Національний парк Ішкель — Вікіпедія

Національний парк Ішкель
фр. Parc national de l'Ichkeul
араб. المحمية الوطنية إشكل
Розташування парку на мапі Тунісу
Назва на честьНаціональний парк Ішкель
37°10′0.12000009999546″ пн. ш. 9°40′0.12000010000185″ сх. д. / 37.16670° пн. ш. 9.66670° сх. д. / 37.16670; 9.66670
Країна Туніс[1]
РозташуванняБізерта
Площа126 км²
Засновано1980
Світова спадщина ЮНЕСКО
Назва ЮНЕСКО:Ichkeul National Park
Країна:Туніс Туніс
Тип:Природний
Критерії:x
Об'єкт №:8
Регіон ЮНЕСКО:Арабські країни
Зареєстровано:1980 (4 сесія)
Статус:світова спадщина ЮНЕСКО, Рамсарське угіддя і біосферний заповідник
Національний парк Ішкель фр. Parc national de l'Ichkeul араб. المحمية الوطنية إشكل‎
Розташування парку на мапі Тунісу
Розташування парку на мапі Тунісу
Національний парк Ішкель. Карта розташування: Туніс
Національний парк Ішкель
Національний парк Ішкель (Туніс)
Мапа

CMNS: Національний парк Ішкель у Вікісховищі

Національний парк Ішкель — охоронна природна територія на півночі Тунісу, за 25 км на південний схід від Бізерти. Управляється міністерством сільського господарства Тунісу, підрозділом національних парків, що підпорядковується службі охорони лісів.

Історія

[ред. | ред. код]

У XIII столітті на території парку знаходилися мисливські угіддя династії Хафсидів. На початку XX століття парк перейшов у суспільну власність. У 1977 році оголошено ЮНЕСКО біосферним заповідником, в 1980 році було внесено до списку Світової спадщини. 18 грудня 1980 року указом президента Тунісу n°80-1608[2] був утворений національний парк. У тому ж 1980 році був внесений до списку територій, що захищаються Рамсарською конвенцією.

Екологія

[ред. | ред. код]

Парк складається з озера Ішкель площею 50 км², заболочених територій, а також скельного масиву, що досягає висоти 510 м. Він використовується як місце зимівлі 180 видами птахів, серед яких є рідкісні. У озеро впадають шість прісноводних ваді, що поставляють воду тільки взимку. Влітку озеро через канал Тінджа і озеро Бізерта з'єднане з Середземним морем, тому солоність води влітку дещо збільшується. Озеро є останнім залишком від великої системи озер, колись розташованих у Північній Африці.

У парку розташований один з найважливіших орнітологічних заповідників Північної Африки, з багатою різноманітністю флори і фауни. Зустрічаються рідкісні види, як, наприклад, султанка і мармуровий чирок, а також широко поширені — гуси, качки, лебеді і фламінго. Рослини в озері служать їжею птахам. Вапняковий скельний масив покритий оливковими деревами.

Небезпека

[ред. | ред. код]

Екосистема знаходиться під загрозою через будівництво дамб вище озера, що збільшує солоність води. Передбачається встановити шлюзи, які поліпшать розподіл прісної води. Через збільшення вмісту солі у воді в 1996 році парк був внесений до списку об'єктів Світової спадщини, що знаходяться в небезпеці. ЮНЕСКО розробило антикризовий план, що поліпшило стратегію управління парком і розподіл водних ресурсів. Влада Тунісу заборонила використання води озера для сільськогосподарських потреб. У результаті поголів'я птахів відновилося, і в 2006 році парк було виключено зі списку об'єктів Світової спадщини, що знаходяться в небезпеці.

Примітки

[ред. | ред. код]