Крымнаш — Вікіпедія
«Крымнаш» (укр. «Кримнаш») — російськомовний неологізм, інтернет-мем, ідеологічне кліше, «хештег[1] #КримНаш», що виник та набув популярності в Росії на тлі підготовки та здійснення російської збройної агресії проти України та під час анексії Криму.
«Крымнаш» невід'ємний елемент символічного ряду ідеологем-символів: «Культ Великої Перемоги», «георгіївська стрічка», «Деды воевали!», «великий полководець Сталін», «Севастополь – місто російської слави», «Новоросія», «Рускій мір», «народне ополчення ДНР» (котре рятує від «карателів-фашистів») тощо[2]. При цьому образом головного ворога мисляться вже не «німецько-фашистські загарбники», а «українські націоналісти» як "вороги СРСР та «русского мира» (з якими Сталін боровся в минулому, а Путін сьогодні)[3]. В есхатологічно-шизофренічній мрії-утопії про «небесну Новоросію» хворобливі фантоми про Христа як особливого «русского Бога» химерно поєднуються з гаслами «Ленін — Сталін — Путін!», «Побєда будет за намі!», «Побєдім фашистскую хунту!» (при цьому прояви «фашизму» вбачаються абсолютно у всьому українському, а «антифашизм» і «антиукраїнське» стають поняттями-синонімами)[2].
Згодом отримав поширення і в Україні як глузливий інтернет-мем, часто — разом зі своїм глузливим дзеркальним відбиттям «Намкриш»[4][5].
В Росії в листопаді 2015 для 52% росіян неологізм «Кримнаш» лишався «символом гордості і відродження країни»[6].
У березні 2016 спроба відсвяткувати річницю «Кримнаш» у Москві зазнала невдачі — мітинг на підтримку «Кримнаш» завершився так і не розпочавшись[7].
В Росії також є і протилежна позиція[8][9].
В Україні російський неологізм набув популярності як символ розрухи, що настала в Криму після його окупації російськими військами[10] та часто застосовується в сатиричному контексті[11] або в дещо перефразованій формі «Намкриш» — як символ руйнації Росії через її технологічну, фінансову та управлінську[12] неспроможність.
В другій половині 19-го століття серед російської інтелігенції була популярною ідея завоювати та отримати «Константинополь наш». Класик російської літератури Федір Достоєвський у своєму щоденнику в 1877 році записав[13]:
рос. Константинополь должен быть наш, завоеван нами, русскими, у турок и остаться нашим навеки. Одним нам он должен принадлежать ... |
Сатирик Аркадій Аверченко в оповіданні «Хлопотливая нация» визначив «складності» перебування росіян у Криму[14]:
... неужели о таком пустяке, как проживание в Крыму — нужно еще хлопотать? Я православный русский гражданин, имею прекрасный непросроченный экземпляр паспорта — и мне же ещё нужно хлопотать! Стоит после этого делать честь нации и быть русским… |
- ↑ #Кримнаш у твіттері. Архів оригіналу за 28 липня 2014. Процитовано 30 січня 2017.
- ↑ а б КОНЦЕПТ «ВЕЛИКОЇ ПЕРЕМОГИ» ЯК АНТИУКРАЇНСЬКА ІДЕОЛОГЕМА КРЕМЛІВСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ: СПРОБА КОМПЛЕКСНОГО МІЖДИСЦИПЛІНАРНОГО АНАЛІЗУ [Архівовано 17 серпня 2018 у Wayback Machine.] / Наукові записки з української історії: Збірник наукових статей. – Вип. 36. – Переяслав-Хмельницький, 2015. – 202 с. (стор.: 115)
- ↑ Скоркін К. Міт Новоросії: край реакційних утопій / К. Скоркін // Критика. — Число 9-10. — 2014. — С. 27-30. (стор.: 30)
- ↑ Кримнаш — Намкриш: Як змінювалися думки росіян у 2014 році. Архів оригіналу за 2 лютого 2017. Процитовано 30 січня 2017.
- ↑ Замість Кримнаш приходить Намкриш: В Москві багато простих людей починають підтримувати Україну. Архів оригіналу за 3 лютого 2017. Процитовано 30 січня 2017.
- ↑ Россияне назвали «Крымнаш» символом гордости и возрождения страны [Архівовано 25 квітня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Провальний "путінг". Загнані бюджетники прорвали поліцейський кордон, щоб піти з концерту "Кримнаш" [Архівовано 31 травня 2016 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Крымнаш (Легенды и мифы современной России. Часть вторая) [Архівовано 14 квітня 2015 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Російський співак жорстко висловився щодо прихильників «Кримнаш». Архів оригіналу за 2 лютого 2017. Процитовано 30 січня 2017.
- ↑ Новости Крымнаша // КРЫМский бандеровец [Архівовано 9 лютого 2017 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Хвилинка гумору: про російську пропаганду, "кримнаш" та бойовиків. Архів оригіналу за 2 лютого 2017. Процитовано 30 січня 2017.
- ↑ Госчиновников назвали структурной проблемой [Архівовано 31 січня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Федор Михайлович Достоевский. Дневник писателя. Сентябрь — ноябрь 1877 года [Архівовано 27 грудня 2016 у Wayback Machine.] (рос.)
- ↑ Аверченко Аркадий Тимофеевич. Хлопотливая нация. Архів оригіналу за 18 березня 2017. Процитовано 5 лютого 2017.
- Activists hold Moscow presentation of #Krymnash, book on illegal annexation of Crimea [Архівовано 2 лютого 2017 у Wayback Machine.] (англ.)