Скандинавська ходьба — Вікіпедія

Скандинавська ходьба (інші назви: англ. Nordic Walking (нордична ходьба), фін. sauvakävely) — вид фізичної активності, у якій використовується методика занять і техніка ходьби з використанням спеціальних палиць, схожих на лижні. Це версія ходьби з навантаженням для всього тіла, котрою можуть займатися як неспортсмени для оздоровчої фізичної активності, так і спортсмени, як вид спорту.

Шанувальники скандинавської ходьби з Мелітополя і Запоріжжя.

Історія

[ред. | ред. код]

Історія скандинавської ходьби бере свій початок у давніх часах. Тоді переважно паломники, вівчарі чи інші використовували палиці як опору. В медицині цю техніку почали використовувати як лікувальну фізкультуру з минулого століття.

Скандинавська ходьба набула широкої популярності в кінці XX століття в Скандинавії, через що і має таку назву.

Дехто пов'язує походження скандинавської ходьби з історією фінських лижників, які хотіли постійно проводити тренування, навіть у не сезон, тому вони просто симулювали ходьбу на лижах, бігаючи з палицями[1]. Скандинавська ходьба була вперше офіційно визначена з публікацією фін. «Hiihdon lajiosa» (переклад: «Частина методики тренувань з лижних перегонів») Маурі Репо в 1979 році[2]. Після фінів використовувати палиці почали шведські та норвезькі лижники, а згодом цей спосіб тренування підхопили Швейцарія, Австрія, Німеччина та інші країни. І оскільки прийшла нова вправа зі скандинавських країн, то називати її стали скандинавської ходьбою. Згодом біг і ходьбу з палицями почали використовувати не тільки професійні лижники, а й просто любителі активного відпочинку та здорового способу життя.

A Nordic walking group
Група скандинавської ходьби

Тепер скандинавська ходьба набирає популярність в США, Австралії, Нової Зеландії, Японії та інших країнах.

Перші палиці, спеціально розроблені та продані для тих, хто займається ходьбою для фітнеса, були виготовлені американською компанією Exerstrider у 1988 році. Палиці Nordic Walker були вироблені та продані компанією Exel у 1997 році. Компанія Exel ввела і популяризувала термін «скандинавська ходьба» в 1999 році.

Переваги

[ред. | ред. код]

У порівнянні зі звичайною ходьбою скандинавська ходьба (також звана ходьбою з палками) передбачає застосування сили до палиць під час кожного кроку. Ті, хто займається скандинавською ходьбою використовують більше всього свого тіла (із більшою інтенсивністю) і отримують стимуляцію для нарощування фізичної форми, якої немає при звичайній ходьбі для грудей, найширшого м’яза спини, трицепса, біцепса, плечей, черевного преса, спини та інших основних м’язів, що може призвести до значного збільшення частоти серцевих скорочень у заданому темпі[3]. За оцінками, скандинавська ходьба збільшує споживання енергії на 46% порівняно з ходьбою без палиць[4] [5]. Було проведено кілька досліджень впливу скандинавської ходьби. Зокрема, одне дослідження порівнювало звичайну ходьбу з скандинавською[6]. Це дослідження показало, що скандинавська ходьба призвела до більш значного зниження ІМТ і окружності талії порівняно зі звичайною ходьбою[6]. Група скандинавської ходьби була єдиною групою, яка зазнала зменшення загального жиру в організмі та збільшення аеробної здатності[6]. Інше дослідження, яке було проведено, порівнювало вплив скандинавської ходьби, звичайної ходьби та тренувань з гумовими стрічками на загальну фізичну форму у людей похилого віку[7]. Дослідження дійшло висновку, що хоча всі три методи оптимальні для покращення загальної фізичної форми, скандинавська ходьба є найефективнішою[7]. Гарвардська медична школа має докази того, що скандинавська ходьба має більше характеристик спалювання калорій, ніж звичайна ходьба[8].

Обладнання

[ред. | ред. код]
Ручка пішохідної палиці
Шип для бездоріжжя і гума для асфальту

Палиці для скандинавської ходьби значно коротші, ніж рекомендовані для бігових лиж. Палиці для скандинавської ходьби випускаються як цільні версії з нерегульованим стрижнем, доступні різної довжини, а також телескопічні версії з двох або трьох частин із поворотним фіксатором і регульованою довжиною. Цільні палиці, як правило, міцніші та легші, але їх потрібно підбирати під користувача. Телескопічні палиці універсальні для всіх і більш транспортабельні.

Палиці для скандинавської ходьби мають різні ручки та ремінці на зап’ясті, а в рідкісних випадках ремінець відсутній. Ремені позбавляють від необхідності міцно стискати ручки. Як і багато трекінгових палиць, палиці для скандинавської ходьби мають знімні гумові наконечники для використання на твердих поверхнях і загартовані металеві наконечники для стежок, пляжу, снігу та льоду. Більшість палиць виготовлені з легкого алюмінію, вуглецевого волокна або композитних матеріалів. Спеціальне взуття для ходьби не потрібне, хоча є взуття, яке продається як спеціально розроблене для спорту.

Техніка

[ред. | ред. код]

Ритмічні ритми рук, ніг і тіла подібні до тих, що використовуються під час звичайної, енергійної ходьби. Діапазон руху рук регулює довжину кроку. Обмеження рухів рук означатиме природне обмеження рухів тазу та довжини кроку. Чим довший поштовх жердини, тим довший крок і потужніший помах тазом і верхньою частиною тулуба.

Регіональні члени Міжнародної федерації скандинавської ходьби

[ред. | ред. код]

Дивись також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела та примітки

[ред. | ред. код]
  1. The History of Nordic Walking. Inwa-nordic-walking.com. 29 травня 2014. Процитовано 28 грудня 2017.
  2. KOULUTUSAINEISTOA MAURI REPO : SEURAVALMENTAJAN PERUSTIEDOT HIIHDON LAJIOSA (PDF). Tul.fi. Архів оригіналу (PDF) за 1 січня 2014. Процитовано 28 грудня 2017. [Архівовано 2014-01-01 у Wayback Machine.]
  3. Medicine & Science in Sports & Exercise VOL. 27, NO. 4 April1995:607–11
  4. Cooper Institute, Research Quarterly for Exercise and Sports, 2002
  5. Church, TS; Earnest, CP; Morss, GM (25 березня 2013). Field testing of physiological responses associated with Nordic Walking. Res Q Exerc Sport. 73 (3): 296—300. doi:10.1080/02701367.2002.10609023. PMID 12230336.
  6. а б в Muollo, Valentina; Rossi, Andrea P.; Milanese, Chiara; Masciocchi, Elena; Taylor, Miriam; Zamboni, Mauro; Rosa, Raffaela; Schena, Federico; Pellegrini, Barbara (2019). The effects of exercise and diet program in overweight people - Nordic walking versus walking. Clinical Interventions in Aging. 14: 1555—1565. doi:10.2147/CIA.S217570. ISSN 1178-1998. PMC 6717875. PMID 31695344.{{cite journal}}: Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)
  7. а б Takeshima, Nobuo; Islam, Mohammod M.; Rogers, Michael E.; Rogers, Nicole L.; Sengoku, Naoko; Koizumi, Daisuke; Kitabayashi, Yukiko; Imai, Aiko; Naruse, Aiko (1 вересня 2013). Effects of Nordic Walking Compared to Conventional Walking and Band-Based Resistance Exercise on Fitness in Older Adults. Journal of Sports Science & Medicine. 12 (3): 422—430. ISSN 1303-2968. PMC 3772584. PMID 24149147.
  8. Fitness trend: Nordic walking. Harvard Health (англ.). 1 листопада 2019. Процитовано 29 листопада 2022.