Clerk | Started | Finished | School (year) | Previous clerkship |
Henk J. Brands | 1994 | 1995 | Columbia (1990) | Souter / S. Breyer (1st Cir.) |
Lisa Schultz (Bressman) | 1994 | 1995 | Chicago (1993) | Cabranes (D. Conn.) |
Deanne E. Maynard | 1994 | 1995 | Harvard (1991) | Powell / S. Harris (D.D.C.) |
Jonathan T. Molot | 1994 | 1995 | Harvard (1992) | S. Breyer (1st Cir.) |
Paul H. Schwartz (shared with Blackmun) | 1994 | 1995 | North Carolina (1992) | Kravitch (11th Cir.) |
Yochai Benkler | 1995 | 1996 | Harvard (1994) | none |
Jennifer Gillian Newstead | 1995 | 1996 | Yale (1994) | Silberman (D.C. Cir.) |
Kevin K. Russell | 1995 | 1996 | Yale (1994) | W. Norris (9th Cir.) |
Michael J. Wishnie (shared with Blackmun) | 1995 | 1996 | Yale (1993) | Sarokin (3d Cir.) |
Neal K. Katyal | 1996 | 1997 | Yale (1995) | Calabresi (2d Cir.) |
Robin Ann Lenhardt (Crawley) | 1996 | 1997 | Harvard (1995) | Bownes (1st Cir.) |
Aaron M. Panner | 1996 | 1997 | Harvard (1995) | Boudin (1st Cir.) |
Carolyn Shapiro | 1996 | 1997 | Chicago (1995) | Posner (7th Cir.) |
Cecillia D. Wang (shared with Blackmun) | 1996 | 1997 | Yale (1995) | W. Norris (9th Cir.) |
Rachel A. Harmon | 1997 | 1998 | Yale (1996) | Calabresi (2d Cir.) |
Charles C. Moore | 1997 | 1998 | Stanford (1995) | Tatel (D.C. Cir.) |
Theodore W. Ruger | 1997 | 1998 | Harvard (1995) | Boudin (1st Cir.) |
Caitlin Halligan | 1997 | 1998 | Georgetown (1995) | Wald (D.C. Cir.) |
Laura A. Dickinson (shared with Blackmun) | 1997 | 1998 | Yale (1996) | D. W. Nelson (9th Cir.) |
Linda T. Coberly | 1998 | 1999 | Michigan (1995) | D. Ginsburg (D.C. Cir.) |
Robert N. Hochman | 1998 | 1999 | Chicago (1997) | Posner (7th Cir.) |
Jennifer S. ("Jenny") Martinez | 1998 | 1999 | Harvard (1997) | Calabresi (2d Cir.) |
Colin S. Stretch | 1998 | 1999 | Harvard (1996) | Silberman (D.C. Cir.) |
Clare Huntington (shared with Blackmun) | 1998 | 1999 | Columbia (1996) | Garland (D.C. Cir.) / Cote (S.D.N.Y.) |
Erin Glenn (Busby) | 1999 | 2000 | Harvard (1998) | Boudin (1st Cir.) |
Marc E. Isserles | 1999 | 2000 | Harvard (1998) | Silberman (D.C. Cir.) |
Ketanji Brown Jackson | 1999 | 2000 | Harvard (1996) | Selya (1st Cir.) / Saris (D. Mass.) |
Tim Wu | 1999 | 2000 | Harvard (1998) | Posner (7th Cir.) |
Danielle M. Spinelli | 2000 | 2001 | Harvard (1999) | Calabresi (2d Cir.) |
Stacey M. Leyton | 2000 | 2001 | Stanford (1998) | Reinhardt (9th Cir.) / Illston (N.D. Cal.) |
Russell K. Robinson | 2000 | 2001 | Harvard (1998) | D. W. Nelson (9th Cir.) |
Alexander A. Reinert | 2000 | 2001 | NYU (1999) | H. Edwards (D.C. Cir.) |
Vince Chhabria | 2001 | 2002 | Berkeley (1998) | Browning (9th Cir.) / C. Breyer (N.D. Cal.) |
Risa L. Goluboff | 2001 | 2002 | Yale (2000) | Calabresi (2d Cir.) |
Mirah A. Horowitz | 2001 | 2002 | Duke (2000) | Wardlaw (9th Cir.) |
Michael E. Leiter | 2001 | 2002 | Harvard (2000) | Boudin (1st Cir.) |
Priya R. Aiyar | 2002 | 2003 | Yale (2001) | Garland (D.C. Cir.) |
John M. Golden | 2002 | 2003 | Harvard (2000) | Boudin (1st Cir.) |
Maritza U.B. Okata | 2002 | 2003 | Yale (2000) | Calabresi (2d Cir.) |
Anne K. Small | 2002 | 2003 | Harvard (2001) | Calabresi (2d Cir.) |
Ariela M. Migdal | 2003 | 2004 | NYU (2001) | H. Edwards (D.C. Cir.) |
Pratik A. Shah | 2003 | 2004 | Berkeley (2001) | W. Fletcher (9th Cir.) |
Alexandra M. Walsh | 2003 | 2004 | Stanford (2001) | Garland (D.C. Cir.) |
Davis J. Wang | 2003 | 2004 | Harvard (2002) | Boudin (1st Cir.) |
Christina Duffy-Ponsa (Burnett) | 2004 | 2005 | Yale (1998) | Cabranes (2d Cir.) |
James P. Dowden | 2004 | 2005 | Boston College (2000) | Scirica (3d Cir.) |
Aimee Athena Feinberg | 2004 | 2005 | Stanford (2002) | Tatel (D.C. Cir.) |
Jacob J. Sullivan | 2004 | 2005 | Yale (2003) | Calabresi (2d Cir.) |
Danielle C. Gray | 2005 | 2006 | Harvard (2003) | Garland (D.C. Cir.) |
Kathryn E. Judge | 2005 | 2006 | Stanford (2004) | Posner (7th Cir.) |
Jonathan Kravis | 2005 | 2006 | Yale (2004) | Garland (D.C. Cir.) |
John H. Longwell | 2005 | 2006 | Georgia (1999) | D. Ginsburg (D.C. Cir.) / V. Walker (N.D. Cal.) |
Jaren Elizabeth Casazza (Janghorbani) | 2006 | 2007 | Columbia (2004) | Jacobs (2d Cir.) / K. Wood (S.D.N.Y.) |
Tacy F. Flint | 2006 | 2007 | Chicago (2004) | Posner (7th Cir.) |
Stephen L. Shackelford Jr. | 2006 | 2007 | Harvard (2005) | Boudin (1st Cir.) |
Thiruvendran Vignarajah | 2006 | 2007 | Harvard (2005) | Calabresi (2d Cir.) |
Justin Driver (shared with O'Connor) | 2006 | 2007 | Harvard (2004) | Garland (D.C. Cir.) |
Michael S. Bosworth | 2007 | 2008 | Yale (2003) | Katzmann (2d Cir.) / Rakoff (S.D.N.Y.) |
Karen L. Dunn (Netter) | 2007 | 2008 | Yale (2006) | Garland (D.C. Cir.) |
Eric J. Feigin | 2007 | 2008 | Stanford (2005) | Wilkinson (4th Cir.) |
Philippa Milane Scarlett | 2007 | 2008 | Columbia (2003) | A. Williams (7th Cir.) |
Brianne J. Gorod | 2008 | 2009 | Yale (2005) | Katzmann (2d Cir.) / Rakoff (S.D.N.Y.) |
Seth Grossman | 2008 | 2009 | Yale (2005) | Calabresi (2d Cir.) / Reinhardt (9th Cir.) |
Aileen M. McGrath | 2008 | 2009 | Harvard (2007) | Boudin (1st Cir.) |
Matthew E. Price | 2008 | 2009 | Harvard (2006) | Boudin (1st Cir.) |
Andrew M. Crespo | 2009 | 2010 | Harvard (2008) | Reinhardt (9th Cir.) |
Bessie N. Dewar | 2009 | 2010 | Yale (2006) | W. Fletcher (9th Cir.) / L. Pollak (E.D. Pa.) |
Chris Fonzone | 2009 | 2010 | Harvard (2007) | Wilkinson (4th Cir.) |
Jennifer H.J. Nou | 2009 | 2010 | Yale (2008) | Posner (7th Cir.) |
Thomas G. Pulham (shared with Souter) | 2009 | 2010 | Yale (2004) | Katzmann (2d Cir.) / Cote (S.D.N.Y.) |
Erika L. Myers | 2010 | 2011 | Stanford (2008) | Kozinski (9th Cir.) |
Brian D. Netter | 2010 | 2011 | Yale (2006) | J. A. W. Rogers (D.C. Cir.) |
Natalie R. Ram | 2010 | 2011 | Yale (2008) | Calabresi (2d Cir.) |
David M. Zionts | 2010 | 2011 | Harvard (2008) | Garland (D.C. Cir.) |
Brook Hopkins (shared with Souter) | 2010 | 2011 | Harvard (2007) | Reinhardt (9th Cir.) |
Rachel Bloomekatz | 2011 | 2012 | UCLA (2008) | Calabresi (2d Cir.) / Marshall (Mass.) |
Jonathan A. Bressler | 2011 | 2012 | Harvard (2010) | Boudin (1st Cir.) |
Andrew F. Dawson | 2011 | 2012 | Stanford (2008) | W. Fletcher (9th Cir.) / C. Breyer (N.D. Cal.) |
Rebecca A. Stone | 2011 | 2012 | NYU (2009) | Posner (7th Cir.) |
Kwaku Akowuah | 2012 | 2013 | Harvard (2004) | Katzmann (2d Cir.) / Garaufis (E.D.N.Y.) |
Emily Rebecca Gantt | 2012 | 2013 | Virginia (2011) | Boudin (1st Cir.) |
Joshua A. Geltzer | 2012 | 2013 | Yale (2011) | Kozinski (9th Cir.) |
Susannah Landes (Weaver) | 2012 | 2013 | Georgetown (2008) | Katzmann (2d Cir.) / H. Kennedy (D.D.C.) |
Anthony W. Vitarelli (shared with Souter) | 2012 | 2013 | Yale (2009) | Griffith (D.C. Cir.) |
Mark C. Savignac | 2013 | 2014 | Harvard (2011) | Posner (7th Cir.) / Feinerman (N.D. Ill.) |
Thomas P. Schmidt | 2013 | 2014 | Yale (2011) | Garland (D.C. Cir.) |
Julia Fong Sheketoff | 2013 | 2014 | NYU (2010) | Sentelle (D.C. Cir.) / Gleeson (E.D.N.Y.) |
Sara Aronchick Solow | 2013 | 2014 | Yale (2011) | Scirica (3d Cir.) / Baylson (E.D. Pa.) |
Julia A. Malkina (shared with O'Connor) | 2013 | 2014 | Yale (2011) | Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Ilana B. Gelfman | 2014 | 2015 | Yale (2009) | Katzmann (2d Cir.) / Woodlock (D. Mass.) |
Michael Gervais | 2014 | 2015 | Yale (2011) | Kozinski (9th Cir.) |
Aaron William Scherzer | 2014 | 2015 | Yale (2010) | Reinhardt (9th Cir.) / Rakoff (S.D.N.Y.) |
Kendall Kelly Alexis Turner | 2014 | 2015 | Stanford (2013) | Garland (D.C. Cir.) |
Arpit K. Garg (shared with Souter) | 2014 | 2015 | Yale (2012) | Reinhardt (9th Cir.) / Cote (S.D.N.Y.) |
Galen B. Bascom | 2015 | 2016 | Virginia (2013) | Garland (D.C. Cir.) |
Tejas N. Narechania | 2015 | 2016 | Columbia (2011) | Wood (7th Cir.) |
Aaron D. Pennekamp | 2015 | 2016 | Georgetown (2013) | Sutton (6th Cir.) / Bates (D.D.C.) |
Farah Peterson | 2015 | 2016 | Yale (2012) | Calabresi (2d Cir.) |
Denise L. Drake | 2016 | 2017 | Stanford (2013) | P. Higginbotham (5th Cir.) / C. Breyer (N.D. Cal.) |
Daniel E. Herz-Roiphe | 2016 | 2017 | Yale (2015) | Garland (D.C. Cir.) |
Brian M. Richardson | 2016 | 2017 | Yale (2011) | Rakoff (S.D.N.Y.) / Katzmann (2d Cir.) |
Rachel G. Shalev | 2016 | 2017 | Yale (2014) | B. Fletcher (9th Cir.) / Pillard (D.C. Cir.) |
Edwina B. Clarke (shared with Souter) | 2016 | 2017 | Yale (2013) | Reinhardt (9th Cir.) / Oetken (S.D.N.Y.) / Barron (1st Cir.) |
Cynthia Anne ("Cyndi") Barmore | 2017 | 2018 | Stanford (2015) | Griffith (D.C. Cir.) |
Margaret "Maggie" Goodlander | 2017 | 2018 | Yale (2016) | Garland (D.C. Cir.) |
David R. Fox | 2017 | 2018 | GW (2012) | Barron (1st Cir.) |
Carlton E. Forbes | 2017 | 2018 | Yale (2014) | Lohier (2d Cir.) / Pillard (D.C. Cir.) |
William Ernest Havemann | 2018 | 2019 | Stanford (2013) | D. Motz (4th Cir.) |
Jo-Ann Tamila Karhson | 2018 | 2019 | Harvard (2014) | K.B. Jackson (D.D.C.) / Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Janine Marie Lopez | 2018 | 2019 | Harvard (2014) | Garland (D.C. Cir.) |
Alec Warren Schierenbeck | 2018 | 2019 | Stanford (2015) | Oetken (S.D.N.Y.) / Tatel (D.C. Cir.) |
Nicholas Robert Rosellini | 2019 | 2020 | Stanford (2016) | C. Breyer (N.D. Cal.) / Friedland (9th Cir.) / Cuéllar (Cal.) |
Celia R. Choy | 2019 | 2020 | Yale (2012) | Rakoff (S.D.N.Y.) / Katzmann (2d Cir.) |
Dahlia ("Dila") Mignouna | 2019 | 2020 | Yale (2016) | Srinivasan (D.C. Cir.) |
Eugene A. Sokoloff | 2019 | 2020 | Yale (2012) | Sack (2d Cir.) |
Emily J. Barnet | 2020 | 2021 | Yale (2015) | Rakoff (S.D.N.Y.) / Katzmann (2d Cir.) |
Arjun Ramamurti | 2020 | 2021 | Yale (2018) | Garland (D.C. Cir.) / Pillard (D.C. Cir.) |
Daniel J. Richardson | 2020 | 2021 | Virginia (2018) | Wilkinson (4th Cir.) |
Brittany Jones-Record (hired by Ginsburg) | 2020 | 2021 | Stanford (2016) | Sutton (6th Cir.) / Millett (D.C. Cir.) |
David Scott Louk (hired by Ginsburg) | 2020 | 2021 | Yale (2015) | Boasberg (D.D.C.) / Katzmann (2d Cir.) |
Elizabeth B. Deutsch | 2021 | June 30, 2022 | Yale (2016) | Pillard (D.C. Cir.) / Oetken (S.D.N.Y.) |
Erika K. Hoglund | 2021 | June 30, 2022 | Stanford (2019) | S. Thomas (9th Cir.) / Chhabria (N.D. Ca.) |
Joel F. Wacks | 2021 | June 30, 2022 | Chicago (2018) | McKeown (9th Cir.) / C. Breyer (N.D. Cal.) |
Diana Li Kim | 2021 | June 30, 2022 | Yale (2017) | Hall (D. Conn.) / Calabresi (2d Cir.) |
Kyle T. Edwards (shared with Jackson) | 2022 | 2023 | Yale (2018) | Kruger (Cal.) / Lohier (2d Cir.) |
Frank ("Cody") Kahoe III | 2023 | | Stanford (2021) | Berzon (9th Cir.) / Cooper (D.C. Cir.) |