити лівого комуніста Пауля Маттика та марксистку-гуманістку Раю Дунаєвську. Написане Маркузе есе «Репресивна толерантність», у якому він стверджував, що капіталістичні демократії є тоталітарними за своєю суттю, зустріли гостру критику за тезу про те, що всі точки зору, окрім консервативних, повинні сприйматись толерантно.

Герберт Маркузе ніяк не був пов'язаний з літературознавцем Людвігом Маркузе (1894—1971), проте міг мати віддалені кровні зв'язки з берлінським сексологом Максом Маркузе (1877—1963).

Основні твори

[ред. | ред. код]

Видання українською

[ред. | ред. код]
  • Герберт Маркузе. Одновимірна людина. Дослідження ідеології розвинутого індустріального суспільства [глави з книги] / пер. В. Курганський. // Сучасна зарубіжна соціальна філософія: Хрестоматія. — Київ: Либідь, 1996. — С. 87—134.
  • Герберт Маркузе. Структура інстинктів і суспільство: філософське дослідження вчення Зигмунда Фройда / пер. О. Юдін. — Київ: Ніка-Центр, 2010. — 248 с. — ISBN 978-966-521-531-8

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Wolin R. Encyclopædia Britannica
  2. а б в SNAC — 2010.
  3. а б в Discogs — 2000.
  4. Маркузе Герберт // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
  5. а б в г д Catalog of the German National Library
  6. LIBRIS — 2012.
  7. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  8. а б CONOR.Sl
  9. а б Walter-Busch, Emil (1 січня 2010). Geschichte der Frankfurter Schule. Brill | Fink. ISBN 978-3-8467-4943-2.
  10. Westermann, A. F. (1932). Neue Quellen zur Grundlegung des historischen Materialismus. Zeitschrift für Sozialforschung. Т. 1, № 3. с. 416—417. doi:10.5840/zfs19321326. ISSN 1011-0798. Процитовано 20 травня 2023.

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Твори Маркузе

[ред. | ред. код]

Про нього

[ред. | ред. код]