Amplituner – Wikipedia, wolna encyklopedia
Amplituner – połączenie wzmacniacza elektroakustycznego (ang. amplifier) i odbiornika radiowego (ang. tuner) we wspólnej obudowie i zazwyczaj o wspólnym zasilaczu.
W amplitunerze wyodrębnia się następujące elementy składowe:
- tuner (na ogół analogowy)
- część odbiorcza wysokiej częstotliwości (wzmacniacz częstotliwości), ze stopniem przemiany
- wzmacniacz pośredniej częstotliwości
- dekoder stereofoniczny
- wejścia/wyjścia
- analogowe wejścia RCA
- cyfrowe wejścia SPDIF
- gniazdo antenowe
- wyjścia głośnikowe
- dekodery audio
- Dolby ProLogic I/II/IIx
- DTS Neo:6
- Dolby Digital i DTS
- ewentualny procesor dźwięku (DSP)
- wzmacniacz
- przedwzmacniacz napięciowy z regulacją głośności i barwy dźwięku oraz z gniazdami wejściowymi i wyjściowymi dla sygnałów innych źródeł dźwięku.
- opcjonalnie korektor graficzny (equalizer)
- wzmacniacz mocy (końcowy) z zabezpieczeniami i gniazdami wyjściowymi dla zestawów głośnikowych
- zespół zasilaczy
- stabilizowanych dla tunera i przedwzmacniacza
- niestabilizowanych dla wzmacniacza mocy
Amplituner stanowi podstawowy element prostszych zestawów muzycznych. Zawiera on zestaw gniazd wejściowych i wyjściowych. Wejściowe to gniazda do podłączenia innych źródeł dźwięku, takich jak magnetofon, gramofon, odtwarzacz CD i ewentualnie wejście mikrofonowe oraz uniwersalne. Do wyjściowych należą gniazda do przyłączenia zespołów głośnikowych oraz urządzeń zapisujących, takich jak magnetofon.
W zestawach muzycznych wyższej klasy dąży się do rozdzielenia tunera i wzmacniacza. Rozdziela się nawet wzmacniacz, umieszczając wzmacniacz końcowy w zespołach głośnikowych. Są to tzw. aktywne zespoły głośnikowe.
Istnieją również zaawansowane amplitunery wysokiej klasy, których jakość nie odbiega od zestawów rozdzielonych (a w niektórych przypadkach jakość jest lepsza). W takich amplitunerach zazwyczaj izoluje się od siebie moduły aby nawzajem się nie zakłócały. Szczególnie dotyczy to izolacji od siebie transformatorów, modułu odbiornika radiowego, samego wzmacniacza i ewentualnych układów wideo.