Ambroży (Zertis-Kamienski) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ambroży
Andrej Zertis-Kamienski
Arcybiskup moskiewski
Ilustracja
Kraj działania

Imperium Rosyjskie

Data i miejsce urodzenia

17 października 1708
Niżyn

Data i miejsce śmierci

16 września 1771
Moskwa

Miejsce pochówku

Cmentarz Doński

Arcybiskup moskiewski
Okres sprawowania

1768–1771

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

1739

Diakonat

do 1742

Prezbiterat

do 1742

Chirotonia biskupia

17 listopada 1753

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

17 listopada 1753

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej

Konsekrator

Platon (Malinowski)

Ambroży, imię świeckie Andriej Stiepanowicz Zertis-Kamienski (ur. 6 października?/17 października 1708 w Niżynie, zm. 5 września?/16 września 1771 w Moskwie) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ukończył szkołę bracką przy monasterze Objawienia Pańskiego w Kijowie, następnie w latach 1728–1733 kontynuował naukę w Lwowskiej Akademii Duchownej. W 1733 podjął dalsze studia w Akademii Słowiańsko-Grecko-Łacińskiej w Moskwie. W 1739 złożył wieczyste śluby mnisze i został wykładowcą seminarium przy Ławrze św. Aleksandra Newskiego w Petersburgu. W 1742 został jego prefektem. Posiadał gruntowne wykształcenie teologiczne, władał łaciną, językami hebrajskim i greckim.

W 1743, lub w 1748 został przełożonym monasteru Nowe Jeruzalem i stałym członkiem Świątobliwego Synodu Rządzącego. Przyczynił się do renowacji klasztoru, którym kierował. 17 listopada 1753 miała miejsce jego chirotonia na biskupa perejasławskiego i dmitrowskiego. W 1761 został biskupem sarskim i podońskim, zaś trzy lata później tytuł uległ zmianie na arcybiskupa krutickiego. Jako członek Świątobliwego Synodu Rządzącego uczestniczył w 1763 w sądzie nad metropolitą rostowskim Arseniuszem, który zakończył się pozbawieniem go wszystkich godności duchownych. W 1768 został arcybiskupem moskiewskim. Zainicjował remont cerkwi w obrębie Kremla moskiewskiego: soboru św. Michała Archanioła, soboru Zaśnięcia Matki Bożej i soboru Zwiastowania oraz monasteru Czudowskiego.

16 września 1771 został zamordowany przez tłum uczestników zamieszek, jakie wybuchły w Moskwie w czasie epidemii dżumy. Zabójcy arcybiskupa wdarli się do jego rezydencji w monastyrze Dońskim po tym, gdy nakazał on czasowo usunąć z ogólnodostępnej kaplicy cudowną Bogolubowską Ikonę Matki Bożej[1] i zamknąć kasę, w której składane były datki wiernych. Duchowny zamierzał w ten sposób powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się epidemii, któremu sprzyjało gromadzenie się ludzi w cerkwi. Jego zamiary zostały odczytane jako chęć przejęcia datków.

Pochowany w monastyrze Dońskim.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]