Обговорення користувача:Klm — Вікіпедія
Ласкаво просимо до україномовної Вікіпедії!
[ред. код]Якщо Ви початківець, то пропонуємо переглянути деякі корисні поради:
- Краш-курс для новачків
- Поради для новачків
- Детальні довідки і поради
- Портал Спільноти
- Як редагувати статтю
- Як і для чого ми розвиваємо Вікіпедію
Сподіваємося, що Ви візьмете участь у подальшій роботі нашого спільного відкритого проекту не тільки як читач, але і як дописувач.
На сторінках обговорень бажано ставити автоматичний підпис за допомогою чотирьох знаків (~~~~), або за допомогою позначки підпису в вікні редагування.
Якщо виникли запитання про проект, пошукайте відповідь на сторінці Вікіпедія:Довідка. Якщо відповідь на Ваше питання там відсутня, поставте запитання у Кнайпі чи комусь із постійних дописувачів. Ви також можете розповісти про свої інтереси на сторінці Вікіпедія:Інтереси учасників.
Бажаємо успіхів та якнайбільше творчого задоволення! Якщо Вам необхідна допомога для перших кроків зверніться до користувачів, що є в Категорія:Користувачі,_що_допоможуть_новачкам або ж можете замістити оголошення на порталі спільноти (Кнайпа). Якщо у Вас є якісь цікаві вісті, пов'язані з Вікіпедією, Ви можете подати їх у Шаблон:Новини спільноти
P. S. Irrespective of your languages skills, you are welcomed to create your own User Page, introduce interwiki, load images, correct data, discuss problems, communicate & cooperate with community. Please, use language templates from Вікіпедія:Вавілон or create your own.
You can ask help of Community on CommunityPortal (help): Додати нове обговорення (Add new discussion/problem)
--Tomahiv 15:24, 13 січня 2008 (UTC)
Перенесено з Вікіпедія:Запити на шаблони
[ред. код]Ви спитали: «Як отримати шаблон (біографічний) для статті про Ігоря Герету? Завтра саме ювілей з дня його народження.. Здалося б нарешті впорядкувати інформацію про нього. Дякую!»
Питання хоча й не туди, проте дякую за інтерес до статті, що наразі в жахливому стані. Для пана Герети підходять {{Особа}} та {{Науковець}}, обирайте на свій смак. І було б добре, якби Ви заразом й вікіфікували статтю та розкрили скорочення, як вже маєте інтерес до теми — NickK 19:57, 24 вересня 2008 (UTC)
Зображення
[ред. код]Дякуємо за завантаження нових зображень! На жаль, при автоматичній перевірці їх описів виявились деякі проблеми. Зверніть увагу, що опис кожного зображення обов'язково повинен містити вказівку на його автора і шаблон ліцензії. Докладніше про правильний опис зображень ви можете прочитати на сторінках ВП:ЛЗ, ВП:ЛЗ-КД, ВП:ШАП, ВП:ДК. Зображення, що не мають необхідних даних в описах, підлягають безумовному вилученню через 7 днів після виявлення. Будь ласка, виправте описи наступних зображень (зробити це можна, натиснувши посилання «редагувати» вгорі сторінки зображення):
- Gereta-a.JPG: Нема шаблона лицензії
--BotCat 18:00, 31 січня 2010 (UTC)
Правопис
[ред. код]Я помітив Ваші редагування статті про Ґріґа. Я цілком переконаний, що має бути Ґріґ. Але, пам’ятаючи свої аналогічні редагування, вирішив написати Вам, в зв’язку з тим, що тут є одна проблема: їх, найвірогідніше, будуть повертати через правило ВП:МОВА, що вимагає використовувати цей подекуди нікудишній чинний правопис. Це означає, що ми зобов’язані писати Гріг, хоч це й нонсенс.
Чому я пишу: мені здається, що Вам краще спрямувати свої сили на те, щоб, коли буде така можливість, могти аргументовано стати на захист реформування правопису, зокрема й у Вікіпедії, але зараз не вступати в конфлікт з наявними правилами Вікіпедії, бо це нічого не дає, а лише додає клопоту вам і адмінам.
Мабуть, я таки поверну до Гріг (хоч знаю, що це нонсенс, але такі правила), а от Hagerup треба буде написати Гагеруп (і це нонсенс, але Хагеруп було взагалі no comment — дякую, що виправили).
Що ж, бажаю Вам приємного й творчого побуту у Вікіпедії. Хай ця несправедливість з правописом Вам якнайменше перешкоджає, ну й звичайно, сподіваюсь, відновлення правописної справедливости вже близько. А поки — чекаємо.
Усього найкращого, Юрій Булка 00:14, 3 січня 2012 (UTC)
This Month in Education: October 2012
[ред. код]Сортування
[ред. код]Вітаю. Будь ласка, зверніть увагу, що ви змінюєте коректний ключ сортування (за прізвищем) на некоректний (за іменем) [1]. --yakudza 11:19, 19 жовтня 2012 (UTC)
This Month in Education: November 2012
[ред. код]
|
Статті без джерел
[ред. код]Вітаю! Ваш внесок у Вікіпедію дуже цінний, проте у деяких зі статей, створених вами, не вказано жодних джерел. Пам'ятайте, що матеріал без посилань на авторитетні джерела і який неможливо верифікувати, може бути підданний сумніву та вилучений:
Зауважте, що, можливо, деякі статті вже мають джерела, проте шаблон {{без джерел}} був залишений випадково у статті. У такому випадку достатньо просто вилучити вказаний шаблон зі статті. --DixonDBot (обговорення) 15:41, 15 грудня 2012 (UTC)
This Month in Education: December 2012
[ред. код]
|
This Month in Education: January 2013
[ред. код]
|
Шаблон Edited в статті Отець Браун
[ред. код]Вітаю! Будь ласка, зверніть увагу, що в статті Отець Браун був автоматично вилучений встановлений вами шаблон {{Edited}}, оскільки вона не редагувалася понад 7 днів. — KrBot (обговорення) 09:45, 11 лютого 2013 (UTC)
This Month in Education: February 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: March 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: April 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: May 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: June 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: July 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: August 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: September 2013
[ред. код]
|
Шаблон Edited в статті Голотропне дихання
[ред. код]Вітаю! Будь ласка, зверніть увагу, що в статті Голотропне дихання був автоматично вилучений встановлений вами шаблон {{Edited}}, оскільки вона не редагувалася понад 7 днів. — KrBot (обговорення) 17:13, 26 вересня 2013 (UTC)
Шаблон Edited в статті Станіслав Ґроф
[ред. код]Вітаю! Будь ласка, зверніть увагу, що в статті Станіслав Ґроф був автоматично вилучений встановлений вами шаблон {{Edited}}, оскільки вона не редагувалася понад 7 днів. — KrBot (обговорення) 18:19, 27 вересня 2013 (UTC)
This Month in Education: October 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: November 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: December 2013
[ред. код]
|
This Month in Education: January 2014
[ред. код]
|
This Month in Education: February 2014
[ред. код]
|
This Month in Education: March 2014
[ред. код]
|
This Month in Education: April 2014
[ред. код]
|
Anna Koval (WMF) (talk) 21:45, 15 квітня 2014 (UTC)
Запрошення на Вікіфлешмоб
[ред. код]Шановний(а) дописувачу української Вікіпедії Klm!
В минулому ви створили 31 стаття Вікіпедії та додали 450 кб вікітексту — це значний внесок, який ми цінуємо! Однак за перші три місяці 2014 року ви здійснили не більше 10 редагувань статей та не започаткували нових.
Тож запрошуємо долучитися до першого Вікіфлешмобу в українській Вікіпедії, який відбудеться у неділю 27 квітня 2014 — це гарна нагода створити нову статтю разом із сотнями інших користувачів та допомогти українській Вікіпедії сягнути півмільйона статей. Охочі учасники акції зможуть отримати невеличкі сувеніри (особисто на вікізустрічі чи поштою).
Акція присвячена пам'яті вікіпедиста Ig2000, який планував організувати цей захід, але дочасно загинув на Майдані 20 лютого…
Долучайтеся! --Amakuha (обговорення) 01:13, 24 квітня 2014 (UTC)
Статус файлу Файл:Більбо Торбин.jpeg
[ред. код]Шановний користувачу Вікіпедії! Дякуємо за завантаження файлу Файл:Більбо Торбин.jpeg. Однак при перевірці його опису виявилися деякі проблеми. Будь ласка, зверніть увагу, що кожен невільний файл повинен відповідати критеріям сумлінного використання, у тому числі обов'язково містити обґрунтування сумлінного використання. Якщо статус зазначеного файлу не проясниться протягом 7 днів, адміністратори Вікіпедії будуть змушені його вилучити.
Найчастіше помилки в оформленні полягають у:
- відсутність {{обґрунтування добропорядного використання}}. Приклади можна подивитися тут;
- завеликий розмір — роздільність не має перевищувати ту, яка використовується у статті. Як це зробити описано тут;
- зображення не ілюструє основний предмет статті, а виконує декоративну роль (обкладинка для книжки може використовуватися у статті про саму книжку, а не у галереї статті про видавництво чи автора);
- зображене можна сфотографувати (наприклад, будівля зараз існує, але поки нема вільного її фото).
--FileReviewerBot (обговорення) 14:33, 28 квітня 2014 (UTC)
This Month in Education: May 2014
[ред. код]
|
MediaWiki message delivery (обговорення) 20:08, 15 травня 2014 (UTC)
Поштова адреса для отримання сувенірів Вікіфлешмобу
[ред. код]Шановний(а) дописувачу української Вікіпедії Klm!
Дякуємо, що долучились до Вікіфлешмобу пам'яті Ігоря Костенка 27 квітня. Ми цінуємо ваш внесок!
Ми помітили вашу заявку на отримання сувенірів, але від вас не надійшло фізичної поштової адреси для отримання сувенірів. Будь ласка, якомога скоріше надішліть своє повне ім'я (ПІБ) та поштову адресу через цю форму. Дякуємо!
--Amakuha (обговорення) 01:22, 20 травня 2014 (UTC)
This Month in Education: June 2014
[ред. код]
|
MediaWiki message delivery (обговорення) 05:12, 16 червня 2014 (UTC)
This Month in Education: July 2014
[ред. код]
- MACEDONIA: Internet marketing students learn about Wikipedia and suggest ways to improve its fundraising
- ISRAEL: Haifa University students write Wikipedia articles for academic credit
- MEXICO: Editing about Literary Theory in UNAM
- MEXICO: Professor training continues as part of the Wiki Learning program
- CZECH REPUBLIC: Education program presented at BarCamp
- GERMANY: Wikimedia Deutschland June Activities
- UK: 6th International Integrity and Plagiarism Conference
- UK: VLE content reuse at Wikimania
- TWL: The Wikipedia Library
- WMF: Learning & Evaluation to publish quarterly newsletter
- WMF: Updates from the Wikipedia Education Program and the Wikipedia Education Collaborative
- Articles of interest in other publications: Brazil, South Africa, The Signpost, and more
To assist with preparing the newsletter, please visit the newsroom. Past editions may be viewed in the archives.
14:07, 15 липня 2014 (UTC)
This Month in Education: August 2014
[ред. код]- Wikimania: Education at Wikimania
- U.S & Canada: U.S. and Canada Program Spring 2014 wrap-up
- Taiwan: Wikimedia Taiwan dreams of Open Knowledge
- Armenia: Vanadzor, Armenia again welcomes WikiCamp
- Netherlands: Education pilot projects by Wikimedia Nederland
- Sweden: Wikimedia Sverige creates Open Badges for education program
- Germany: Wikimedia Deutschland's July education activities
- Tech: VisualEditor for students and educators
- Media: Articles of interest in other publications: Israel, India, Armenia, Ukraine
This Month in Education: September 2014
[ред. код]- Wikipedia Education Collaborative welcomes five new members
- Wikimedia Deutschlands recent activities: events, events and more events
- Working with Wikipedia expands at Tec de Monterrey
- Digital agenda for education and open badges to be tested
- Most successful Czech course continues again this year
- Articles of interest in other publications
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe · MediaWiki message delivery (обговорення) 15:19, 17 вересня 2014 (UTC)
This Month in Education: October 2014
[ред. код]- Sweden: Swedish teacher wins national award for teaching with Wikimedia projects
- Greece: Greek university giving credit for translation of Wikipedia articles
- Greece: Wikipedia in Secondary and Adult Education: presentation at CIE2014 in Corfu, Greece
- Serbia & Hungary: Wikicamp 2014 in Serbia and Hungary brings chapters together
- Bulgaria: Bulgarian college students will explore Wikipedia in a new lecture course on "New Media and Participatory Culture"
- Bulgaria: Bulgarian college teachers "became nodes" in the Wikipedia Network
- Israel: 9th grade students in Be'er Sheva, Israel conclude a year-long project on Wikipedia
- Mexico: New classes and activities at Tec de Monterrey
- Catalonia: Education Program Extension enabled on Catalan Wikipedia
- Ukraine: Education Program Extension enabled on Ukrainian Wikipedia
- Netherlands: Education Program Extension enabled on Dutch Wikipedia
- WMF: Data Collection Round II has started: be part
- Articles of interest in other publications: Poland, Philippines, United States, WikiProject Medicine, Jimmy Wales, and more
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 20:55, 3 грудня 2014 (UTC)
This Month in Education: November 2014
[ред. код]- France: Wikimedia France obtains an agreement from the French Ministry of Education
- Mexico: Tec de Monterrey wrapping up semester projects
- Mexico: A student in Mexico makes the best of her study to edit Wikipedia
- Egypt: Egyptian Student invites his colleagues at Al-Azhar University to edit Wikipedia
- Sweden: Successful Wikipedia assignments presented by faculty at national conference in Sweden
- Global: Wikipedia Education Collaborative members meet in Edinburgh
- Global: Iberoconf discusses Wikipedia in education
- Global:Welcoming new WMF staff supporting education
- Articles of interest in other publications: MIT, Myanmar, and Jimmy Wales
This Month in Education: December 2014
[ред. код]- Uruguay: Wikipedia Education Program Celebration in Uruguay
- Egypt: Egyptian students wrap up their 5th term on Wikipedia with great success
- Serbia: First Wikipedia ambassador at the University of Belgrade
- Sweden: Swedish Wikimini 1 year anniversary
- UK: Wikimedia UK processing EduWiki 2014
- Regional: Eastern European education programs presented at regional conference
- Media: Articles of interest in other publications: Korea, Australia, the Gender Gap, the Wikipedia Library, WikiProject Medicine, Adrianne Wadewitz, Jimmy Wales, and Wikibombs
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
--MediaWiki message delivery (обговорення) 01:27, 6 січня 2015 (UTC)
This Month in Education: [January 2015]
[ред. код]- Czech Republic: Young Czech scientists upload pictures at Fluorescent Night
- India: 100+ Indian college students will contribute to Wikipedia to support national pilgrimage
- Sweden: Master students design prototypes for categorizing images on Wikimedia Commons
- Egypt: Wikipedia Education Program expands to new campuses in Cairo
- Syria: Pilot Wikipedia Education Program in Syria
- Wikimania: Get a scholarship to attend Wikimania 2015 and discuss education with the worldwide movement
- Mexico: Wiki Learning expands to three campuses at Tec de Monterrey
- Sweden: Open Badges in the Education Program in Sweden
- Czech Republic: Senior citizens learn to edit Wikipedia in the Czech Republic
- Media: Articles of interest in other publications: Egypt, India, Armenia, Books, Jimmy Wales, and more
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 04:16, 1 лютого 2015 (UTC)
This Month in Education: [February 201
[ред. код]- Armenia: Wikimedia Armenia runs WikiCamps with great success
- Greece: Corfu adult school piloting WikiExpeditions and article writing on Wikipedia
- Serbia: High school student advocates for Education Program
- Sweden: Education Program succeeds with high school students
- Armenia: WikiClub contributes more than 300,000 bytes to Armenian Wiktionary in a month
- Egypt: New campus ambassador and new Chinese translation class
- Resources: New education toolkit helps program leaders develop their programs
- Resources: New education learning patterns answer many of your questions
- Communications: Wikipedia Education Program is now on Facebook
- Media: Articles of interest in other publications: Australia, Ireland, Black History Month, WikiWomen and Jimmy Wales
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 21:25, 28 лютого 2015 (UTC)
This Month in Education: March 2015
[ред. код]- Uruguay: A new edition of Wikipedia Education Program kicks off in Uruguay
- Czech Republic: Czech senior citizen program scales up
- Egypt: Cairo University students wrap up their sixth term on Wikipedia
- Israel: Education/Newsletter/March 2015/Educator conference successfully concludes teachers' online courses
- Argentina: Wikimedia Argentina reinforces gender diversity on Wikipedia with several women targeted events
- Mexico: Novel photo projects related to editathon at Tec de Monterrey
- Media: Articles of interest in other publications: Events commemorating WikiWomen History Month, WikiMed and Black History editathons
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 00:31, 1 квітня 2015 (UTC)
This Month in Education: April 2015
[ред. код]- WMF: Quarterly update from the education team
- Armenia: Teachers and journalists of Armenian community in Lebanon joined Wikipedia and Wikipedia Education program
- Ukraine: First round of WikiStudia wraps up with success
- Greece: Greek Adult school completes wikiexpedition on Greek villages
- Mexico: New to Wikipedia: A personal perspective
- Latvia: Education Program Extension enabled on Latvian Wikipedia
- Russia: Education Program Extension enabled on Russian Wikipedia
- Sweden: Students nominated for their MOOC on Swedish Wikiversity
- Media: Articles of interest in other publications: Studies and news from Harvard to Cambridge, women events and history editathons
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 15:17, 1 травня 2015 (UTC)
Дуже важливо: вибори Ради повірених Фонду Вікімедіа
[ред. код]До 23:59 31 травня 2015 (UTC) відбуваються вибори трьох представників спільноти до Ради повірених Фонду Вікімедіа. Усього є 20 кандидатів. Ці вибори дуже важливі тому, що вони можуть змінити те, як спільноти розглядаються за межами США та Західної Європи, а також в цілому вплинути на стратегію руху Вікімедіа. Зазначу, що до Ради завжди проходили тільки представники країн Західної Європи та США.
Ви можете також прочитати повні програми кандидатів тут: m:Wikimedia Foundation elections/Board elections/2015/Candidates/uk.
Натисніть тут, щоб проголосувати.
Постарайтеся підійти до цього вибору серйозно, адже через Раду спільнота може впливати на прийняття рішень Фондом. У 2013 році у цих виборах узяли участь лише 9 користувачів української Вікіпедії, цього року нам потрібна активніша участь у виборах, які нас теж стосуються.
Псевдонім | Ім'я | Країна | Рідна мова | Вік | К-сть редагувань | У вікі | Поза вікі | Програма |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Csisc | Хусемеддін Туркі (Houcemeddine Turki) | Туніс | туніський діалект арабської | 21 | 2.407, найактивніша — франц. ВП (1.041) | учасник конкурсів статей | студент-медик | оцінка проектів малими мовами; створення посібників з правил Вікіпедії; вдосконалення найважливіших й найголовніших статей Вікіпедії |
Saileshpat | Саїлеш Патнаїк (Sailesh Patnaik) | Індія | орія | 18 | 2.959, найактивніша — ВП орія (1.194) | член «Вікімедіа Індія», організатор фотоконкурсу та вишколів для Вікіпедії мовою орія. | студент I курсу | промоція Вікіпедій індійськими мовами; зменшення розриву між Фондом і спільнотою; переведення неактивних Вікіпедій у активні через очолення їх спільноти та моніторингу волонтерів |
Pundit | Даріуш Ємельняк (Dariusz Jemielniak) | Польща | польська | 40 | 13.943, найактивніша — пол. ВП (10.144) | стюард; чек'юзер, адміністратор і бюрократ польської Вікіпедії; Голова Комітету з розподілу коштів (FDC) Фонду Вікімедіа; був членом Комісії Омбудсменів; проводив семінари зі стратегії для регіональних відділень Фонду; автор книги про етнографію Вікіпедії. | професор теорії управління, завідувач кафедри міжнародного менеджменту, член експертних комісій наукового центру та грантових програм, засновник найбільного польського онлайн-словника | Сприяння зміні стратегії руху Вікімедіа та підходів до управління; пошук ролей для Фонду Вікімедіа і регіональних відділень Фонду; налагодження контактів з науковою спільнотою; усунення бюрократії в русі Вікімедіа |
Mohamed Ouda | Мухамед Уда (Mohamed Ouda) | Єгипет | арабська | 29 | 20.114, найактивніша — араб. ВП (18.508) | адміністратор і бюрократ арабської Вікіпедії; член-засновник групи «Вікімедіа Єгипет» | не зазначив | Підтримка спільноти Вікімедіа, особливо на Близькому Сході та в Африці; співпраця з освітніми і культурними групами; експерименти з програмним забезпеченням, правами користувачів і процедурами спільноти |
Sky Harbor | Джош Лім (Josh Lim) | Філіппіни / Сінгапур / США | англійська, тагальська | 24 | 27.052, найактивніші — англ. ВП (13.311), тагал. ВП (6.671) | адміністратор англ. ВП і тагальського словника, бюрократ тагальської Вікіпедії; член правління «Вікімедіа Філіппіни» з 2010, член Комітету приєднання з 2013 | був менеджером зі зв'язків з громадськістю сингапурського стартапу Viddsee | підтримка спільнот у країнах, що розвиваються; посилення ролі відділень Фонду Вікімедіа; конструктивний діалог між Фондом Вікімедіа і спільнотою |
Smerus | Девід Конвей (David Conway) | Велика Британія / Словаччина / Україна | англійська | 65 | 30.063, найактивніша — англ. вп (29.359) | патрульний англ. Вікіпедії | працював експертом або керівником проектів розвитку в колишньому СРСР, був незалежним директором у радах системи охорони здоров'я Великобританії та британських коледжів, організатор музичного фестивалю в Словаччині | співпраця із якнайширшим колом людей, з усіма, хто може бодай якось долучитися до нас |
Francis Kaswahili | Френсіс Касвахілі Кагуна (Francis Kaswahili Kaguna) | Танзанія | суахілі, сукума | 54 | 4.882, найактивніші — Мета (3.939), англ. ВП (255) | Автор невдалої заявки на проведення Вікіманії в м. Аруша | Танзанійська асоціація власників авторських прав | інтеграція африканської спільноти зі світовою; проведення концертів |
CristianCantoro | Крістіан Консонні (Cristian Consonni) | Італія | італійська | 28 | 7.268, найактивніша — італ. ВП (5.636) | автопатрульний в італ. ВП член правління «Вікімедіа Італія» з 2010 (скарбник з 2014), член Комітету з розподілу коштів (FDC) з 2013, член міжнародної команди «Вікі любить пам'ятки-2013» | аспірант з комп'ютерних наук в Університеті Тренто (Італія), активіст руху вільного програмного забезпечення | побудова довіри між учасниками руху; позбутися менталітету «наші проти ненаших», який мав місце у багатьох випадках |
Pgallert | Петер Галлерт (Peter Gallert) | Намібія | німецька | 44 | 14.570, найактивніша — англ. ВП (13.659) | відкочувач, патрульний в англ. ВП досліджує феномен Вікіпедії, автор презентацій та публікацій про Вікіпедію і Вікімедіа. | викладач комп'ютерних наук у Політехніці Намібії, розробник і керівник програми бакалавра комп'ютерних наук, головний розробник намібійської програми ІКТ | подолання розриву між Фондом Вікімедіа та спільнотою та редакторів; повернення Фонду від роботи над питаннями медіаграмотності, управління Інтернетом чи освіти до його головної задачі |
Raystorm | Марія Сефідарі (María Sefidari) | Іспанія | іспанська | 32 | 22.976, найактивніша — іспан. ВП (18.423) | бюрократ і адмін іспан. ВП; засновник вікіпроекту ЛГБТ (про рух лесбійок, геїв, бісексуалів і транссексуалів); член-засновник «Вікімедіа Іспанія» та міжнародної ради Iberocoop; колишній член Комітету приєднання та Комітету індивідуальних грантів; поточний член Ради повірених Фонду Вікімедіа (з 2013). | магістр психології | забезпечення того, щоб різноманітність була у центрі стратегічних зусиль Фонду зі збільшення кількості дописувачів; збільшення способів участі спільноти у керівництві і розробці правил Фонду Вікімедіа |
Phoebe | Фібі Аєрс (Phoebe Ayers) | США | англійська | 34 | 27.072, найактивніші — англ. ВП (15.247), Вікідані (5.436) | патрульна в англ. ВП організатор «Вікіманії-2006» та WikiSym 2010, активна в співпраці з бібліотеками, галереями, музеями та архівами (БоГеМА), організатор віківишколів, співавтор книги про Вікіпедію; поточний член Ради повірених Фонду Вікімедіа (з 2013, попередній термін у 2010—12). | бібліотекар науково-технічної бібліотеки | вирішення проблем падіння кількості редакторів і читачів; робота з виконавчим директором Фонду Вікімедіа над розробкою і втіленням стратегічних планів Фонду Вікімедіа, зокрема, щодо поліпшення розробки програмного забезпечення, співпраці з партнерами та реагування на поточні потреби редакторів |
Denny | Денні Врандечич (Denny Vrandečić) | США | німецька, хорватська | 37 | 24.235, найактивніші — Вікідані (10.742), хорв. ВП (9.377) | Перший адмін і бюрократ хорв. ВП Засновник Вікіданих (розробив пропозицію, зібрав 2 млн. $ пожертв, набрав команду), співавтор першого європейського гранту «Вікімедіа Німеччина» (4 млн. €), співзасновник Семантичного МедіаВікі | працює в Google, де допомагає публікувати контент Freebase у Вікіданих, автор понад 100 наукових статей, керівник комітету Асоціації вільних семантичних даних. | зміни проектів Вікімедіа для успішної їх роботи; підвищення ефективності кожного дописувача; правильне впровадження змін (так, як це було з Вікіданими) |
Ali Haidar Khan | Алі Гайдар Хан (Ali Haidar Khan) | Бангладеш | бенгальська | 29 | 4.145, найактивніша — бенгал. ВП (2.395) | патрульний у бенгальській Вікіпедії член-засновник і скарбник «Вікімедіа Бангладеш», колишній член Комітету з розподілу коштів (FDC) організатор вікіконференцій | 7 років досвіду у фінансовому секторі (начальник відділу кредитів на нерухомість банку), автор публікацій з фінансів | принести до Ради повірених інший погляд і більше різноманітності |
అహ్మద్ నిసార్ | Нісар Ахмед С'єд (Nisar Ahmed Syed) | Індія | урду, телугу | 50 | 21.549, найактивніша — ВП мовою телугу (17.648) | адмін у Вікіпедіях мовами телугу й урду організатор групи вікіпедистів мовою урду | пенсіонер, колишній викладач англійської літератури та літератури урду протягом 23 років, колишній директор школи. | допомога спільнотам індійських мов у створенні контенту та програмах промоції проектів; реклама Вікіпедії через медіа; співпраця між групами користувачів і Фондом Вікімедіа |
Doc James | Джеймс Гейлман (James Heilman) | Канада | англійська | 35 | 137.713, найактивніша — англ. ВП (130.046) | адмін в англійських Вікіпедії і Вікімандрах активний дописувач вікіпроекту Медицина та керівник WikiProject Med Foundation, колишній голова правління «Вікімедіа Канада», працює над медичними перекладами | лікар швидкої допомоги, викладач факультету медицини | пріоритет — поліпшення відносин між спільнотами редакторів та Фондом Вікімедіа; співпраця між Фондом Вікімедіа і спільнотою у вирішенні проблем скорочення кількості редакторів, непідтримки спільнотою змін до програмного забезпечення, поганого охоплення тем тощо |
Carrite | Тім Девенпорт (Tim Davenport) | США | англійська | 53 | 57.985, найактивніша — англ. ВП (57.704) | патрульний, відкочувач в англ. ВП активний учасник обговорень на сторінках Арбітражного комітету та Запитів до адміністраторів, а також на форумі Wikipediocracy | власник і директор взуттєвого магазину | спільноті неодмінно потрібен уважний, критичний, допитливий голос на її місця серед 10 членів Ради повірених |
Sj | Семюел Кляйн (Samuel Klein) | США | англійська | 37 | 43.165, найактивніші — англ. ВП (19.346), Мета-вікі (14.873) | Адміністратор англ. ВП, ВП мовою суахілі та Мета-вікі, колишній стюард; організатор «Вікіманії-2006»; поточний член Ради повірених Фонд. Вікімедіа (з 2009). | науковий співробітник у Гарвардському Центрі Беркмана, керівник технічного комітету Державної цифрової публічної біблотеки Америки | скорочення розриву між Фондом Вікімедіа та спільнотою; заміна централізованих програм розподіленими; розробка потрібного користувачам програмного забезпечення замість експериментів з ПЗ; залучення дописувачів, а не лише донорів |
Hindustanilanguage | С'єд Музамілуддін (Syed Muzammiluddin) | Індія | гінді, урду | 41 | 47.754, найактивніші — Вікісховище (27.498), ВП мовою гінді (10.657) | Адміністратор ВП мовою урду; брав активну участь у запуску Вікіпедії мовою майтхалі, автор блогів про Вікіпедію, організатор віківишколів для студентів | викладач протягом понад 10 років | розробка більш сфокусованого підходу, особливо для індійських та південноазійських спільнот |
EdSaperia | Едвард Саперія (Edward Saperia) | Велика Британія | англійська | 30 | 1.836, найактивніші — вікіманія2014 (962), Мета-вікі (561), англ. ВП (149) | неактивний як дописувач, але слідкує за обговореннями; координатор «Вікіманії-2014», автор гранту на Open Access Reader | працює над стратегіями зв'язків з громадськістю у третій за розміром політичній партії Великобританії, власник креативного агентства. | переробка вікі-платформи (MediaWiki) до сучасних норм досвіду користувача; співпраця з науковою, освітньою, політичною, урядовою, журналістстькою спільнотами |
Taketa | Майк Ніколає (Mike Nicolaije) | Нідерланди | нідерландська | 28 | 98.355, найактивніші — нідерл. ВП (38.917), Вікідані (20.586) | стюард, адміністратор Вікіданих, бюрократ і колишній член Арбкому нідерландської Вікіпедії член «Вікімедіа Нідерланди» та «Вікімедіа Бельгія», організатор віквишколів, співпраці з бібліотеками, галереями, музеями і архівами (БоГеМА) та інших заходів | медик-інтерн, працює в департаменті пластичної хірургії та інструктором з надання першої допомоги | підтримка дописувачів понад усе; прямі обговорення спільноти з членами Ради повірених; зменшення бюрократії; залучення розробників для виконання запитів спільноти |
Детальніше у Вікіпедія:Кнайпа (різне)#Дуже важливо: вибори Ради повірених Фонду Вікімедіа. Якщо ви вже проголосували, дякуємо за вашу активність та перепрошуємо за зайве нагадування) — NickK (обг.) 00:02, 28 травня 2015 (UTC)
This Month in Education: May 2015
[ред. код]- Tunisia: Rachidia music school celebrates 80 years of love and art by editing Wikipedia
- Mexico: Five new classes begin experimenting with Wikipedia
- Arab World: Arab World Education Program at WikiArabia 2015
- China: Chinese students commemorate deceased philanthropist Run Run Shaw
- Argentina: Editathon for young students to edit articles about their school
- Mexico: Maria enjoys editing Wikipedia as her community service
- Global: Registration for Wikimania Education Pre-Conference in Mexico City is now open!
- Sweden: Wikimedia conference 2015: better understanding for Wikipedia in Education
- Media: Articles of interest in other publications: School editathons, medical research, Jimmy wales and new Wiki
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 19:44, 1 червня 2015 (UTC)
This Month in Education: June 2015
[ред. код]- Uruguay: A Wikipedia project in foreign languages receives a teaching award
- Hong Kong: The First Wikipedia Education Program in Hong Kong
- Greece: Adult school graduates learn to edit Wikipedia and inspire their peers
- Sweden: Mid-year Summary from the Wikipedia Education Program
- Mexico: New video tutorial for Commons created by students
- Armenia: Wikimedia Armenia New Office, Annual Conference, and WikiCamp 2015
- Argentina: Argentina contributes to a massive cross-border course of free knowledge in Spanish-speaking countries
- Israel: Education Program Extension enabled on Hebrew Wiktionary
- Global: New recognition certificates for program students, teachers and leaders
- Media Articles of interest in other publications: Uk, India, Palestine and more
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 20:07, 30 червня 2015 (UTC)
This Month in Education: July 2015
[ред. код]- Israel: Wikimedia Israel's annual conference helps expanding its education activity
- Community: Join the Community Health learning campaign on Meta
- Global: Wikimania 2015: education highlights
- Education Collaborative: Wikipedia Education Collaborative is changing. Be part of the movement!
- Media: Articles of interest in other publications: Wikimania, Wikipedians in residence and public domain value
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 23:02, 1 серпня 2015 (UTC)
This Month in Education: August 2015
[ред. код]- Sweden: The benefits of teaching with Wikipedia broadcasted on Swedish National Radio
- Mexico: Summer term ends with great success and Fall begins at Tec de Monterrey
- Newsletter: On its third birthday, a retrospective of This Month In Education and proposed changes to the publication process
- Newsletter: Call for volunteers - This Month In Education
- Media: Articles of interest in other publications: Israel, Mexico and Australia
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 14:59, 1 вересня 2015 (UTC)
Wikimedia Education Newsletter: December 2015
[ред. код]- Arab World: Arab World Education Program at WISE Doha 2015
- Argentina: Wikimedia Argentina, about the global and local in the digital and academic communities
- Argentina: The collaborative production in open educational environments: Is Wikipedia an answer?
- Armenia: Armenian students inspire their teachers to join Wikipedia
- Armenia: Wikipedia Education Program participants commemorated the creation/discovery of the Armenian alphabet in Beirut
- Bangladesh: Wikimedia Bangladesh's new secondary school education program aims to increase Bangla Wikipedia readers
- Bulgaria: First Wiki Education Workshop in Bulgaria
- Central and Eastern Europe: Education Program at Wikimedia CEE Meeting 2015 in Estonia
- Czech Republic: Collaboration with Masaryk University turns official
- Egypt: Online ambassador played a prominent role in helping Egyptian students to nominate their excellent content
- France: A portal for teachers and education institutions on the French Wikipedia
- Greece: Two Wikimedian adult educators and an adult student present paper on Wikimedia editing at CIE2015 in Greece
- Hong Kong: The very first Wikipedia Education Program of Wikimedia Hong Kong
- Israel: Wikipedia in Higher Education in Israel: A new for-credit elective course focusing on contributing to Wikipedia at Tel Aviv University
- Israel: Dozens of articles were created by dint of a structured teaching process that incorporates new training tools and involvement of scientists
- Mexico: Wiki expeditions, animation clips about alebrijes and more at the Tec de Monterrey in Mexico
- Norway: Norwegian Masters students in History and Archeology twists their brains on Wikipedia
- Serbia: What I Learned: Wiki Photo School in Serbia
- Serbia: Teachers in Serbia professionally trained to use Wikipedia in the classroom by Wikimedians
- Sweden: Science Outreach on Wikipedia has impact on the Education Program in Sweden
- Uruguay: Education students in Uruguay reflect on Wikipedia as a learning tool
- Global: The Wikipedia Education Program now on Twitter
- Global: Recent improvements to the Wikipedia Education Collaborative bear fruit
- Global: Articles of interest in other publications
Headlines · Highlights · Single page · Newsroom · Archives · Unsubscribe
MediaWiki message delivery (обговорення) 19:10, 7 грудня 2015 (UTC)
Запрошення на Вікіфлешмоб 2016
[ред. код]Шановний(а) дописувачу(ка) української Вікіпедії Klm!
В минулому ви створили 36 статей Вікіпедії та додали 481 кб вікітексту — це значний внесок, який ми цінуємо! Однак за грудень та січень ви здійснили не більше 10 редагувань статей та не започаткували нових.
Тож запрошуємо долучитися до традиційного щорічного Вікіфлешмобу в українській Вікіпедії, який відбуватиметься протягом 29–31 січня 2016 — це гарна нагода створити нову статтю разом із сотнями інших користувачів. Охочі учасники акції зможуть отримати невеличкі сувеніри (особисто на вікізустрічі у вашому місті чи поштою). Долучайтеся!
P.S. Ідея проведення Вікіфлешмобів належить Ігорю Костенку, дописувачу Вікіпедії з Небесної сотні.
--Amakuha (обговорення) 20:54, 28 січня 2016 (UTC)
This Month in Education: [March 2016]
[ред. код]By Walaa Abdel Manaem (Wikipedia Education Program Egypt) & (Egypt Wikimedians user group)
Snippet: Education Leaders at WISE Doha 2015 introducing Wikipedia Education Program in Egypt to WISE Conference attendees, as an example of a program in the Arab World, to share their experience to inspire other universities and institutions starting new programs in the area.
WISE 2015 Sessions and Plenaries were designed around three main pillars such as the UN Sustainable Development Goals; education and the economy; fostering innovation in education systems. Each pillar examined a variety of key topics including: the linkages between education, employment, and entrepreneurship; education reform and innovation in the MENA region and Qatar; emerging models of education financing, attracting, rewarding and retaining quality teachers; and the importance of investing in early childhood development.
Representatives of Wikipedia Education Program Walaa Abdel Manaem and Reem Al-Kashif participated in WISE Doha 2015 in Qatar, the annual World Innovation Summit for Education is the premier international platform dedicated to innovation and creative action in education where top decision-makers share insights with on-the-ground practitioners and collaborate to rethink education. Also, WISE 2015 was the first global education conference following the ratification of the UN Sustainable Development Goals (SDGs) in September 2015. Contributions ranged from Arabic Brochure of Editing Wikipedia for students in WEP in Egypt and everybody who would like to edit Wikipedia without problems, The Arabic version of Welcome to Wikipedia reference guideline, PDF of brochure handed out during Arabic Wikipedia Convening, Doha, Qatar, 2011 and Introduction to Wikipedia. These contributions are related to show a case study of Wikipedia Education program in Egypt and how it worked since February 2012 till the November 2015, as the seventh edition ended last October. All discussions were about the program's mechanism and what were the motivations keeping it going. The program helped increasing gender diversity and supported the featured content on Arabic Wikipedia. Wikipedia Education Program, like any other initiative, has achievements and dark sides, for that reason, the representatives had to locate both of them and how they influence the Arabic community and how the community interact with this phenomenon.
Read more about the Wikipedia Education Program in Egypt here.
Read more about the Wikipedia Education program in the Arab World here (in Arabic).
Snippet: A first-of-its-kind, for-credit, elective course that focuses on contributing to Wikipedia has opened at Tel Aviv University and is now available to all B.A. students on campus
On October 19th a new for-credit elective course called "Wikipedia: Skills for producing and consuming knowledge"[1] has opened at Tel Aviv University (TAU). The semester-long course (13 weeks) is available to all B.A. students on campus and this semester about 50 students from various disciplines are taking part in this first-of-its-kind course in Israel.
The course draws from "flipped classroom" concepts and uses "blended learning" methods, which practically means combining in-class lectures, workshops and small-group activities, as well as online individual learning. Both the Moodle learning management system (LMS) and the Wikipedia Education Extension are used to monitor the students' work and progress throughout the course.
The course has 2 main assignments - expanding an existing stub, as well as writing a new article, in the hopes that the content added during the course will assist not only the students themselves, but also future generations of learners as well as the general public. Though the course focuses on adding quality content to Wikipedia, it also aims to help students sharpen their academic skills and their 21st century skills, highlighting collaborative learning, joint online research and interdisciplinary collaborations in the process of constructing knowledge.
This course was initiated and is led by Shani Evenstein, an educator, Wikimedian and member of the Wikipedia Education Collaborative, in collaboration with the Orange Institute for Internet Studies, as well as the School of Education at TAU. The syllabus for the new course builds on the success of Wiki-Med, a for-credit elective course, which was designed in 2013 and is led by Evenstein at the Sackler school of Medicine for the third consecutive year. While Wiki-med is focused on contributing medical content to Wikipedia and is only available to Medical Students on campus, the new course is designed to accommodate students from different academic disciplines and varying backgrounds.
The course was chosen to be part of TAU's cross-discipline elective courses system ("Kelim Shluvim") and was approved by the Vice-Rector, who heads the program. In that, the course marks an important precedent in the collaboration between Academia and the Wikipedia Education Program, as it is the first time a higher institution acknowledges the importance of a course focusing on Wikipedia on a university level, offering it to all students, rather than a faculty level or individual lecturers as mostly practiced. It is our hope that other higher education institutions will follow this example and offer similar courses to students both in Israel and around the world.
Read more about the Wikipedia Education Program in Israel here.
By Melina Masnatta, Wikimedia Argentina
Snippet: University professors become Wikipedians in an online course during just a week.
Educators with different profiles and from different latin america countries, but most of them professors at the University of Buenos Aires (UBA) from different faculties, have just participated in the online training and free course "Educational scenarios with technology. Among the real and the possible" organized by the Center for Innovation in Technology and Pedagogy (CITEP) of this university.
Different educational activities were carried out simultaneously. During the week and under the topic “Open movement”, Wikimedia Argentina participated with three different proposals: starting with an interview of Patricio Lorente accompanied with a short text to know more about the movement. To make an immersive experience we designed " Knowing Wikipedia by first-hand or Wikipedia in the first person" to work directly on the platform translating articles from english to spanish from a list created especially for that purpose. Along with this specific proposal, educators participated in a videoconference with Galileo Vidoni (available in Spanish), where participants could talk and learn more about how are the first steps to become a Wikipedian and the importance of the movement at the local and regional level.
With only seven days and without being mandatory, different educators discovered how to edit on Wikipedia, indeed many of them mentioned that they had it as a pending to learn and participate on the free encyclopedia, but never had the time or the real chance. The enthusiasm was also present on social networks, where they shared the experience with the hashtag #escenariostec.
The result
More than 100 educators got involved and exchanged their experience in an online forum with more of 280 messages that reflected their learning process while experiencing with the activity. 80 of them were new users, and they created 61 new articles in spanish. An important fact: 78 of them were women, which means that working with educators is a key issue to continue closing the digital gender gap.
Finally from CITEP, they shared the following insights regarding the question that ran through all the activities that took place during the week dedicated to the open movement. Some thoughts can be sum up as follows:We share some of the voices of the protagonists in social networks with storify (available in Spanish). Read more about the Wikipedia Education Program in Argentina here.The collaborative production in open environments: chaos or construction? (...) For the teacher also means accepting new challenges: encourage students to produce knowledge in an environment of divergent nature, it requires permanent operations and convergence. In a space that fosters interventions unmarked, the teacher needs to frame depending on the purpose of education and teaching purposes. (…) Wikipedia is the best example of the challenges posed by the digital era in the educational field, it forces us to rethink the relationship between technology and the production of knowledge and allows us to confirm that the collaborative work does not lead to chaos, if not to the construction. (. ..) [Authors: Angeles Solectic and Miri Latorre]
By Vojtěch Dostál (Wikimedia Czech Republic)
Snippet: The second largest university in the Czech Republic has employed a Wikipedian in residence, leading to a boom of Wikimedia activities in the city of Brno.
Collaboration between Wikipedia and Czech institutions has always been a priority for Wikimedia Czech Republic, but the year 2015 has taken this to another level. First, an official memorandum of collaboration with the National Heritage Institute (NPÚ) was signed in May 2015, to be followed by official collaboration with Masaryk University in Brno (the second largest city and university in the Czech Republic), which was contracted in November 2015. In fact, Wikimedia activities in Brno have been blooming for several years now, mainly as a result of the community's own development, but aided substantially by the external interest in Wikipedia by Masaryk University alumni society, demonstrated as early as March 2013.
In February 2015, the university employed one of the most experienced Czech Wikipedians – Marek Blahuš (Blahma) – who was appointed to become the university's first "Wikipedian in residence". Marek Blahuš has been in the center of the Wikimedia community in Brno for about two years, organizing regular Wikipedia meetups, the 2014 edition of the annual WikiConference (more in English here) and creating the Czech-Slovak Wikipedia translation tool, which has famously led to the creation of >9000 articles on Czech and Slovak Wikipedias (more in English here). His current work as Wikipedian in residence is funded by Masaryk University and runs under the patronage of Wikimedia Czech Republic as well as Masaryk University's rector Mikuláš Bek.
Since February, Wikipedia has taken a prominent role within Masaryk University. Marek Blahuš started a "Masaryk University Wikipedians team", gathering local Wikipedians and facilitating contacts with the university, aided by his status of a graduate and current employee in its language center. Articles about Masaryk University alumni and faculties have been identified and improved after consultations with Masaryk University archives and libraries which provided helpful resources. Wikipedia citation templates can now be directly generated from the university's on-line archive of theses. In September, a public conference called "Masaryk University Is Getting High on Wikipedia" took place on university grounds, featuring the experienced Wikipedian Jan Sokol (Sokoljan), who is a philosopher, university teacher and a former presidential candidate. The talks focused on the use of Wikipedia in university education, in line with the successful Czech "Students Write Wikipedia" program. One of the teachers, Jiří Rambousek, expressed his desire to organize a Wikipedia Club as a regular meetup where articles would be improved in a collaborative effort and new editors introduced to Wikipedia.
The program is actively preparing for 2016 when we expect Wikimedia Czech Republic to take a more active role in overseeing the initiatives as well as the creation of a position of a "Wikipedian in Brno" – person officially in charge of the wide array of Wikimedia activities happening in the city. The chapter's annual plan includes initiatives to increase the number of university courses which incorporate Wikipedia into the curriculum, public presentations of Wikipedia at various events, scanning and uploading of images from institutional and personal archives, and much more. Let's wish that our plans come true!
Read more about the Wikipedia Education Program in the Czech Republic here.
By Leigh Thelmadatter (Wiki Learning-Tec de Monterrey)
Snippet: Student participation is more than just text!
For the Fall 2015 Wiki Learning-Tec de Monterrey held two wiki expeditions in Mexico City and began a collaboration with the Museo de Arte Popular. We also received our first grant!
Wiki expeditions
[ред. код]The 32-campus Tec de Monterrey system has each semester an event called "Semana i" (i Week), when students forego normal classes for an entire week to work on challenging projects called "retos." For the Mexico City and Santa Fe campuses, one option for students was to work with Wikimedia, with the aptly named projects "Reto Wikimedia." Both campuses opted to do wiki-expeditions to different parts of Mexico City. The Mexico City campus had the larger group with almost 90 students registered, who covered the two southern boroughs of Xochimilco and Tlalpan. The Santa Fe group had 35 participants, and covered the San Ángel neighborhood found not far from this campus.
Both campus took photos of landmarks with the Mexico City campus also focusing on photos of everyday life in the south of the city. The Mexico City campus tallied 5264 photos, 8 videos and 36 articles, including articles related to the area into French, Swedish and Danish. The Santa Fe group tallied 605 photos, and ten articles in Spanish on landmarks in San Ángel.
In addition, the Mexico City campus had a special speaker the borough chronicler of Xochmilco, Sebastián Flores Farfán. A short montage video of the event is in the works.
Some student photos:
Some video clips of the event:
Animation clips with the Museo de Arte Popular
[ред. код]Wikiservicio, students working with Wikimedia for their community service requirement, added a new component. To attract more students and encourage more students to do all of their community service hours with Wikimedia, a collaboration was set up with the Museo de Arte Popular (MAP)... the first of many we hope! Six students from the digital art and animation major (see last newsletter) have continued working with Wikimedia, but focusing their efforts in creating short animation clips in relation to the mission of promoting and preserving Mexican folk art. One clip has been completed and can be see to the right of this text. So far, the video has subtitles in English, German, French and Punjabi. A second clip is nearing completion at the time of this writing.
Classes and Wikimetrics
[ред. код]Fifteen students completed work with Wikiservicio doing translations, writing new articles and doing photography projects. As of this date, 7 have indicated interest in working with Wikiservicio on campus and another six with MAP.
Five university level classes and one high school class on the Mexico City (South) campus have had projects, all in writing and translation, with some video work.
Wikimetrics for the semester are:
According to Wikimetrics tool....
- 9,589,918 bytes to Spanish Wikipedia
- 3,098 edits to the mainspace of Spanish Wikipedia
- 367 pages created in the mainspace of Spanish Wikipedia
Manual count
- 302 student and teacher participants
- 281 Spanish Wikipedia articles created or expanded
- 6,057 photographs
- 10 videos
- 9 articles in English Wikipedia
- 2 articles in French Wikipedia
- 1 article in Swedish Wikipedia
- 1 article in Danish Wikipedia
First grant Wiki Learning received its first grant from the Wikimedia Foundation. The long-term goal of this grant is to establish a system for financing Wiki Learning. The grant, which totals a modest 12,500 Mexican pesos, will be used for swag, such as t shirts, stickers, buttons, etc, especially for Semana i activities and promotion of wiki activities to other campus. The money will also be used for incidental travel expenses, especially for projects needing to move expensive camera equipment.
Read more about the Wikipedia Education Program in Mexico here.
By Christian Cariño (Wikimedia México) and Melina Masnatta (Wikimedia Argentina)
Snippet: Aprender para Educar writes about Wikipedia Education Program in Argentina.
The digital free magazine Aprender para Educar (Learning to educate) of the National Technological University (UTN) is recognized in the community of education and technology in Argentina to write about innovation issues in Spanish, which is not common in the academic dissemination and teacher training field.
Cristina Velazquez, general editor of the magazine invited Wikimedia Argentina to write an article that generally describes their activities in the Education Program, after reading the proposal she decided to publish it as the main article of the 12th edition.
To describe the education program, WMAR wrote two notes completing one another, as doing a zoom: from the local to the global and from the global to the local, showing how a movement of this magnitude does not stand alone, it is part of a huge network.
Melina Masnatta, education manager in WMAR and Patricio Lorente, chair of the Wikimedia Foundation Board of Trustees wrote those two notes.The first one focuses on the Education Program, implementation, challenges and obstacles that they had at the beginning, plans to integrate it into the classrooms in Argentina and how different Wikimedia Projects are also relevant in education. The most important thing, Melina adds, is to strengthen the values that inspire them, show how the free culture give meaning to education in general and digital culture in particular.
Meanwhile in the second part, Lorente focuses on the global movement, the community pillars, the agenda of today's challenges and the effort of their volunteers as protagonists. It is not easy show the world what drives us and why we work as volunteers in different countries. In education very few people understand the value of building free knowledge. There is still a great prejudice or negative perceptions of Wikipedia in the classroom because teachers ignore how Wikipedia is built.
Everybody reads Wikipedia, but few people edit it. We can change this fact by spreading in spaces such as the Journal of the UTN and inviting more people to collaborate and be the protagonist of this huge collective work for humanity.
Read more about the Wikipedia Education Program in Argentina here.By Walaa Abdel Manaem (Wikipedia Education Program Egypt) & (Egypt Wikimedians user group)
Snippet: Online ambassador helped spanish students course in Cairo University to nominate their articles, scoring an exceptional record of WEP excellent content.
Bassem Fleifel, an online ambassador of Cairo university spanish course, played a prominent role to help all students to encourage them to nominate their excellent content to be a featured and good articles in Arabic Wikipedia. Those articles are History of bread (Featured article); Walt Disney; Daniel Radcliffe; Al-Andalus; Poet in New York; and Popol Vuh.
The seventh term, the program started in Cairo University with promoting posts on Wikipedia and social media websites to help new participants understand the general idea of the program as well as holding meetings with professors from the departments of History, chinese, English language and Spanish language. Walaa Abdel Manaem (program leader in Cairo University) and Bassem Fleifel (online ambassador) have held some workshops in campus and online for the whole students to teach them "How to edit Wikipedia". On the other hand, Prof. Abeer Abdel-Hafiz has exerted great efforts with her students in addition to introducing Walaa to new classes of senior students for whom she has organized general seminars about Wikipedia and the education program. At the same time Walaa was assigning her Spanish department students of the first and second year to edit Wikipedia.
This term, Prof. Abeer let the chance to her students to choose any articles they would like to translate from the Spanish Wikipedia to the Arabic Wikipedia or working on articles about history. They already have chosen some articles to translate with the target of nominating them to be a featured and good articles.
Most of students worked on articles about different topics like history, writers, actors, history of food and drink, mayan literature, islam and politics, etc. This course itself achieved an exceptional record of Wikipedia Education program excellent content and the best term ever in the history of WEP in Egypt in general and in the Faculty of Arts, Cairo University in specific. Walaa has held 2 online webinars to follow up with her students in addition to the workshops held at the campus. Regarding numbers, 38 students joined this course, of which 35 are female and 3 are male students. They worked on 1748 articles adding more than 12,282,943 million bytes to the article namespace on the Arabic Wikipedia, with the help of the online ambassador, who also participated as a student.
See the course page of this group on the Arabic Wikipedia here.
Read more about the Wikipedia Education Program in Egypt here.
By Jorid Martinsen (Wikimedia Norge)
Snippet: This fall masters students in History and Archeology at the University of Oslo take on the task of Wikipedia editing as one of the main parts in a subject on communication of History.
The University of Oslo is Norway’s largest higher education institution, and it is the first time Wikimedia Norway collaborates with this University in forming and using Wikipedia editing as a integrated part of higher education. The collaboration started by Wikimedia Norway contacting assistant professor John McNicol, who already had gotten some media attention on his eagerness to make students skilled in knowledge sharing.
Starting off with a two hour lecture on the secret world of Wikipedia and a two hour editing workshop in mid-September, and in October the students will evaluate the life of their articles. Has there been many additional edits on their articles? Discussions? Request to delete everything? For Wikimedia Norge it is fun to see the students both engaging in Wikipedia editing and using the ways of Wikipedia to discuss how knowledge is formed.
Read more about the Wikipedia Education Program in Norway here.
MediaWiki message delivery (обговорення) 08:26, 1 березня 2016 (UTC).This Month in Education: [March 2016]
[ред. код]
- Argentina: Educational hackathon about digital sources, big data, and Wikipedia
- Argentina and Mexico: First mentoring program between the Argentine and Mexican chapters
- Czech Republic: Czech education program turns professional with a new education manager
- Egypt: Egyptian Wikimedians celebrate the seventh conference of WEP
- Nigeria: Wikipedia workshop for students of Fountain University
- Sverige: Teacher celebrated for excellent pedagogy with Wikipedia
- Taiwan: Taiwanese students use Spoken Wikipedia as their service learning
- Global: Education Program Historic Data Campaign
- Global: Articles of interest in other publications
We apologize for an earlier distribution that mistakenly took on the older content. We hope you enjoy the newest issue of the newsletter we are sharing now.--Sailesh Patnaik (Distribution leader) using MediaWiki message delivery (обговорення) 18:44, 2 березня 2016 (UTC)
This Month in Education: [June 2016]
[ред. код]
- Argentina: A New Online Course in a New Virtual Campus
- Czech Republic: How to survive the Big Bang in your education program
- Estonia: An online elective course on Wikipedia for high school pupils in Estonia
- Greece: Argostoli Evening School students and a Wikitherapy participant turn Wiktionary project into Android app
- Israel: New training materials in Arabic by WMIL
- Mexico: Luz María Silva's students and their adventure editing Spanish Wikipedia
- Mexico: Spring semester wiki activities end at Tec de Monterrey, Mexico City
- Netherlands: Maastricht University 40 years
- Sweden: Students in Sweden edit Somali Wikipedia
- Taiwan: Visualizations of relationships among knowledge? Try WikiSeeker!
- Wikimania 2016: Education at Wikimania
- Wikimedia Foundation: Education Program surveys are here!
- Wikimedia Foundation: Vahid Masrour joins the education team at the Wikimedia Foundation
- Global: Programs and Events Dashboard Update
- Global: Articles of interest in other publications
We hope you enjoy the newest issue of the Education Newsletter.--Sailesh Patnaik (Distribution leader) using MediaWiki message delivery (обговорення) 16:53, 1 червня 2016 (UTC)
Вітаю @Klm:, запрошую вас до участі у вересні у Вікіпедія:Проект:Тематичний тиждень/Місяць фантастичних творів та пропоную зареєструватися. .--Yasnodark (обговорення) 12:29, 19 серпня 2016 (UTC)
This Month in Education: [September 2016]
[ред. код]
- Armenia: Armenian students inspire their parents to join Wikipedia
- Brazil: Brazilian Wikimedians interview editor of academic journal Wiki Studies
- Egypt: Cairo University students wrap up their eighth term and start their ninth term on WEP
- Egypt: Egyptian Wikimedians celebrate eighth WEP conference
- Greece: Online wiki training for educators in Greece
- Israel: Outcomes report on a Wikipedia Course “Skills for Producing and Consuming Knowledge”, Tel Aviv University
- Israel: Wikipedia as a Teaching and Learning Tool in Medical Education at IAMSE Medical Education Conference
- Israel: "Writing a new article is a special experience that feels new every time"
- Mexico: Video projects redefine student Wiki work and student community service
- Russia: Wiki Workshop at Saint Petersburg Internet Conference 2016 in Russia
- Sweden: Swedish National Agency of Education endorses Wikipedia Education Program
- Turkey: Psychology students of Uludag University are very proud of contributing Turkish Wikipedia
- West Africa: West African schools will test Kiwix, the offline Wikipedia reader
- Global: Programs and Events Dashboard Update
- Global: Articles of interest in other publications
We hope you enjoy the newest issue of the Education Newsletter.-- Sailesh Patnaik using MediaWiki message delivery (обговорення) 12:59, 1 вересня 2016 (UTC)
Аргументуйте перейменування. --Ходаков Павло Вікторович (обговорення) 14:51, 10 жовтня 2016 (UTC)