Родзинки — Вікіпедія

Родзинки

Родзи́нки[1][2] (заст. укр. озюм, ст.-укр. изюмъ)[3] — сушений виноград. Родзинки виробляють у багатьох країнах світу, зокрема у США, Австралії, Чилі, Аргентині, Мексиці, Греції, Туреччині, Індії, Ірані, Пакистані, Афганістані, південній та східній Європі. Використовується для приготування багатьох страв, в тому числі, куті. Також родзинки можна вживати в їжу як самостійний продукт.

Назви

[ред. | ред. код]

Види ізюму

[ред. | ред. код]
Ізюм без кісточки
Харчова цінність в 100 г продукту
Енергетична цінність 300 ккал / 1252 кДж
Білки3,07 г
Жири0,46 гр
Вуглеводи79,18 г

Ніацин (B3)0,766 мг
Пантотенова кислота (B5)0,095 мг
Піридоксин (B6)0,174 мг
Фолацин (B9)5 мкг
Аскорбінова кислота (віт. С)2.3 мг
Токоферол (вітам. E)0,12 мг
Вітамін K3,5 мкг

Залізо1,88 мг
Магній32 мг

Фториди233,9 мкг 
Посилання на запис бази даних USDA
Джерело: USDA Nutrient database

Назви різних видів родзинок змінюються дуже часто. Тому в куховарських книгах, виданих навіть порівняно недавно, 15-20 років тому[відколи?], вони відрізняються від сьогоднішніх, а тим більше від назв сторічної давнини.

Розрізняють:

  • Світлі, дрібні родзинки, без кісточок з солодких зелених і білих (сірих) сортів винограду Найчастіше він називається кишмиш (кулінарна назва), або сабза (сучасна торгова назва);
  • Темні, майже чорні або сині, а частіше темно-бордові безнасінні родзинки, за старою кулінарною термінологією — «коринка» (при приготуванні з винограду сортогрупи коринка), за сучасною торгівельною термінологією — «Бідана», або «шигані». Існує два основні різновиди: дуже солодкі і менш солодкі з однією кісточкою;
  • Великі, м'ясисті, дуже солодкі, приємні на смак, з двома-трьома великими кісточками. Їх одержують з винограду сорт Хусайне — «Дамські пальчики» або з герміану.
Три грона винограду на гербі міста Ізюм

Перший і другий види родзинок використовуються в хлібобулочних і кондитерських виробах, другий — особливо в кексах і пасках. Третій вид родзинок йде зазвичай на приготування компотів , напоїв, а також вживається при приготуванні деяких м'ясних страв (напр. плов).

Фабричні родзинки рівніші, краще очищений від домішок, але менш ароматні, ніж родзинки ручної обробки. Щодо інших властивостей, то характер обробки не має істотного значення для кулінарного використання. В здобне тісто краще використовувати родзинки в подрібненому вигляді та попередньо обваляти їх у борошні. Тоді родзинки рівномірніше розподілаються в тісті.

Також можна використовувати для приготування компоту або кондитерських виробів на кшталт «морских камінців».

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Родзинки // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Родзинки // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  3. Озюм // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  4. Словарь росийсько-український 1893—1898 рр. (М.Уманець, А.Спілка.); Словарь української мови 1909 р. (Б. Грінченко); Правописний словник 1929 р. (Г. Голоскевич); Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов).
  5. Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов)
  6. Codex Cumanicus. Magyar Tudományos Akadémia, Budapest, 1880. — P. 260.
  7. Російсько-український словник 1930 р. (О. Ізюмов)

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]