Площа Петра Прерадовича — Вікіпедія

Площа Петра Прерадовича
Хорватія Хорватія
хорв. Trg Petra Preradovića
Фрагмент площі
Фрагмент площі
Населений пунктЗагреб
МісцевістьCvjetni trg (neighborhood)d
РайонНижнє місто
Назва на честьПетар Прерадович
Загальні відомості
КоординатиКоординати: 45°48′44″ пн. ш. 15°58′26″ сх. д. / 45.8123056° пн. ш. 15.9739056° сх. д. / 45.8123056; 15.9739056
Поштові індекси10000[1]
Інфраструктура
Архітектурні пам'яткиСобор Преображення Господнього
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMapr6459518  ·R
Мапа
Мапа
CMNS: Площа Петра Прерадовича у Вікісховищі

Площа Петра Прерадовича (хорв. Trg Petra Preradovića), відома в народі як Квіткова площа (хорв. Cvjetni trg) — площа в самому центрі столиці Хорватії Загреба, приблизно за 200 метрів на південний захід від центрального майдану міста — площі бана Єлачича. Названа на честь подвижника хорватського відродження Петра Прерадовича. Друга, неофіційна назва площі походить від квіткових кіосків, якими традиційно славиться майдан.[2]

Нині це пішохідна зона. Є лавки, кілька дерев, кав'ярні з терасами. Це улюблене місце зустрічей. Майдан особливо відомий різними сходками та ятками, які тут поставили різні НУО (громадські об'єднання, релігійні організації тощо), розповсюдженням листівок та іншими формами просування, невеликими масовими заходами, акціями і т. ін. Тут також організовуються комерційні промоакції.

Площа створена шляхом знесення кварталу будівель, які стояли там у 1897 році, і тоді ж дістала свою назву, яку відновила в сьогоднішній Хорватії, оскільки за часів соціалістичної Югославії її називали «Площа братерства і єдності» (хорв. Trg bratstva i jedinstva).

Архітектура

[ред. | ред. код]

На північній стороні площі знаходиться найважливіший храм сербської православної громади Хорватії з ХІХ століття — Собор Преображення Господнього. Саме навколо нього 1897 року було знесено кілька будівель, щоб розчистити місце для цієї площі. У північно-східному куті площі за кресленнями Йосипа Ванцаша було споруджено палац Першого хорватського ощадного банку (хорв. Palača Prve hrvatske štedionice). Архітектурній фірмі «Hönigsberg & Deutsch» було доручено збудувати палац Фаркаша (хорв. Palača Farkaš) у південно-західному кутку площі. Південний кінець площі позначений палацом Йосипа Зібеншайна, побудованим у 1873—1874 роках, а на західному краю знаходиться найстаріший будинок площі під назвою «Граніц», зведений 1886 року за проєктом Германа Болле для відомого книговидавця Ігнята Граніца.

Остаточного вигляду майдан набув у 1930-х рр., а 1954 року на ньому встановлено пам'ятник Петрові Прерадовичу. 2007 року на площі відкрито торговельний центр «Centar Cvjetni», заради чого, незважаючи на протести,[3] знесли два старі будинки.

Панорама площі

[ред. | ред. код]
Традиційна на площі торгівля квітами.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://www.posta.hr/pretrazivanje-ulica-u-gradu-zagrebu/1404
  2. Thebestincroatia.info [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.] (англ.)
  3. Jutarnji list [Архівовано 13 січня 2014 у Wayback Machine.] (хор.)

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Knežević, Snješka: Trg Petra Preradovića i Trg Petra Svačića u Zagrebu. Geneza dvaju donjogradskih trgova, "Godišnjak zaštite spomenika kulture Hrvatske", 20/21, Zagreb 1994/5 (оригінальна наукова праця) (хор.)