Тоник – Уикипедия
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Тоникът е газирана безалкохолна напитка с разтворен хинин. Първоначално е използвана за профилактика срещу малария, но сега има значително по-малко съдържание на хинин и се консумира заради специфичния горчив вкус.
История
[редактиране | редактиране на кода]Напитката получава името си от лекарствените ефекти на този горчив вкус. Хининът е добавен към нея като профилактично средство срещу малария, тъй като тя е била първоначално предназначена за консумация в Южна Азия и Африка, където тази болест е особено разпространена. Смесената напитка джин-тоник се появява в Индия, по това време британска колония. Британското население смесвало лекарствения хинин тоник с джин, за да го направят по-вкусен.
Съдържание на хинин
[редактиране | редактиране на кода]Медицинският тоник първоначално съдържа само газирана вода и голямо количество хинин. Въпреки това, повечето тоници днес съдържат незначително количество, което се използва главно заради вкуса. Вследствие на това, напитката е по-малко горчива и обикновено е подслаждана с царевичен сироп или захар. Някои производители произвеждат диетичен тоник, който може да съдържа изкуствени подсладители. Хининът има приспивно действие.
Флуоресценция
[редактиране | редактиране на кода]Тоникът флуоресцира под ултравиолетова светлина, заради наличието на хинин. В действителност, чувствителността на хинина към ултравиолетовите лъчи е такава, че той флуоресцира на пряка слънчева светлина.
Употреби
[редактиране | редактиране на кода]Тоникът често се използва в коктейли, особено тези джин и водка (например джин-тоник). В Европа е популярно и добавянето на лимон и лайм към тоника.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Tonic water в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |