Mbiresaurus raathi — Вікіпедія

Mbiresaurus raathi
Час існування: тріас
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Завроподоморфи (Sauropodomorpha)
Рід: Mbiresaurus
Griffin et al., 2022
Вид: M. raathi
Mbiresaurus raathi
Griffin et al., 2022

Mbiresaurus raathi — вид ящеротазових завроподоморфних динозаврів, що існував у тріасовому періоді (230 млн років тому)[1]. Найдавніший відомий динозавр з Африки[2].

Історія відкриття

[ред. | ред. код]

Голотип NHMZ 2222 виявлений під час двох експедицій у 2017 та 2019 роках у відкладеннях формації Пеблі Аркосе на комунальній землі Данде округу Мбіре (провінція Центральний Машоналенд у Зімбабве), які датуються пізнім карнійським ярусом пізнього тріасу. Зразок складається з майже повного, частково зчленованого скелета, включаючи частково череп і нижню щелепу, шийні, спинні, крижові та хвостові хребці, фрагменти ребер, грудний та частково тазовий пояси, частково передні та задні кінцівки. Більший екземпляр NHMZ 2547 знайдений поруч з голотипом.[3]

У 2022 році Крістофер Т. Гріффін з командою описали Mbiresaurus raathi як новий рід і вид базальних Sauropodomorpha. Родова назва Mbiresaurus поєднує посилання на округ Мбіре в Зімбабве з латинським «sauros», що означає «рептилія». Видова назва raathi вшановує Майкла Раата, одного з першовідкривачів скам’янілостей, і його внесок у палеонтологію Зімбабве.

Мбірезавр — досить маленький динозавр, довжиною приблизно два метри. Вага оцінюється від восьми до двадцяти п'яти кілограмів.

Мбірезавр — двоногий. Гомілка довша за стегнову, що вказує на хорошу здатність до бігу. Клубова кістка коротка. Він мав добре розвинену западину в нижньому краї заднього листка для прикріплення короткого хвостово-стегнового м'яза, дуже базальний елемент і можливу аутапоморфію. Ніздрі великі. Щелепи мають невеликі трикутні зуби з зубчастими ріжучими краями. Вони були б придатні для споживання як рослин, так і м'яса. Череп подовжений. Нижня щелепа низька.

Філогенія

[ред. | ред. код]
Saurischia

Theropoda

Sauropodomorpha

Eoraptor

Guaibasaurus

Buriolestes

Mbiresaurus

Saturnalia

Pampadromaeus

Panphagia

Bagualosaurus

Unaysaurus

Riojasaurus

Plateosaurus

Efraasia

Thecodontosaurus

Pantydraco

Coloradisaurus

Yunnanosaurus

Aardonyx

Pulanesaura

Vulcanodon

Tazoudasaurus

Gongxianosaurus

Antetonitrus

Massospondylus kaalae

Lufengosaurus

Massospondylus carinatus

Leyesaurus


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Christopher T. Griffin, Brenen M. Wynd, Darlington Munyikwa, Tim J. Broderick, Michel Zondo, Stephen Tolan, Max C. Langer, Sterling J. Nesbitt and Hazel R. Taruvinga. 2022. Africa’s Oldest Dinosaurs reveal early Suppression of Dinosaur Distribution. Nature. DOI: 10.1038/s41586-022-05133-x
  2. УЧЕНІ ЗНАЙШЛИ СКЕЛЕТ НАЙДАВНІШОГО ДИНОЗАВРА В АФРИЦІ
  3. Novataxa