Під'язикова залоза — Вікіпедія
Під'язикова залоза — складна розгалужена альвеолярно-трубчаста залоза, яка виділяє слизово-білковий секрет. На відміну від привушної і піднижньощелепної залоз, сполучнотканинна капсула навколо під'язикової слинної залози не чітка.
Розміщується під слизовою оболонкою нижньої стінки ротової порожнини, на верхній поверхні щелепнопід'язикового м'яза і складається з кількох часток. Залоза невелика за розміром — близько 5 г. Від часток відходять міжчасткові протоки, що зливаються в 10-15 малих під'язикових проток, які самостійно відкриваються вздовж під'язикової складки у власне ротову порожнину або з'єднуються й утворюють велику під'язикову протоку, що відкривається самостійно на під'язиковому сосочку.
У ній є кінцеві секреторні відділи трьох типів:
- змішані
- білкові
- слизові
Змішані ацинуси становлять переважну більшість паренхіми залози. За будовою вони нагадують аналогічні структурні компоненти піднижньощелепної слинної залози: у центрі ацинусів розташовані мукоцити, на периферії — білкові півмісяці в оточенні міоепітеліальних клітин і базальної мембрани. Білкові півмісяці в під'язиковій слинній залозі виражені дуже добре і містять мукосероцити — клітини, які крім білкового секрету можуть виробляти слиз.
Білкові ацинуси під'язикової слинної залози становлять незначну частину її паренхіми і за будовою не відрізняються від аналогічних структур білкових ацинусів привушної та піднижньощелепної слинних залоз.
Слизові ацинуси складаються із мукоцитів, до базальної частини яких прилягають міоепіталіальні клітини. Зовні слизовий ацинус оточений базальною мембраною. У складі під'язикової слинної залози слизових ацинусів менше, ніж змішаних, але більше ніж білкових.
Гістологія з основами гістологічної техніки / За редакцією В. П.Пішака. Підручник. — Київ: КОНДОР, 2008. — 400 с. ISBN 978-966-351-128-3