Кариба (водосховище) — Вікіпедія

Кариба
Кариба
Кариба
17° пд. ш. 28° сх. д. / 17° пд. ш. 28° сх. д. / -17; 28
Розташування
Країна  Зімбабве і  Замбія
Розташування Зімбабве Зімбабве, Замбія Замбія
Геологічні дані
Тип водосховище
Розміри
Площа поверхні 5 400 - 180  км²
Висота 485 м
Глибина макс. 78  м
Довжина 220 км  км
Ширина 40 км  км
Об'єм 180 км³
Вода
Період оновлення 3 рік[1]
Басейн
Водний басейн Басейн Замбезі
Вливаються Замбезі, Sengwa Riverd і Munyati Riverd
Витікають Замбезі
Площа басейну 663 000 км²
Країни басейну Зімбабве
Інше
Дамба, гребля Каріба
Geonames 912835
Кариба (водосховище). Карта розташування: Зімбабве
Кариба (водосховище)
Кариба (водосховище) (Зімбабве)
Кариба (водосховище). Карта розташування: Замбія
Кариба (водосховище)
Кариба (водосховище) (Замбія)
Мапа

CMNS: Кариба у Вікісховищі
Гребля водосховища

Кариба (англ. Lake Kariba) — водосховище (штучне озеро) на річці Замбезі, приблизно посередині її течії за 1 500 км вище її гирла, на кордоні Замбії і Зімбабве. Друге за площею штучне водосховище в Африці (після озера Вольта в Гані) і четверте у світі.

Озеро заповнювалося з 1958 по 1963 рік після закінчення будівництва греблі Кариба, яка розташована на його північно-східному краї. Озеро затопило колишні ущелини на Замбезі і довколишню місцевість, яка була населена переважно племенами народу тонга. Зімбабвійське місто Кариба біля греблі виникло як поселення будівельників; в містечках Мілбібезі в Зімбабве і Сіавонга та Сіназонгве в Замбії були оселені переселенці з територій, що затоплювалися.

Озеро тягнеться від греблі на південній захід на 280 км вверх по течії Замбезі до ущелини Диявола і має площу 5 580 км². Максимальна ширина озера 48 км, його середня глибина 29 м, максимальна — до 97 м. Максимальні глибини спостерігаються в східній частині озера поблизу греблі. Загалом озеро містить 180 км³ води. Вважається, що раптова поява гігантської маси води (180 мільярдів тонн) в одному місці є причиною так званої наведеної сейсмічності, коли під вагою води напруженості, що існують в земній корі під водосховищем, досягають критичних величин і починають тріскатися, спричиняючи землетруси. Озеро Кариба є одним з місць, де дослідження виявили значне підвищення сейсмічності після створення водосховища — було зареєстровано понад 20 землетрусів силою більше 5 балів за шкалою Ріхтера.

Берегова лінія озера надзвичайно звивиста, з численними затоками, бухтами і островами.

Перед заповненням озера на його місці була випалена вся існуюча рослинність. Через це на дні озера був утворений товстий шар родючого ґрунту, який став базою озерної екології. Згідно з планом господарського розвитку озера в ньому було акліматизовано декілька видів риб, серед них — тілапія і капента (запроваджена з озера Танганьїка), які стали основою озерного комерційного рибальства: щороку цієї риби виловлюється в озері понад 15 000 тонн. Деякі великі види риб, зокрема, терапон, були оселені в озері з метою розвитку спортивного рибальства. Окрім риб, озеро також населяють численні нільські крокодили і бегемоти. На озері живе багато водяних птахів, зокрема, баклани і африканські орлани-кликуни. Береги озера часто відвідують стада слонів.

Як Замбія, так і Зімбабве докладають великих зусиль для розвитку туристичної індустрії на берегах озера Кариба.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. https://web.archive.org/web/20200129181113/http://wldb.ilec.or.jp/Details/Lake/AFR-04
  2. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання

[ред. | ред. код]