Недільський Іван — Вікіпедія

Недільський Іван
Зображення
Зображення
Основна інформація
Дата народження27 липня 1895(1895-07-27)
Місце народженняЗолотий Потік
Дата смерті25 червня 1970(1970-06-25) (74 роки)
Місце смертіНью-Йорк, Нью-Йорк, США
ПохованняЦвинтар святого Андрія
ГромадянствоАвстро-Угорщина, ЗУНР, Польська Республіка і США
Професіїкомпозитор, віолончеліст, педагог
ОсвітаКонсерваторія Штерна

Іван Неді́льський (27 липня 1895, Золотий Потік — 25 червня 1970, Нью-Йорк) — український композитор, віолончеліст, педагог; один із засновників Українського Музичного інституту Америки (США).

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 27 липня 1895 року в містечку Золотому Потоці (нині смт Чортківського району Тернопільської області, Україна) у сім'ї державного урядовця. В 1914 році закінчив гімназію в Чернівцях[1].

З початком Першої світової війни мобілізований до австрійської армії, у якій дослужився до звання хорунжого. Потрапив у полон, перебував два роки в таборі Монте-Кассіно (Королівство Італія), де написав найвідомішу із своїх пісень «Засяло сонце золоте» на слова Степана Пилипенка[1].

Після звільнення поїхав до Берліна, де навчався в університеті на філологічному факультеті та в Консерваторії Штерна. Здобувши освіту, працював в українській гімназії Підгайців на Тернопільщині, одночасно керував чоловічим хором «Боян»[1].

З 1928 року працював учителем німецької мови в польській гімназії у Станиславові, а згодом директором і викладачем Станиславівської філії Вищого музичного інституту імені Миколи Лисенка й диригентом хору «Боян»[1].

У роки німецької окупації був диригентом музично-драматичного театру імені Івана Франка. Під його музичним керівництвом пройшли вистави: «Запорожець за Дунаєм», «Наталка Полтавка» та «Катерина»[1].

Навесні 1944 року емігрував до Німеччини (Байройтський український табір для переміщених осіб), де він створив хор і викладав німецьку мову в заснованій українськими емігрантами таборовій гімназії[1].

В 1948 році емігрував до США, де в Нью-Йорку організував Український музичний інститут і став його професором і членом дирекції, керував жіночим хором «Боян». Виступав як диригент та віолончеліст.

Помер у Нью-Йорку 25 червня 1970 року. Похований на Цвинтарі святого Андрія у містечку Саут-Баунд-Брук. На надгробку композитора вигравірувана початкова фраза пісні «Засяло сонце золоте»[1].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж Івано-Франківська організація Національної спілки краєзнавців України. Архів оригіналу за 13 квітня 2021. Процитовано 13 квітня 2021.

Література

[ред. | ред. код]