Київське товариство повітроплавання — Вікіпедія

«Ілля Муромець» у польоті

Київське товариство повітроплавання (19091916) — добровільне науково-технічне і спортивне товариство сприяння розвиткові авіації і повітроплавання.

Історія товариства

[ред. | ред. код]

У 1899 році в Києві розпочався рух за створення п'ятого, повітроплавного відділення Київського політехнічного інституту, який очолив один з найбільших ентузіастів авіації професор Микола Андрійович Артем'єв. З його ініціативи в 1905–1906 роках при Механічному гуртку політехнічного інституту була утворена Повітроплавна секція. Почесним головою секції став професор Степан Тимошенко, а її віце-головою Бобров Вікторін Флавіанович — студент механічного відділення КПІ. У листопаді 1908 року секцію перетворено в Повітроплавний гурток з відділами аеропланів, гелікоптерів, двигунів та орнітоптерів.

Товариство засновано 8 листопада 1909 року в місті Києві, на базі повітроплавального гуртка Київського політехнічного інституту. Члени товариства розробляли проекти літальних апаратів, будували і випробовували їх. Виконували польоти на право одержання диплома пілота-авіатора, організовували змагання, влаштовували виставки тощо. 5 червня 1910 року у місті Києві професор Київського політехнічного інституту Олександр Кудашев вперше підняв у повітря літак, що став першим літаючим літаком, створеним в імперії. З історії авіації добре відомо, що першим у світі спробу будівництва реактивного літака зробив київський губернський інженер Федір Гешвенд та начальник інженерної служби Київського військового округу Третеський Іустин Іванович.

У 1913—14 роках на заводі в Петербурзі за проектами Київського товариства повітроплавання були збудовані літаки «Гранд», «Руський Витязь» та «Ілля Муромець».

Видатні члени товариства

[ред. | ред. код]
Гейне Ф. Л. — пілот Київського товариства повітроплавання. Поштова картка початку ХХ століття

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]