Норма (математика) — Вікіпедія
Нор́ма — це функція, що задана на лінійному просторі і є узагальненням поняття довжини вектора.
Простір із заданою на ньому нормою називається нормованим простором.
Нормою у векторному просторі над полем називають відображення що задовольняє наступним умовам:
- тільки при (невід'ємність)
- де — скаляр (однорідність)
- (нерівність трикутника)
Ці умови також відомі як аксіоми норми.
За допомогою норми векторний простір одержує структуру метричного і топологічного нормованого векторного простору. А саме, відстань Зазначимо, що для будь-яких виконується метрики на векторному просторі з такою властивістю називаються трансляційно інваріантними. Найважливіший спеціальний випадок — це коли метричний простір є повним відносно метрики означеної нормою, тобто коли — повний нормований лінійний простір, або банахів простір.
З геометричної думки, задання норми на — це те й саме, що і задання її одиничної кулі тобто множини всіх векторів, довжина яких не перевищує одиниці. Одинична куля норми — це випукла підмножина векторного простору що містить нульовий вектор серед своїх внутрішніх точок.
Нехай — це -вимірний координатний векторний простір. Евклідова норма на визначається за формулою де — це стандартний скалярний добуток на Перші дві аксіоми норми майже очевидні. Щодо третьої аксіоми, то вона випливає з нерівності Коші-Буняковського у Одинична куля цієї норми — це звичайна одинична куля.
Нехай але цього разу визначимо норму за формулою (це так звана sup норма). Всі три аксіоми норми легко перевіряються. У цьому випадку, одинична куля норми являє собою одиничний куб що складається із тих векторів, всі координати яких містяться між і
Нехай але цього разу визначимо норму за формулою Як і в попередньому прикладі, аксіоми норми легко перевіряються. Одинична куля цієї норми — це узагальнений октаедр, що є правильним політопом -вимірного простору полярним до -вимірного куба.
Нехай — дві норми визначені на одному і тому ж просторі . Якщо існує таке дійсне що для будь-якого то норма називається підпорядкованою нормі Якщо водночас і норма підпорядкована нормі , то такі дві норми називаються еквівалентними.
- Колмогоров А. Н., Фомин С. В. Элементы теории функций и функционального анализа. — 4-е изд. — Москва : Наука, 1976. — 544 с. — ISBN 5-9221-0266-4.(рос.)
- Березанський Ю. М., Ус Г. Ф., Шефтель З. Г. Функціональний аналіз : [укр.] = Functional Analysis, Vol. I, Kyiv : Institute of Mathematics, 2010. : [пер. з англ.] : підручник. — Л. : Видавець Чижиков І. Е., 2014. — С. 559. — (Університетська бібліотека). — ISBN 978-966-2645-12-5.
В іншому мовному розділі є повніша стаття Norm (mathematics)(англ.). Ви можете допомогти, розширивши поточну статтю за допомогою перекладу з англійської. (січень 2018)
|