Хвороба — Вікіпедія
Хворо́ба[1], або захво́рювання[2], неду́га[3] (заст. розм. бо́лість[4], діал. хоро́ба[5]) — специфічний аномальний стан, який негативно впливає на структуру або функцію всього організму або його частини і не пов'язаний безпосередньо з будь-якою зовнішньою травмою[6][7]. Хворобу часто називають медичним станом, пов'язаним з певними ознаками та симптомами. Хвороба може бути спричинена зовнішніми факторами, такими як патогени, або внутрішніми дисфункціями. Наприклад, внутрішні дисфункції імунної системи можуть спричинити різноманітні захворювання, включаючи різні форми імунодефіциту, гіперчутливості, алергії та автоімунних розладів.
У людей термін хвороба часто використовується в більш широкому сенсі для позначення будь-якого стану, який викликає біль, дисфункцію[en], страждання, соціальні проблеми або смерть ураженої особи, або подібні проблеми для тих, хто контактує з особою. У цьому ширшому розумінні цей термін іноді включає травми, інвалідність, розлади, синдроми, інфекції, ізольовані симптоми, девіантну поведінку, та нетипові варіації[en] структури та функції, тоді як в інших контекстах і для інших цілей елементи цього списку можна вважати різними категоріями. Хвороби можуть впливати на людей не лише фізично, а й психічно, оскільки зараження хворобою та життя з нею може змінити погляди ураженої людини на життя.
Смерть внаслідок хвороби називається смертю з природних причин[en]. Існує чотири основних типи захворювань: інфекційні захворювання, захворювання, пов'язані з неправильним харчуванням, спадкові захворювання (включаючи як генетичні, так і негенетичні спадкові захворювання), і фізіологічні захворювання. Захворювання також можна класифікувати іншими способами, наприклад, інфекційні та неінфекційні[en] захворювання. Найбільш смертоносними захворюваннями серед людей є ішемічна хвороба серця (перешкода кровотоку), за якою йдуть цереброваскулярні хвороби та інфекції нижніх дихальних шляхів[en][8]. У розвинутих країнах захворюваннями, які спричиняють найбільше недуг, є нервово-психічні стани, такі як депресія та тривога.
Дослідження хвороби називається патологією,яка включає вивчення етіології або причини.
У багатьох випадках такі терміни, як хвороба, розлад, захворюваність, недуга та захворювання використовуються як синоніми; однак є ситуації, коли конкретні терміни вважаються кращими для використання[9].
- Хвороба
- Термін хвороба (англ. disease) в широкому сенсі означає будь-який стан, який порушує нормальне функціонування організму. З цієї причини хвороби пов'язують з порушенням нормальних гомеостатичних процесів організму[10]. Зазвичай цей термін використовується для позначення конкретно інфекційних захворювань, які є клінічно вираженими захворюваннями, що є результатом присутності патогенних мікробних агентів, включаючи віруси, бактерії, грибки, найпростіші, багатоклітинні організми та аберантні білки, відомі як пріони. Інфекція або колонізація, яка не спричиняє та не призводить до клінічно вираженого порушення нормального функціонування, наприклад, наявність звичайних бактерій та дріжджових грибків у кишки або віруса-пасажира[en], не вважається хворобою. Навпаки, інфекція, яка протікає безсимптомно протягом інкубаційного періоду, але очікується, що симптоми з'являться пізніше, зазвичай вважається хворобою. Неінфекційні захворювання[en] — всі інші захворювання, включаючи більшість форм раку, хвороби серця та генетичні захворювання.
- Набута хвороба
- Набута хвороба (англ. acquired disease) — це хвороба, яка виникла в певний момент протягом життя, на відміну від хвороби, яка вже була наявна при народженні, тобто вродженої хвороби. Набута звучить так, ніби це може означати «підхоплену через зараження», але насправді це просто означає придбану через деякий час після народження хворобу. Також може здатися, що це може означати вторинне захворювання, але набута хвороба може бути первинним захворюванням.
- Гостре захворювання
- Гостре захворювання (англ. acute disease) — короткочасне (гостре[en]) захворювання; термін іноді також означає фульмінантний[en] характер захворювання
- Хронічний стан або хронічне захворювання
- Хронічне захворювання[en] (англ. chronic disease) — захворювання, яке зберігається протягом тривалого часу, часто протягом принаймні шести місяців, але може також включати захворювання, які, як очікується, триватимуть протягом усього природного життя людини.
- Вроджений розлад або вроджене захворювання
- Вроджений розлад (англ. congenital disorder) — розлад, який присутній при народженні. Часто є генетичним захворюванням або розладом і може передаватися у спадок. Може також бути наслідком перинатальної інфекції, отриманої від матері, наприклад ВІЛ/СНІД.
- Генетичні хвороби
- Генетичні хвороби або розлади (англ. genetic disease) викликані однією або кількома генетичними мутаціями. Часто передається у спадок, але деякі мутації є випадковими та de novo.
- Спадкові захворювання
- Спадкові захворювання (англ. hereditary disease) — тип генетичної хвороби, спричиненої генетичними мутаціями, які є спадковими (і можуть передаватись у родинах)
- Ятрогенна хвороба
- Ятрогенна хвороба (англ. iatrogenic disease) (або стан) викликана медичним втручанням, або як побічний ефект лікування, або як непередбачений результат.
- Ідіопатичне захворювання
- Ідіопатичне захворювання[en] (англ. idiopathic disease) має невідому причину або джерело. З розвитком медичної науки деякі захворювання з абсолютно невідомими причинами були пояснені, тому вони втратили свій ідіопатичний статус. Наприклад, коли були виявлені мікроби, стало відомо, що вони є причиною інфекції, але конкретні мікроби та хвороби не були пов'язані між собою. В іншому прикладі відомо, що автоімунітет є причиною деяких форм цукрового діабету 1 типу, хоча конкретні молекулярні шляхи, за допомогою яких він діє, ще не зрозумілі. Також відомо, що певні фактори пов'язані з певними захворюваннями; однак асоціація не обов'язково означає причинно-наслідковий зв'язок. Наприклад, третій фактор може спричиняти як хворобу, так і пов'язані з нею явища.
- Невиліковна хвороба
- Хвороба, яку неможливо вилікувати (англ. incurable disease). Невиліковні хвороби не обов'язково є такими, що призводять до смерті[en], і іноді симптоми хвороби можна настільки пом'якшити, що хвороба практично не впливає на якість життя.
- Первинне захворювання
- Первинне захворювання (англ. primary disease) — це захворювання, яке є першопричиною, на відміну від вторинного захворювання, яке є наслідком[en] або ускладненням, викликаним первинним захворюванням. Наприклад, застуда є первинним захворюванням, а нежить є можливим вторинним захворюванням або наслідком[en]. Лікар повинен визначити, яке первинне захворювання, застуда або бактеріальна інфекція, викликає у пацієнта вторинну нежить коли приймає рішення про призначення антибіотиків.
- Вторинне захворювання
- Вторинне захворювання (англ. secondary disease) — це захворювання, яке є наслідком[en] або ускладненням попереднього захворювання, що є причиною, яке називають первинним захворюванням або просто основною причиною (першопричиною). Наприклад, бактеріальна інфекція може бути первинною, коли здорова людина піддається впливу бактерій і заражається, або вона може бути вторинною по відношенню до первинної причини, яка робить організм вразливим до інфекції. Наприклад, первинна вірусна інфекція яка послаблює імунну систему може призвести до вторинної бактеріальної інфекції. Подібним чином первинний опік, який створює відкриту рану, може стати точкою входу для бактерій і призвести до вторинної бактеріальної інфекції.
- Термінальна хвороба
- Термінальна хвороба (англ. terminal disease) — хвороба, яка, як очікується, неминуче призведе до смерті. Раніше СНІД вважався термінальною хворобою; зараз СНІД невиліковний, але за допомогою ліків його можна тримати під контролем необмежений час.
- Захворювання
- Терміни захворювання (англ. illness) і недуга (англ. sickness) зазвичай використовуються як синоніми хвороби; однак термін «хвороба» іноді використовується для позначення конкретного досвіду пацієнта щодо його хвороби[11][12][13][14]. У цій моделі людина може мати захворювання, не будучи хворою (мати об'єктивно визначений, але безсимптомний[en] медичний стан, такий як субклінічна інфекція[en] або мати клінічно очевидні порушення фізичного стану, але не відчувати хвороби чи стресу), почуватися недобре але не бути хворим (наприклад, коли людина сприймає звичайний досвід як медичний стан або медикалізує ситуацію в своєму житті, не пов'язану з хворобою, наприклад, людина, яка почувається погано через збентеження, і яка інтерпретує ці почуття як хворобу, а не як нормальні емоції). Симптоми хвороби часто є не прямим результатом інфекції, а сукупністю еволюційних реакцій[en] — хворобливої поведінки[en] організму, яка допомагає очистити інфекцію та сприяти одужанню. Такі аспекти хвороби можуть включати млявість, депресію, втрату апетиту, сонливість, гіпералгезію[en] та нездатність зосередитися[15][16][17].
- Розлад
- Розлад (англ. disorder) — це функціональна аномалія або порушення, яке може проявлятися (або не проявлятися) певними ознаками та симптомами. Медичні розлади можна розділити на психічні розлади, фізичні розлади[en], генетичні розлади, емоційні та поведінкові розлади[en] та функціональні розлади[en][18]. Термін розлад часто вважається більш нейтрайльним і менш стигматизуючим, ніж терміни хвороба або захворювання, і тому є кращою термінологією за деяких обставин[19]. У застосуванні до сфери психічного здоров'я термін психічний розлад використовується як спосіб визнання складної взаємодії біологічних, соціальних і психологічних факторів у психіатричних станах; однак термін розлад також використовується в багатьох інших галузях медицини, насамперед для визначення фізичних розладів, які не спричинені інфекційними організмами, наприклад, метаболічних розладів.
- Медичний стан або стан здоров'я
- Медичний стан (англ. medical condition) або стан здоров'я (англ. health condition) — це широке поняття, яке включає всі захворювання, ураження[en], розлади або непатологічні стани, які зазвичай отримують медичне лікування, наприклад, вагітність або пологи. Хоча термін медичний стан зазвичай включає психічні захворювання, у деяких контекстах цей термін використовується спеціально для позначення будь-якої хвороби, травми чи захворювання, за винятком психічних захворювань. Діагностичний і статистичний посібник з психічних розладів (англ. DSM), широко використовуваний посібник з психіатрії, який визначає всі психічні розлади, використовує термін загальний медичний стан для позначення всіх хвороб, захворювань і травм, за винятком психічних розладів[20]. Таке використання також часто зустрічається в літературі, присвяченій психіатрії. Деякі поліси медичного страхування також визначають медичний стан як будь-яку хворобу, травму або захворювання, за винятком психіатричних захворювань[21].
- Оскільки цей термін є більш нейтральним, ніж такі терміни, як хвороба, люди з проблемами здоров'я, які вони не вважають згубними, іноді віддають перевагу терміну медичний стан. Однак, наголошуючи на медичній природі захворювання, цей термін іноді відкидається, наприклад, прихильниками руху за права людей з аутизмом.
- Термін медичний стан також є синонімом стану здоров'я пацієнта[en], і в цьому випадку він описує поточний стан окремого пацієнта з медичної точки зору. Таке вживання з'являється, наприклад, у висловлюваннях, які описують пацієнта як такого, що перебуває у критичному стані.
- Хворобливість
- Хворобливість, морбідність (англ. morbidity, з Latin morbidus «хворий, нездоровий») — хворобливий стан, інвалідність або погіршення здоров'я з будь-якої причини[22]. Термін може вказувати на існування будь-якої форми захворювання або на те, наскільки стан здоров'я впливає на пацієнта. Серед тяжкохворих пацієнтів рівень хворобливості часто вимірюють за допомогою медичної оцінки[en]. Коморбідність або супутня хвороба — одночасна наявність двох або більше захворювань, наприклад, таких як шизофренія та зловживання психоактивними речовинами.
- В епідеміології та актуарній науці, термін морбідність (також рівень захворюваності або частота захворюваності) може стосуватися або рівня захворюваності, поширеності захворювання чи стану здоров'я, або відсотка людей, які відчувають певний стан протягом певного періоду часу (наприклад, 20 % людей захворіють на грип через рік)[23]. Ця міра захворювання протиставляється рівню смертності від захворювання, який є часткою людей, які помирають протягом певного інтервалу часу. Показники захворюваності використовуються в актуарних професіях, таких як медичне страхування, страхування життя та страхування довгострокового догляду, для визначення страхових внесків, що стягуються з клієнтів. Показники захворюваності допомагають страховим компаніям передбачити ймовірність того, що застрахований заразиться чи розвине будь-яке із зазначених захворювань.
- Патоз або патологія
- Патоз (англ. pathosis) є синонімом хвороби. Слово патологія (англ. pathology) також має таке значення[en], у якому воно зазвичай використовується лікарями в медичній літературі[en], хоча деякі редактори вважають за краще вживати слово патологія в інших значеннях. Іноді незначний конотативний відтінок може сприяти використанню патології чи патозу, підкреслюючи наявність «якогось [поки що погано проаналізованого] патофізіологічного процесу», а не хвороби, що означало б «специфічне захворювання, визначене діагностичними критеріями, які вже виконані». Це важко визначити денотативно, але це пояснює, чому когнітивна синонімія[en] не є незмінною.
- Синдром
- Синдром (англ. syndrome) — це сукупність кількох ознак і симптомів або інших характеристик, які часто виникають разом, незалежно від того, чи відома причина. Відомо, що деякі синдроми, такі як синдром Дауна, мають лише одну причину (додаткову хромосому при народженні). Відомо, що інші, такі як синдром Паркінсона, мають кілька можливих причин. Гострий коронарний синдром[en], наприклад, сам по собі не є окремим захворюванням, а скоріше є проявом будь-якої з кількох хвороб, включаючи інфаркт міокарда, який є вторинним по відношенню до ішемічної хвороби серця. Проте для інших синдромів причина невідома[en]. Відома назва синдрому часто залишається вживаною навіть після того, як було знайдено основну причину або коли існує кілька різних можливих первинних причин. Прикладами використання першої назви є синдром Тернера та синдром Ді Георга, які все ще часто називають «синдромом», незважаючи на те, що їх також можна розглядати як захворювання, а не лише як набори ознак і симптомів.
- Передхвороба
- Передхвороба (англ. predisease) — це субклінічний[en] або продромальний авангард захворювання. Типовими прикладами є переддіабет і прегіпертонія[en]. Проте нозологія чи епістемологія передхвороби є суперечливою, оскільки рідко існує чітке правило[en], яке розмежовує законну стурбованість щодо субклінічного або премоніторного статусу та спричинену конфліктом інтересів надмірну медикалізацію (наприклад, виробниками фармацевтичних засобів) або демедикалізацію (наприклад, медичними страхувальниками та страхувальниками по інвалідності). Виявлення легітимної передхвороби може призвести до корисних профілактичних заходів, таких як мотивація людини виконувати здорову кількість фізичних вправ[24], але надання здоровій людинині необґрунтованого уявлення про передхворобу може призвести до надмірного лікування[en], наприклад перед прийомом ліків, які допомагають лише людям з важкими захворюваннями, або до плати за лікування з низьким співвідношенням користі та витрат[en].
- В одному огляді запропоновано три критерії передхвороби:
- високий ризик прогресування захворювання, що робить «набагато більшу ймовірність його розвитку», ніж інші, наприклад, передраковий стан[en] майже напевно перетвориться з часом на рак
- дієвість для зниження ризику — наприклад, видалення передракової тканини запобігає її перетворенню в потенційно смертельний рак
- користь, яка переважує шкоду від будь-яких втручань — видалення передракової тканини запобігає раку, а отже, запобігає потенційній смерті від раку[25].
- Психічні
- Психічний розлади (англ. mental disorder) — це широке загальне позначення для категорії захворювань, які можуть включати афективну або емоційну нестабільність, поведінкову аномалію, когнітивну дисфункцію або порушення. Конкретні захворювання, відомі як психічні захворювання, включають, серед іншого, серйозну депресію, узагальнені тривожні розлади, шизофренію, та синдром дефіциту уваги та гіперактивності. Психічне захворювання може мати біологічне (наприклад, анатомічне, хімічне або генетичне) або психологічне (наприклад, травма чи конфлікт) походження. Воно може погіршити здатність ураженої людини працювати чи навчатися та може зашкодити міжособистісним стосункам[джерело?].
- Хвороби органів
- Хвороби органів (англ. organic disease) — це захворювання, спричинені фізичними або фізіологічними змінами в тканинах або органах тіла. Цей термін іноді не охоплює інфекції. Зазвичай використовується, щоб підкреслити відмінність від психічних розладів. Сюди входять емоційні та поведінкові розлади, якщо вони спричинені змінами у фізичних структурах або функціонуванні тіла, наприклад, після інсульту чи черепно-мозкової травми, але не якщо вони спричинені психосоціальними[en] проблемами.
При інфекційному захворюванні інкубаційний період — це час між зараженням і появою симптомів. Латентний період[en] — це час між зараженням і здатністю захворювання поширюватися на іншу людину, який може передувати, слідувати або бути одночасно з появою симптомів. Деякі віруси також демонструють фазу відсутності активності, яка називається вірусною латентністю[en], під час якої вірус ховається в організмі в неактивному стані. Наприклад, вірус вітряної віспи[en] викликає вітряну віспу в гострій фазі[en]; після одужання від вітряної віспи вірус може залишатися в латентному стані в нервових клітинах протягом багатьох років, а пізніше викликати оперізуючий герпес.
- Гостре захворювання
- Гостре захворювання[en] (англ. acute disease) — це короткочасна хвороба, як, наприклад, звичайна застуда.
Розвиток загальних уявлень про хворобу змінювався впродовж історії розвитку самої медицини. Давньогрецький лікар Гіппократ причиною хвороби вважав неправильне змішання чотирьох основних рідин організму: крові, слизу, жовчі жовтої та чорної (венозна кров). Приблизно в той самий час на основі атомістичного вчення Демокріта виникло уявлення, що хвороба розвивається внаслідок зміни форми атомів і їхнього неправильного розташування.
Наприкінці старої, на початку нової ери і особливо у Середньовіччі з'явилися ідеалістичні погляди на вчення про хворобу, згідно з якими душа, або особливий вид життєвої сили («архе»), визначає боротьбу організму зі змінами, викликаними хворобою. Матеріалістичні погляди на хворобу у Середньовіччі розвивав Ібн Сіна (виникнення хвороби під впливом невидимих істот, роль конституції організму).
У XVII—XIX століттях великий внесок у вчення про хворобу внесли Джованні Баттиста Морганьї (думка про зв'язок хвороби з анатомічними змінами в органах), Марі Франсуа Ксав'є Біша (опис патологоанатомічної картини ряду хвороб), Рудольф Вірхов (теорія целлюлярної патології), Клод Бернар (хвороба — порушення гомеостазу організму). С. П. Боткін, В. В. Пашутін, І. П. Павлов, О. О. Остроумов пов'язували хворобу із порушенням умов існування людини й розвивали уявлення про хворобу на основі ідеї нервизму.
Незважаючи на велику кількість робіт із проблеми хвороби, це поняття досі не є точно детермінованим. Деякі автори заперечують якісні особливості хвороби у порівнянні зі здоров'ям. Так, О. О. Богомолець висловлював думку, що хвороба не створює в організмі нічого істотно нового. Інші включають у поняття «хвороба» лише біологічні закономірності. За П. Д. Горизонтовим, хвороба являє собою загальну складну реакцію, що виникає в результаті порушення взаємовідносин організму і середовища. Хвороба супроводжується розвитком патологічних процесів, що представляють місцеві прояви загальної реакції організму. У працях І. В. Давидовського відстоюється положення, згідно з яким, не існує принципових відмінностей між фізіологією і патологією. Патологічні процеси і хвороба, на його думку, — всього лише особливості пристосувальних процесів, пов'язаних зі суб'єктивним стражданням. Відповідно до концепції Ганса Сельє про загальний адаптаційний синдром, хвороба являє собою напругу («стрес»), який виникає в організмі під впливом на нього надзвичайного подразника.
Причинами хвороби стають патологічні процеси, спричинені патогенним(и) факторами таких груп:
- фізичними факторами (температура, оптичне та іонізуюче випромінювання, механічні фактори — тиск, вібрація, механічні пошкодження тощо);
- хімічними факторами (неорганічними та органічними речовинами тощо);
- біологічними факторами (вірусами, бактеріями, паразитами, комахами та продуктами їх життєдіяльності (токсинами) тощо);
- психо-соціальними фактори (стрес, психогенна травма тощо).
- Помилка в ДНК
У клінічному перебігу гострої хвороби виділяють три періоди:
- продормальний не завжди, часто гостра хвороба починається періодом наростання клінічних проявів;
- розпалу;
- реконвалесцентний (видужання).
При хронічній хворобі подібний поділ не характерний, у клінічному перебігу хвороби чергуються фази загострення та ремісії.
Класифікація хвороб людини проводиться за такими критеріями:
- за характером перебігу (гострі та хронічні захворювання);
- за рівнем, на якому в організмі виявляються специфічні патологічні зміни при хворобі (молекулярні, хромосомні, клітинні та тканинні, органні, захворювання всього організму);
- за етіологічним фактором (хвороби, які спричинюють механічні, фізичні, хімічні, біологічні або психогенні фактори);
- за способом їхнього лікування (терапевтичні, хірургічні та інші);
- за віковими або статевими відмінностями (гінекологічні, дитячі) тощо.
Найбільш прийнятим вважається нозологічний принцип, тобто така класифікація хвороб, в основу якої покладено угруповання хвороб за родинними ознаками. Необхідно зазначити, що жодна з існуючих класифікацій не є повністю задовільною. Так, при класифікації за нозологічним принципом пневмонію, наприклад, можна віднести до захворювань органів дихання, до інфекційних хвороб і до алергічних станів. Створення сучасної класифікації хвороб представляє найважливішу задачу теоретичної та практичної медицини.
Інформація в цьому розділі застаріла. |
Тягар хвороби (англ. Disease burden) — поняття, введене Всесвітньою організацією охорони здоров'я, що слугує економіко-соціальне вираженням наслідків і проблем, спричинених хворобою[26]. Із поняття «тягар хвороби» випливає поняття YLD (англ. years lost due to disability) — років, втрачених через непрацездатність. Так, за даними ВООЗ, 2004 року найголовнішою причиною, що впливала на YLD як чоловіків, так і жінок, були значні депресивні розлади[27]. Також за підрахунками ВООЗ, тільки за 2004 рік через передчасну смерть було втрачено 932 млн років потенційного життя, водночас безпосередньо від хвороби чи пошкоджень втрачено 1,5 млрд років[28]. При настанні хвороби можливо скористатися послугами страхової компанії щодо страхової медицини або медичного страхування.
ВООЗ також розраховує два показники якості життя — Втрачені роки потенційного життя (англ. Years of potential life lost або YPLL), Якість життя з поправкою на рік (англ. Quality-adjusted life year або QALY) та Роки життя, скориговані за непрацездатністю (англ. Disability-adjusted life year або DALY). Нижче наведено таблицю залежності цих показників від деяких груп хвороб:
Категорія хвороб | Відсоток YPLL у світі[28] | Відсоток DALY у світі[28] | Відсоток YPLL в Європі[28] | Відсоток DALY в Європі[28] | Відсоток YPLL у США та Канаді[28] | Відсоток DALY у США та Канаді[28] |
---|---|---|---|---|---|---|
Інфекційні захворювання та паразитичні хвороби, особливо нижніх дихальних шляхів, діарея, СНІД, туберкульоз і малярія | 37 % | 26 % | 9 % | 6 % | 5 % | 3 % |
Психоневрологічні захворювання, в тому числі значний депресивний розлад | 2 % | 13 % | 3 % | 19 % | 5 % | 28 % |
Фізичні травми, особливо внаслідок транспортних аварій | 14 % | 12 % | 18 % | 13 % | 18 % | 10 % |
Серцево-судинні захворювання, головним чином гострий інфаркт міокарда та інсульти | 14 % | 10 % | 35 % | 23 % | 26 % | 14 % |
Смерть через передчасне народження та перинатальні смерті | 11 % | 8 % | 4 % | 2 % | 3 % | 2 % |
Злоякісні пухлини | 8 % | 5 % | 19 % | 11 % | 25 % | 13 % |
Важливою передумовою профілактики багатьох хвороб є здоровий спосіб життя — правильне харчування, мінімальне вживання алкоголю, дотримання правил і норм гігієни, наявність нешкідливих умов на роботі й удома, фізична активність заради зміцнення здоров'я.
- ↑ Хвороба / Хороба // Ганна Дидик-Меуш. Українська медицина. Історія назв. — Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України, 2008. — С. 119—128. ISBN 978-966-02-5048-2.
- ↑ Захворювання // Словник української мови : у 20 т. / НАН України, Український мовно-інформаційний фонд. — К. : Наукова думка, 2010—2022.
- ↑ Недуга // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Болість // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ хороба // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ "Disease" на вебсайті Dorland's Medical Dictionary
- ↑ White, Tim (19 December 2014). What is the Difference Between an "Injury" and "Disease" for Comcare Commonwealth Compensation Claims? (англ.). Tindall Gask Bentley. Архів оригіналу за 27 October 2017. Процитовано 6 November 2017.
- ↑ What is the deadliest disease in the world? (англ.). WHO. 16 May 2012. Архів оригіналу за 17 December 2014. Процитовано 7 December 2014.
- ↑ Mental Illness – Glossary (англ.). US National Institute of Mental Health[en]. Архів оригіналу за 28 May 2010. Процитовано 18 April 2010.
- ↑ Regents Prep: Living Environment: Homeostasis (англ.). Oswego City School District Regents Exam Prep Center. Архів оригіналу за 25 October 2012. Процитовано 12 November 2012.
- ↑ illness. Dorland's Medical Dictionary for Health Consumers. Elsevier. 2007. Архів оригіналу за 7 November 2017. Процитовано 6 November 2017 — через medical-dictionary.thefreedictionary.com.
- ↑ "sickness" на вебсайті Dorland's Medical Dictionary
- ↑ Emson HE (April 1987). Health, disease and illness: matters for definition. CMAJ[en] (англ.). 136 (8): 811—13. PMC 1492114. PMID 3567788.
- ↑ McWhinney IR (April 1987). Health and disease: problems of definition. CMAJ (англ.). 136 (8): 815. PMC 1492121. PMID 3567791.
- ↑ Hart BL (1988). Biological basis of the behavior of sick animals. Neurosci Biobehav Rev[en] (англ.). 12 (2): 123—37. doi:10.1016/S0149-7634(88)80004-6. ISSN 0149-7634. PMID 3050629. S2CID 17797005.
- ↑ Johnson R (2002). The concept of sickness behavior: a brief chronological account of four key discoveries. Veterinary Immunology and Immunopathology[en] (англ.). 87 (3–4): 443—50. doi:10.1016/S0165-2427(02)00069-7. PMID 12072271.
- ↑ Kelley KW, Bluthe RM, Dantzer R, Zhou JH, Shen WH, Johnson RW, Broussard SR (2003). Cytokine-induced sickness behavior. Brain Behav Immun[en] (англ.). 17 (Suppl 1): S112—18. doi:10.1016/S0889-1591(02)00077-6. PMID 12615196. S2CID 25400611.
- ↑ Disorder. www.cancer.gov (англ.). National Cancer Institute. Процитовано 23 квітня 2024.
- ↑ Sefton, Phil (21 November 2011). Condition, Disease, Disorder. AMA Style Insider (англ.). American Medical Association. Архів оригіналу за 20 August 2019. Процитовано 20 August 2019.
- ↑ American Psychiatric Association Task Force on DSM-IV (2000). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (англ.) (вид. 4th). Washington, DC: American Psychiatric Association. ISBN 978-0-89042-025-6.
- ↑ Expat Insurance Glossary by The Insurance Page (англ.). Архів оригіналу за 27 жовтня 2008. Процитовано 20 листопада 2008.
- ↑ morbidity. Dorland's Medical Dictionary for Health Consumers (англ.). Elsevier. 2007. Архів оригіналу за 7 November 2017. Процитовано 6 November 2017 — через medical-dictionary.thefreedictionary.com.
- ↑ Kirch, Wilhelm (13 June 2008). Encyclopedia of Public Health: Volume 1: A – H Volume 2: I – Z (англ.). Springer Science & Business Media. с. 966. ISBN 978-1-4020-5613-0. Архів оригіналу за 4 April 2023. Процитовано 3 January 2023.
- ↑ Lenzer, Jeanne (14 August 2012). Blood pressure drugs for mild hypertension: Not proven to prevent heart attacks, strokes, or early death. Slate[en] (англ.). Архів оригіналу за 15 August 2012. Процитовано 16 August 2012.
- ↑ Viera, Anthony J. (2011). Predisease: when does it make sense?. Epidemiologic Reviews[en] (англ.). 33 (1): 122—34. doi:10.1093/epirev/mxr002. PMID 21624963. S2CID 12090327.
When the goal of preventing adverse health outcomes is kept in mind, this review poses the idea that "predisease" as a category on which to act makes sense only if the following 3 conditions are met. First, the people designated as having predisease must be far more likely to develop the disease than those not so designated. Second, there must be a feasible intervention that, when targeted to people with predisease, effectively reduces the likelihood of developing the disease. Third, the benefits of intervening on predisease must outweigh the harms in the population.
- ↑ World Health Organization (WHO). Practical guidance for assessment of disease burden at national and local levels. Архів оригіналу за 23 червня 2013. Процитовано 30 січня 2009.
- ↑ World Health Organization (WHO) (2004). The global burden of disease: 2004 update, Part 3, Disease incidence, prevalence and disability (PDF). Архів (PDF) оригіналу за 23 червня 2013. Процитовано 30 січня 2009.
- ↑ а б в г д е ж World Health Organization. Disease and injury regional estimates for 2004. [Архівовано 24 грудня 2010 у Wayback Machine.] Standard DALYs (3 % discounting, age weights). DALY spreadsheet, YLL spreadsheet.
- Горизонтов П. Л. Вопросы патологической физиологии в трудах И. П. Павлова. — М., 1952.
- Давыдовский И. В. Проблемы причинности в медицине (Этиология). — М., 1962.
- Петров И. Р., Лемус В. Б. Общее учение о болезни // Многотомное руководство по патологической физиологии. — М., 1966. — Т. 1.
- А. П. Казанцев, В. С. Матковский. Справочник по инфекционным болезням. — М. : Медицина, 1979. — С. 46-50.
- Руководство по инфекционным и паразитарным болезням / под ред. В. И. Покровского и К. М. Лобана. — М. : Медицина, 1986. — С. 306.
- Невідкладні стани / Регеда М. С., Кресюн В. Й., Фрайт В. М. — Львів: Магнолія, 2008. — 844 с.
- Хроніосептичні хвороби внутрішніх органів / Олійник С. Ф., Федорів Я.-Р. М. — Львів, 2009.— 460 с.
- Шкірні ознаки внутрішніх та інфекційних хвороб в практиці сімейного лікаря. Навчальний посібник / За редакцією Є. Х. Заремби, А. В. Циснецької. — Львів, 2014. — 184 с., іл.
- Г. І. Бурчинський. Хвороба [Архівовано 16 січня 2017 у Wayback Machine.] // УРЕ
- Хвороба[Архівовано 13 березня 2016 у Wayback Machine.] // Фармацевтична енциклопедія
- Хвороба // Медична енциклопедія / П. І. Червяк; НАМН України. Вид. 3-є, допов. – Київ: Вид. центр «Просвіта», 2012. – С. 1102. – ISBN 978-966-2133-86-8.
В іншому мовному розділі є повніша стаття Disease(англ.). Ви можете допомогти, розширивши поточну статтю за допомогою перекладу з англійської.
|