Б'єрн Ульвеус — Вікіпедія

Б'єрн Ульвеус
Björn Ulvaeus
Зображення
Зображення
Б'єрн Ульвеус на книжковому ярмарку в Гетеборзі 2007 року
Основна інформація
Повне ім'яБ'єрн Крістіан Ульвеус
Дата народження25 квітня 1945(1945-04-25) (79 років)
Місце народженняГетеборг, Швеція
Роки активності1963 — тепер. час
ГромадянствоШвеція Швеція
Віросповіданняатеїзм
Професіяавтор пісень, композитор, музикант, гітарист, продюсер
ОсвітаЛундський університет
Інструментигітара і вокал[d]
Жанрєвропоп, фолк-рок, євродиско
КолективиABBA, Hootenanny Singers
ЧленствоHootenanny Singersd і ABBA
СпівпрацяБенні Андерссон
ЛейблPolar Music
Нагороди
БатькоErik Gunnar Ulvaeusd[1]
МатиAinad[1]
У шлюбі зАгнета Фельтскуг
ДітиLinda Ulvaeusd і Christian Ulvaeusd
Автограф
CMNS: Файли у Вікісховищі

Б'єрн Ульвеус (швед. Björn Ulveaus, швед. вимова: [bjœːn ˈɵlviːʊs], 25 квітня 1945) — шведський музикант, композитор, автор пісень, гітарист, колишній член поп-гурту ABBA.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився у шведському Гетеборзі 25 квітня 1945 року. Його батьками були Айна Еліза Вікторія (уроджен. Бенгтссон; 1909-2005) і Ерік Гуннар Ульвеус (1912-1999). У Бьорна є сестра, Ева Маргарета (нар. 1948). Після проходження військової служби, Ульвеус вивчав право і бізнес у Лундському університеті.

Зацікавився музикою не без участі свого двоюрідного брата Йона Ульфсатера (швед. Joen Ulfsater). В 1957 він разом із братом організував гурт куди також входив бас-гітарист Тоні Рут (швед. Tony Rooth). В 1961 році Тоні допоміг стати Б'єрнові солістом фолк-гурту Mackie's Skiffle Group, який пізніше змінив назву на Partners. Пізніше й цю назву змінили на West Bay Singers. Тоді до склад гурту входили Гансі Шварц (швед. Hansi Schwarz), Йоган Карлберг (швед. Johan Karlberg), Гокан Вен (швед. Håkan Hven), Тоні та Б'єрн. У вересні 1963 музиканти виступили на радіо міста Норчепінг. Мама Б'єрна — Айна (швед. Aina), почувши по радіо оголошення про конкурс, порадила синові направити заявку на участь. Це стало поворотним моментом у його кар'єрі. Продюсер фірми Polar Music Бенгт Бернгаг, продивляючись шведські газети, звернув увагу на коротке оголошення про музичний конкурс організований місцевим радіо. Його увагу привернув гурт West Bay Singers. Бенгт зв'язався з музикантами і попросив надіслати запис для прослуховування. Результат був приємно неочікуваним. Це було саме те що шукали Бенгт і Стіг Андерсон. Стіг умовив музикантів змінити назву на Hootenanny Singers, й активно почав просувати гурт не тільки в Швеції, але й за кордоном. У майбутньому всі знайомства і зв'язки у світі шоу-бізнесу знадобились для популяризації гурту ABBA. З 1964 по 1974 Hootenanny Singers записали та випустили 16 альбомів та збірників.

Особисте життя

[ред. | ред. код]

Перша дружина (з липня 1971 по січень 1979 року) - Агнета Фельтског, учасниця шведського музичного колективу ABBA. Діти від цього шлюбу: Лінда (нар. 1973 р.) і Крістіан (нар. 1977 р.).

Друга дружина (у 1981-2022 рр.) - Лена Калерсіо, колишня музична журналістка.[2]. У цьому шлюбі народилися дві доньки: Емма (1982 р.) і Анна (1986 р.). Розлучилися 2022 року.

На запитання: Чи є він атеїстом? - Бйорн Ульвеус відповів: "Я агностик, що схиляється до атеїзму. У мене немає і, думаю, не може бути чітких уявлень про існування Бога. Я не вірю в Бога, про якого йдеться в середземноморських релігіях і яких би то не було інших. Я не заперечую, що Щось є поза нашим світом, але я не думаю, що ми повинні намагатися пояснити і зрозуміти, що це може бути. Якщо атеїзм означає категоричне заперечення існування Бога, то я не став би заходити так далеко. Проблема з фундаменталістами полягає в тому, що вони вірять у Бога і знають, яке його бажання. Я б сказав, що я "вільний мислитель" ("free thinker" - англ.), це точніше, ніж агностик або атеїст. Можливо, нам варто повернути це слово в сучасний словник".[3] Бйорн Ульвеус - активний член товариства "Гуманітарії" (The Humanitarians - шведська секція МГЕС), в 2006 році він отримав щорічний приз цього товариства - Hedenius-priset. [4]

Дискографія

[ред. | ред. код]

Альбоми, збірні платівки та компакт-диски Бьорна Ульвеуса і Бенні Андерссона:

Джерела

[ред. | ред. код]
  • «Bright Lights Dark Shadows — ABBA. Реальна історія»

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. а б Pas L. v. Genealogics — 2003.
  2. Dennett, Kate (13 липня 2022). html ABBA's Björn Ulvaeus steps out with new love five months after divorce. Mail Online (англ.). Архів оригіналу за 29 листопада 2023. Процитовано 29 листопада 2023.
  3. Björn Ulvaeus speaks on Humanism | International Humanist and Ethical Union. Архів оригіналу за 7 лютого 2012. Процитовано 9 жовтня 2011.
  4. Björn Ulvaeus Humanist Magazine Interview. Архів оригіналу за 18 липня 2009. Процитовано 29 вересня 2009.