Дуля — Вікіпедія

Дуля

Ду́ля — жест, стулена в кулак рука так, що великий палець просувається між вказівним і середнім, як знак зневажливого ставлення до кого-небудь[1]. Жартівливо-іронична фунція евфемізму, коли його зовнішні ознаки використовуються несерйозно[2].

Значення

[ред. | ред. код]

В сучасному значенні дуля є жестом, який символізує відсутність чого-небудь або відмову дати це. Наприклад, якщо людину просять дати грошей, а вона показує дулю, це може означати її агресивне небажання дати гроші. Точно так само дуля може слугувати символом відмови надати якусь послугу або прийняти чиюсь пропозицію. У таких випадках дуля є агресивним, образливим жестом, який показує зневагу до співбесідника.[джерело?]

У іншому випадку людина, показуючи дулю, виражає цим, що в неї нічого немає (або немає того, що потрібно в даній ситуації). У такому випадку дуля не сприймається як образа.

Дуля має також обсценну семантику — символізує статевий акт, або геніталії.

Історично жест вживався як універсальний оберіг від небезпеки, особливо проти вроків, навіювання, нечистої сили та навіть негоди. Згідно з повір'ям, дуля мала також магічні якості пізнати відьму — дуля в кишені мала змусити відьму не чіплятися до того, хто її показував. Також при хворобі очей (ячмінь) дуля, показана зненацька хворому, мала вилікувати недуг.

Вислови

[ред. | ред. код]

Демонстрування дулі часто супроводжується коротким коментарем[джерело?]:

  • Дуля тобі (йому, їм)
  • Дуля в кишені
  • Дуля з маком
  • Куди дуля, туди дим!
  • На тобі, щоб до пари, та йди.

Країни Балкан

[ред. | ред. код]

У Хорватії, Сербії та Словенії його використовують при запереченні прохання або присягання помилкової присяги. У випадку заперечення запиту його називають фігурком (фігура), а також "трояндовим стегном" (Шипак / Чипак). Evo ti figa/šipak! (Ось для вас стегна з інжиром/троянди!) - це трохи грубий, але також жартівливий спосіб відхилити чиєсь прохання. Крім того - він також використовується при присязі неправдивої присяги або фальсифікації підтвердження, щоб сказати правду. У цьому випадку кажуть, що людина приймає помилкову присягу, приховуючи знак інжиру в кишені (Figa u džepu).[3]

Значення в Китаї

[ред. | ред. код]

Цей жест в Китаї має украй непристойне значення і виступає як фалічний символ. Жест є повним аналогом західного «побратима» — середнього пальця.[4]

Значення в Бразилії

[ред. | ред. код]

В Бразилії дуля вважається досить потужним талісманом, який захищає від пристріту (порчі) та приносить удачу. Цей не дуже доброзичливий у наших широтах жест у Бразилії вважається дуже сприятливим. Показуючи комусь дулю, ви в прямому сенсі щастите людині. Це дуже добрий талісман для людей, пов'язаних з фінансами. Тому найчастіше його можна побачити у різних фінансових установах та банках.[джерело?]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Дуля // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
  2. Тараненко О. О. Евфемізм // Українська мова : енциклопедія / НАН України, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні, Інститут української мови; редкол.: В. М. Русанівський (співголова), О. О. Тараненко (співголова), М. П. Зяблюк та ін. — 2-ге вид., випр. і доп. — К. : Вид-во «Укр. енцикл.» ім. М. П. Бажана, 2004. — 824 с. : іл. — ISBN 966-7492-19-2. — С. 168—169.
  3. Što znači... Figa u džepu. www.vecernji.ba (хор.). Процитовано 9 вересня 2022.
  4. Простые истины: О различиях фаллического символа [Архівовано 16 лютого 2009 у Wayback Machine.](рос.)

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Левкиевская Е. Е. Кукиш [Архівовано 14 вересня 2007 у Wayback Machine.] // Славянские древности. Этнолингвистический словарь под ред. Н. И. Толстого. Т. 3. — М., 1994. — С. 26-27.(рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]